V Apothece se rozhodovalo o Barmanovi roku

29.11.2016Bára Urbanová

Český Krumlov po roce hostil Apotheka Real Bartenders Competition, soutěž jež se započítává do celoročního klání České barmanské asociace o titul Barman roku 2016. Podobně jako vloni se tak na jihu Čech zároveň rozhodovalo o tom, kdo se stanem nejlepším barmanem a pojede nás příští rok reprezentovat na mistrovství světa do Kodaně. Rozdíl mezi dvěma kandidáty na titul tentokrát činil pouhý bod.

Program soutěže, kterou ve spolupráci s Českou barmanskou asociací organizuje tým krumlovského Apotheka baru v čele s jeho majitelem Robertem Weisem, odstartoval už v neděli večer společnou večeří a dvěma přednáškami. Zatímco Jan Kuchař, ambasador whisky Johnnie Walker, se zaměřil na novinku v podobě Red Rye Finish a míchání whisky, barman Hemingway baru Tomáš Melzer měl nachystanou prezentaci o mezcalu s ochutnávkou dvou vzorků značky Bruxo. Přestávku mezi oběma semináři obstarala trojice šermířů, kteří v rámci ukázky svého bojového a hlavně hereckého umění rozlosovali pořadí soutěžících na další den. Nebylo to ale jediné losování toho večera – sami barmani si pak vylosovali báze, na jejichž základě museli vymyslet soutěžní drink. Letos se na Apotheka Real Bartenders Competition totiž mohli předem připravit jen minimálně. Věděli pouze, že budou připravovat fancy drink na některé ze čtyř vybraných bází (ginu Gordon’s, rumu Pampero Aniversario, vodce Smirnoff Black nebo whisky Johnnie Walker Red Rye Finish) a že jí musejí použít minimálně 2 cl, která z nich to bude, se ale dozvěděli teprve na místě. Podmínky měli ztížené i o to, že si mohli přivézt pouze základní barmanské pomůcky, jinak museli použít výhradně ingredience, náčiní, sklo a další vybavení Apotheka baru. Náklady na drink nesměly přesáhnout 100 Kč a soutěžící museli spolu s recepturou koktejlu předložit také kalkulaci. Porota, v níž kromě Jana Kuchaře a Tomáše Melzera usedl ještě manažer pražského baru Le Valmont Martin Babič, navíc kromě drinku a jeho přípravy hodnotila ještě vědomosti barmanů o používaných produktech a prokázat museli také znalost jazyků, neboť alespoň část jejich prezentace musela proběhnout v angličtině.

Nejčastější chyba? Zbožíznalství…

Ačkoliv se většina barmanů na své soutěžní vystoupení připravovala až do pozdních nočních hodin (došlo i na vaření sirupů, marmelád a dalších domácích ingrediencí), v pondělí 28. listopadu byli všichni v Apotheka baru nastoupeni už ráno na desátou. Postupně se za barem prostřídalo osm soutěžících. Kromě dvou nováčků, Tomáše Bakaje z pražského Aloha baru a Nikity Abramenka z Hangar Baru, kteří soutěžili úplně poprvé, a tří místních barmanů, tedy Ládi Glasera ze Zapa Baru a Patrika Weise s Honzou Lukasem z Apotheky, do Krumlova přijeli ještě tři soutěžemi ostřílení borci: Tomáš Nyári z BeBop Baru, Honza Teska z Bugsy’s a Achim Šipl, jenž je ambasadorem společnosti Rudolf Jelínek. Každý z nich porotě předložil zajímavý drink a náležitě ho prezentoval, někteří přidali i zajímavé příběhy provázané na Český Krumlov. Všichni se nakonec v rámci možností popasovali i s angličtinou, o trochu horší to ale bylo s vědomostmi. „Česká barmanská škola na soutěži v Apothece opět potvrdila své kvality a že jí právem patří světový věhlas. Je fajn vidět, jak se kluci neustále posouvají kupředu, zároveň by ale v rámci tvorby sofistikovaných drinků neměli zapomínat na základy, k nimž patří i zbožíznalství. Někteří ze soutěžících se úplně opomněli soustředit na to, z čeho svůj drink připravují a proč,“ poznamenává Jan Kuchař. „Bylo vidět, že někteří kluci soutěžili poprvé a zkušenosti teprve sbírají. Pomalu se nám ale na barové scéně objevují i mladé talenty, o kterých určitě ještě uslyšíme! A v čem chybovali? Jedním slovem ve zbožíznalství. Je moc důležité vědět, co chci prodat. Na tom je třeba zapracovat,“ potvrzuje jeho slova Tomáš Melzer a dodává: „Mezi soutěžními drinky bylo hodně těch bílkových. Většina kluků dělala sweet sour kombinace a jen dva se vydali cestou silnějších a sofistikovanějších koktejlů, čímž se odlišili. A navíc se jim opravdu povedly. Kdybych měl vybrat drink, respektive dva, které mě nejvíce zaujaly, pak by to byly právě koktejly Tomáše Nyáriho a Patrika Weise.“

Boj o první místo a taky o titul

V Krumlově se ovšem rozhodovalo nejen o prvenství v Apotheka Real Bartenders Competition, ale také o tom, kdo se stane vítězem celoročního klání České barmanské asociace o titul Barman roku, do nějž se výsledky této poslední letošní soutěže započítávaly. Všichni proto bedlivě sledovali výkony dvou kandidátů na titul, Honzy Tesky a Achima Šipla, které na čele tabulky s průběžnými výsledky dělil jediný bod. Honza v Apothece vyhrál, a tak je Barmanem roku 2016 právě on. Achim sice skončil až na třetím místě, obdržel ale cenu za nejlepší inovaci, a to za použití aeropressu k infuzi ginu a likéru čajem. Druhou příčku obsadil na poslední letošní soutěži CBA barman Apotheky Honza Lukas. „Pro mne je Honza Lukas skokanem roku. Předvedl naprosto profesionální výkon, a když vezmu v úvahu, že má za barem relativně krátkou praxi a teprve roční soutěžní zkušenosti, je naprosto fenomenální, že se dokázal prosadit vedle takových matadorů a vklínit se v konečném pořadí Apotheka Real Bartenders Competition mezi ně,“ říká Jan Kuchař, jenž jménem společnosti Stock, která byla hlavním partnerem krumlovské soutěže, všem třem výhercům předal poukaz na let balónem vybaveným Johnnie Walker barem a také láhev whisky. Honza Teska tu svou, 18letou Cardhu, hned otevřel, aby si s ostatními připil na oslavy vítězství a titulu. „Byly to pořádný nervy. Když na klasických jednorázových soutěžích něco pokazíš, je hotovo a jedeš domů. Tohle ale bylo o celoročním sbírání bodů a dojíždění do exotických destinací, jako je Brno a podobně. No a když se ti celou dobu daří a pak to můžeš na poslední soutěži pokazit, je to úplně jiný tlak. Já jsem navíc přijel do Krumlova jen s jednobodovým náskokem. Kdybych to nedal, celoroční úsilí by bylo v háji. Takže jsem hrozně štastnej a moc děkuju Ivetce, která mě celou tu dobu podporovala a žehlila mi vítěznou košili,“ vyznává se z prvních pocitů po svém vítězství Honza Teska.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat