Nová místa na barové mapě Bratislavy

13.12.2016Bára Urbanová

Na barové mapě Bratislavy byl posledních pár let výrazněji zapsán pouze Sky Bar. Pozornost budil koktejlovými menu i soutěžními výkony svých barmanů, z nichž hned dva, Tony Velich a Marika Debnárová, vyhráli slovenský World Class. Za poslední rok se toho ale hodně změnilo. Ve městě přibyly přinejmenším čtyři podniky, které rozhodně stojí za návštěvu. Každý navíc nabízí něco trochu jiného.

První narozeniny na sklonku listopadu oslavil The Cuba Libre Rum & Cigar House v Laurinské ulici. Stojí za ním společnost Fusion Group, která již provozuje podniky stejného jména v Košicích a Prešově a také největší slovenský rumový e-shop. Koncept podniku je založený na široké nabídce rumů a doutníků a jejich vzájemném snoubení. Usazeni na baru nebo v pohodlných kožených křeslech si hosté mohou vybírat ze zhruba 140 rumů (na první výročí bratislavského The Cuba Libre k nim přibyl 40letý Dictador nalahvovaný v počtu 300 kusů přímo pro tuto příležitost) a více než 60 druhů ručně balených doutníků. Rum & cigar menu je nabízí rozdělené podle zemí původu a nádavkem přidává i základní informace o destilátu a doutnících, zbytek je na personálu, který prochází školením v obou produktech. Pro šest rumů barmani vymysleli perfect serve a hostům předkládají také možnost výběru z degustačních menu po čtyřech vzorcích. Volit mohou mezi ochutnávkou kubánských nebo 12letých rumů, vzorků napárovaných s čokoládou a tzv. Bartender’s Choice, jež kromě čtyř rumů doporučených barmany podniku zahrnuje ještě honduraský doutník Santa Maria Reserva Robusto. Koktejlové menu uvedené otázkou How can I rum you? Nabízí vesměs samé twisty na rumovou koktejlovou klasiku. Mění se dvakrát do roka s ohledem na to, aby odráželo letní a zimní sezonu. Zájemci o rumy a doutníky mohou vstoupit do Rum Clubu a dle úrovně členství (stříbrné nebo zlaté) využívat jeho výhod, od slev přes pozvánky na workshopy a prezentace až po pronájem vitríny na uložení své láhve rumu. Celkem The Cuba Libre nabízí na šest desítek míst k sezení a v létě ještě jednou tolik na terase. Otevřeno má už od dvou, na jídlo si sem ale nezajdete – slovenská legislativa totiž zapovídá servis pokrmů v podnicích, kde se kouří. A k atmosféře The Cuba Libre vůně doutníků zkrátka patří.

Do baru skříňovými dveřmi

Ve stejné době jako The Cuba Libre byl otevřen Michalská Cocktail Room. Jde o speakeasy bar, do nějž se vstupuje přes skříňové dveře a cestu znají jen ti, kdo vědí, popřípadě poslechnou radu z na informace skoupého webu podniku a zeptají se baristů v Urban Bistro. V patře nad ním je totiž bar situován a vlastně mu nepřímo vděčí i za svou existenci. Majitelé bistra v Bratislavě už pár let provozují Urban Space a Urban House. Do třetice je zlákaly přízemní prostory v Michalské ulici, ty však byly k pronájmu pouze s dalšími místnostmi v patře. „Věděli jsme, že by bylo obtížné provozovat bistro ve dvou podlažích, a tak jsme přemýšleli, jak situaci vyřešit. Nakonec jsme se rozhodli pro úplně jiný typ provozovny – koktejlový bar ve stylu amerických speakeasy podniků 20. a 30. let minulého století,“ říká spolumajitel Michalská Cocktail Room Ján Budaj. Prostory v patře nakonec rozdělili napůl, a tak se do nich kromě baru vměstnalo ještě zázemí obou podniků a kanceláře. Původní interiér majitelé přetvořili k nepoznání – z prosvětlené galerie s bílými stěnami udělali setmělý prohibiční lokál. Jeho design si navrhovali sami, vybavení sháněli, kde se dalo. Dřevěná podlaha například pochází ze starého bytu a bar je osazený plechovými stropními obklady, které kdysi zdobily pár brooklynských podniků. Atmosféru kromě tlumeného osvětlení dotváří také dobová hudba a vůně starých knih, již pro podnik majitelé speciálně vybrali. Michalská Cocktail Room pojme na čtyři desítky hostů. Pět z nich se může posadit přímo u baru, zbytek kolem 12 stolků. Zejména v pátek a v sobotu večer tu bývá trochu těsněji, ale i o tom podnik tohoto typu je. A koktejly? O své barové know-how se s majiteli na samém počátku podělil Róbert Šajtlava, jenž byl také autorem prvního koktejlového menu. Část jeho drinků v nabídce zůstala, nyní už se na vymýšlení nových koktejlů ale podílejí i sami barmani Michalská Cocktail Room. O úspěchu prvního barového počinu Jána Budaje a jeho kolegů svědčí i fakt, že u jednoho koktejlového podniku nakonec nezůstane. Proslýchá se, že další bude opět v patře nad jednou ze stávajících provozoven…

Kostky jsou vrženy

Teprve v červnu přivítal své první hosty Spin Cocktail Bar. Nachází se v Radniční ulici 1, na dohled od domu, v němž ještě před pěti lety fungovala bratislavská barová legenda Paparazzi. Spin je nekuřácký a nebere rezervace. Otevřeno má každý den od pěti do jedné nebo do dvou. V létě se jeho kapacita, která činí kolem 40 míst, navyšuje o dalších 20 na terase. Interiér Spinu je synonymem jednoduchosti. Ostatně dlouhá úzká místnost, v níž je situován, si o účelné, tradiční a elegantní řešení prostor doslova říkala. Cokoliv ultramoderního nebo zdobného by pod historickou klenbou působilo nepatřičně. Kombinace masivního dřeva, kůže, světle vymalovaných stěn a křišťálového lustru byla tudíž logickou volbou, stejně jako dispoziční řešení – u jedné stěny dlouhý barový pult a naproti vyvýšené sezení. Jednoduchost se promítá i do koktejlového menu. Ve Spinu mu dokonce říkají Easy menu a přidávají pořadové číslo. Zatímco jednička měla kolem dvou desítek drinků rozdělených podle bází, aktuální dvojka je řadí podle chutí (spicy, strong, bitter, fresh a juicy) a brzy dojde na trojku, kde bude zase všechno trochu jinak. Kromě jednoduchosti je pro Spin klíčová hravost, i proto má bar v logu slogan Spin me around. „Svět se točí, stejně jako ruleta nebo kostky. Pro naše hosty máme proto připravené různé hry, které pomohou rozproudit váznoucí zábavu a také přilákat ty, kteří do baru běžně nechodí,“ říká majitel Spinu Michal Trizuliak. Není to samozřejmě o tom, že by hrát museli všichni a za každou cenu. Je na barovém personálu, aby odhadl, kdy se hodí hostům některou z her nabídnout. Všechny jsou původní, vymyšlené nebo vyladěné barovým týmem, který si pro ně nechal vyrobit speciální hrací karty a také kostky. Velkou výzvou pro barmany jsou ty, s jejichž pomocí si nerozhodní hosté vybírají drink. Stačí jeden hod a kostky za ně vyberou bázi, chuť a barvu drinku. Zní to jednoduše? Co byste ale namíchali vy, kdyby padla tequila, silná a černá? „Každý drink je v podstatě barmanská soutěž, někdy i třicetkrát za večer,“ dodává k tomu Michal Trizuliak. Na kostky dochází také před placením – kdo hodí tři stejná čísla, má útratu zdarma. Za prvních pět měsíců provozu se to podařilo čtyřem hostům.

Variace na lokální notu

Rozlehlý Pálffyovský paláci ve Ventúrské ulici, o němž se traduje, že v něm měl v roce 1762 koncert tehdy šestiletý Mozart, je od října adresou hned několika podniků zaštítěných názvem Fach. Nejmenší z nich, Fach Juice shop, nabízí především zastudena lisované ovocné a zeleninové šťávy. Hned vedle něj se nachází pekárna s kavárnou Fach Bread & Coffee, jejíž nabídka je postavena na domácím kváskovém chlebu a kávě z lokálních pražíren, kterou zde připravují jako espresso i pomocí alternativních metod. V útrobách Pálffyovského paláce se ukrývá restaurace Fach, jejíž otevření se teprve chystá. Kuchyni povede šéfkuchař Lukáš Hesko a vařit bude s respektem k aktuální sezoně a důrazem na místní suroviny. Stejnou filozofii vyznává i Fach Bar, do nějž se vstupuje ze Zelené ulice. Jeho poněkud puristicky pojatý interiér, jenž pojme kolem 28 hostů (z toho 12 míst je přímo na baru), je barevně laděn do šedé a černé. Bílé stěny oživuje pouze světelná instalace ve tvaru vznášející se lidské postavy. Koktejlové menu, které v roli šéfbarmana sestavil loňský slovenský World Class vítěz Filip Navrátil, má podobu oboustranně potištěné čtvrtky formátu A5 a zahrnuje 18 koktejlů. Jde o samé signatures drinky, jež kromě globálních bází využívají také lokální suroviny, třeba borovičku, Bentiannu nebo Tatratea. Z českých ingrediencí si do drinků barmani kromě Becherovky vybrali například absint St. Antoine nebo vizovickou whisky Gold Cock. Barový tým hodně pracuje s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami, používá různé octy, kávu připravenou metodou cold brew a v zázemí se našlo místo i na fermentační kádě. Ambicí Fachu je koktejlové menu každé dva až tři měsíce obměňovat, hlavně v závislosti na sezoně. „Zatím máme otevřeno pouze od úterý do soboty od pěti večer do dvou do rána, a tak je času i prostoru vymýšlet a zkoušet nové drinky dost,“ říká Filip Navrátil. Drinky s názvy jako Grandpa hiding from grandma, Rhubarb in bubble nebo třeba Touch my berries tak možná už brzy nahradí nějaké jiné…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat