Když si barmani udělají Vánoce

09.01.2017George Němec

O vánočních svátcích a na přelomu roku si barmani na svůj účet připisují bezpočet pracovních hodin. Čas, kdy většina populace odpočívá nebo oslavuje, je pro ně jedním z nejkrušnějších období v roce. Chvíle odpočinku přicházejí až o něco později a s nimi i čas si Vánoce pořádně užít – a ne jen tak ledajaké, ale takové, které jsou určené přímo pro ně.

Myšlenka uspořádat akci, na které by barmani nemuseli pracovat, ale naopak se dočkali nějaké té odměny a mohli si Vánoce užít spolu, naplno a po svém, se zrodila před třemi lety. Spolu s Katkou Kluchovou a Ľubošem Ráczem, jenž je jednou z nejvýraznějších slovenských barmanských osobností, jsme se rozhodli pro barmany připravit Barmanské Vánoce. Pro jejich konání jsme si vybrali termín krátce po Novém roce, kdy jsou stres, napěchované rozpisy služeb a bary praskající ve švech již minulostí, byť jen krátkou. Centrem všeho dění se stal Ľubošův nitranský bar Záhir, a i když první ročník měl ještě podobu tradičního guest bartendingu globálního ambasadora Becherovky a české ambasadorky Beefeateru, bylo záhy jasné, že jsme položili základy pěkné tradice, která má potenciál rozrůst se v něco mnohem komplexnějšího.

Z baru do prostor univerzity

Barmani z celého Slovenska, ale také z České republiky, kteří si letos 5. ledna udělali čas a prostor do Nitry na oslavu Barmanských Vánoc vyrazit, se už předem mohli těšit na blok přednášek a prezentací, který večer plynule přešel v pravou vánoční party v Záhiru, kde se za barový pult postavili i všichni ti, kdo přes den přednášeli. Už vloni se do programu Barmanských Vánoc zapojila dvojice slovenských barových legend, Erik Lorincz a Stan Vadrna, jíž doplnil majitel budapešťského Boutiq’ Baru Zoltan Nagy. Tentokrát sestavu z minulého roku rozšířilo další zvučné jméno – Rusty Červeň, slovenský barmanský světoběžník, jehož mnozí znají z dob jeho působení v londýnském Connaught Baru či v baru The Gibson tamtéž. Kapacita Záhiru, jenž pohodlně pojme na sedm desítek sedících hostů, se už v minulém roce ukázala jako nedostačující, a tak byly pro prezentační část třetích Barmanských Vánoc vybrány prostory nitranské Univerzity Konštantína Filozofa. Už na samotné zahájení programu se dostavilo něco kolem sto dvaceti hostů z různých koutů Slovenska i Česka, kteří nedočkavě čekali na přísun informací. Přítomen byl i barový tým Záhiru, jenž se staral nejen o občerstvení, ale i o to, aby vše šlapalo, jak má. Pak se za doprovodu pianisty v roli moderátora ujal úvodního slova slovenský ambasador Becherovky Marek Polomský a Barmanské Vánoce mohly začít.

Napříč barovým světem

První přednáška připadla na mě. Věnoval jsem ji plusům a mínusům, s nimiž se musí moderní barman potýkat, a alespoň krátce jsem se dotkl základních a zároveň velmi důležitých otázek současného barového života. Poté se ujal slova Rusty Červeň. V rámci tématu Lokální světoběžník propojil své zkušenosti a zážitky z několikaměsíčního cestování po světě, během nějž se seznámil s množstvím lokálních produktů, se zamyšlením nad slovenskými produkty, z nichž některé z pohledu barové praxe označil za nedoceněné. Prozradil také, že jeho další kroky povedou do Singapuru, kde se bude podílet na otevření nového baru pod taktovkou Proof and Company. Katka Kluchová si snad ani nemohla vybrat lepší téma, než je Žena za pultem, samozřejmě tím barovým. Zaměřila se na významné barmanky minulosti, dotkla se ale také toho, proč se tato profese může dnes z pohledu žen jevit jako problematická. Od srdce k srdci – tak zněl název přednášky Stana Vadrny, která přítomné provedla jeho náhledem na osobnost barmana a na barový svět obecně. Krásně na něj navázal Zoltan Nagy, jenž si pro svou prezentaci zvolil téma Barman, kdo vlastně jsem? Erik Lorincz před posluchače nepředstoupil sám, ale k povídaní o londýnském hotelu Savoy a tamním American Baru si přizval svého mladého nadějného barového kolegu Alonsa Caballa. Jejich prezentace dala nahlédnout do zákulisí jednoho z nejlepších barů na světě. Přednáškový blok uzavřela panelová diskuze, do níž se zapojili všichni prezentující a nutno dodat, že byli připraveni zodpovědět prakticky jakoukoliv otázku z publika. Prozradili na sebe ledacos, Erik třeba to, že se v Bratislavě chystá otevřít nový bar…

Do třetice všeho dobrého

To, co se v baru Záhir odehrálo během večerního hostování všech přednášejících, lze slovy jen velmi těžko popsat. Každý z hostujících barmanů do koktejlového menu sestaveného speciálně pro tento „vánoční“ večer přispěl jedním originálním drinkem. Bar praskal ve švech, štamgasti se v něm krásně promísili s hosty z různých končin Slovenska i České republiky. K tomu všemu skvělá hudba, zpěv i tanec, a to na obou stranách barového pultu, a navrch ještě pop up bar v prostorách bývalého atomového bunkru… Třetí Barmanské Vánoce zkrátka opět překonaly ty předchozí. Cílem nás jakožto pořadatelů této akce je sdružovat a budovat barovou komunitu přirozenou cestou, protože v ní spatřujeme sílu a velký potenciál. „Je nám také velkým potěšením se alespoň jednou v roce v této sestavě sejít za jedním barovým pultem a s jednou společnou myšlenkou,“ doplňuje Katka Kluchová. „Vzdělávání a posouvání slovenské barové komunity se stalo mojí životní cestou a je i jedním z důvodů, proč jsem se na Slovensko vrátil a proč jsem tu zůstal. Času věnovat se všemu, co nosím v hlavě, je ale málo, a tak se soustředím hlavně na svůj bar a aktivity v něm. Barmanské Vánoce jsou asi to největší a nejlepší, co se nám doposud podařilo uspořádat. Je úžasné za naším barem vidět osobnosti, které ovlivňují celosvětové barmanské dění. Přiznám se, že jsem měl během jejich představování slzy v očích. Moc si vážím toho, že se o svůj vzácný čas rozhodly podělit s ostatními barmany a že na pódiu i za barem prezentovaly svoje názory na barovou práci. Barmanské Vánoce jsou jedinečná akce, kterou vytvořili barmani pro barmany, a věřím, že se nám příští rok podaří pozvednout její úroveň zase o kousek výš. Nic z toho by se samozřejmě nedalo uskutečnit bez lidí okolo mne, kteří na akci tvrdě pracovali. Patří jim za to moje velké a upřímné díky,“ uzavírá Ľuboš Rácz.

foto: Martin Halmo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat