Vzestupy a pády irské whiskey

15.01.2017Zdeněk Kortiš

Historie irské whiskey je plná vzestupů i pádů. V současné době je sice jedním z nejrychleji rostoucích destilátů, ještě před čtyřmi desítkami let to ale vypadalo, že se blíží její pád na úplné dno. Zatímco v roce 1835 bylo v Irsku 93 palíren, v roce 1978 zůstaly už jen dvě. Do stejného období se ale také datuje počátek jejího návratu na výsluní. Celý její příběh vypráví Irish Whiskey Academy.

Za slávou a částečně i pádem irské whiskey stojí single pot still, dříve též nazývaná pure pot still. Tento pouze v Irsku produkovaný typ whiskey je kombinací sladovaného a nesladovaného ječmene (oba musejí být ve směsi zastoupeny minimálně 30 %) destilovaného na kotlíkovém destilačním přístroji. A právě kotlík představuje v chodu událostí jeden z klíčových momentů. Když totiž původní profesí daňový výběrčí Aeneas Coffey doma v Irsku neuspěl se svým vynálezem destilační kolony, rozhodl se jej nabídnout Skotům. Skotské palírny jeho přístroj produkující whisky rychleji a na vyšší obsah alkoholu přijaly poměrně rychle. Jejím mícháním se sladovou whisky ze skotské Vysočiny vznikla blended whisky, která postupně ovládla světové trhy. Irové se záhy pustili do boje proti tzv. silent spirit a pánové Jameson, Power a Roe, producenti slavné Dublin Whisky (tehdy ještě psané bez „e“), v roce 1879 vydali knihu Truths about Whisky neboli Pravda o whisky. Vývoj už ale nešlo zastavit. Do irského whiskey průmyslu se navíc negativně promítly některé historické události, především válka za nezávislost a samozřejmě i obě světové války, ale také prohibice v USA. Zpět na barové pulty se vracela jen velmi pozvolna.

Cesta zpátky na vrchol

Záchranu celého segmentu irské whiskey si vytkla za cíl společnost Irish Distillers, jež vznikla v roce 1966 spojením tří palíren – John Jameson & Son Bow Street Distillery, John Power’s & Son John’s Lane Distillery a Cork Distillers Company. V roce 1972 se k nim přidaly dvě palírny ze Severního Irska – Bushmills a Colleraine, která však už o čtyři roky později ukončila provoz. První polovina 70. let minulého století přinesla několik protichůdných událostí. Na jedné straně byly uzavřeny poslední dvě slavné dublinské palírny, tedy Jameson Bow Street Distillery a Power’s John’s Lane Distillery, zároveň ale byla v roce 1975 otevřena nová Midleton Distillery, v níž se centralizovala výroba. Produkovala pot still a grain whiskey pro značky Jameson, Power’s, Midleton, Redbreast, Green Spot a také prodávala whiskey ostatním firmám (například Tullamore Dew, Clontarf aj.). V roce 1978 v Irsku fungovaly jen dvě palírny, což je o jednadevadesát méně než v roce 1835. Za pomyslného Fénixe, který měl přinést obrodu irské whiskey, byla vybrána značka Jameson. Čas ukázal, že to byla dobrá volba. V současné době je k mání na 130 trzích a je nejprodávanější irskou whiskey na světě. Daří se i Irish Distillers, která má jen v Irsku na 600 zaměstnanců.

Akademie pro odborníky i laiky

Snad úplně vše se lze o irské whisky dozvědět na Irish Whiskey Academy, jež první zájemce o tento destilát přivítala v roce 2013. Situována je přesně na hranici mezi starou a novou Midleton Distillery a jejím úkolem je vzdělávat laiky i odborné profese v otázkách historie, výroby a odkazu irské whiskey. Já osobně jsem měl možnost ji z pozice whisk(e)y ambasadora absolvovat vloni v prosinci. Součástí kurzu byla i prohlídka bednářství, skladů a také New Midleton Distillery. Dozvěděli jsme se například, že v nové části, kde se v současné době nacházejí tři destilační kotle, brzy přibudou další tři. Do palírny, v níž se pracuje sedm dnů v týdnu čtyřiadvacet hodin denně, se sice dostanou pouze zaměstnanci firmy, Irish Whiskey Academy má ale samozřejmě připraveny různé alternativy i pro fanoušky whiskey. Za 300 eur lze například absolvovat Academy Experience s prohlídkou staré palírny, ochutnávkou vzorků ze sudu a prémiovou degustací. O 50 eur dražší Discoverer Package nabízí celodenní program včetně návštěvy skladů. Dvoudenní Enthusiast Package, za nějž zájemci zaplatí 1199 eur, obsahuje mimo jiné také ukázku bednářského umu zdejších mistrů a jeho absolventi si na památku odnesou speciální láhev whiskey. Palírna navíc v květnu pořádá Barrelmen’s Homecoming, na nějž zve whiskey ambasadory z celého světa a jejich hosty. Součástí akce je finále globální barmanská soutěže, ale také workshopy s klíčovými osobnostmi, jako jsou master blender Billy Leighton, hlavní bednář Ger Buckley a palírník Brian Nation. Příležitostí poznat kouzlo irské whiskey je ale mnohem víc – stačí otevřít láhev některé z nich.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat