Správný čas na Irskou kávu

25.01.2017Blanche

Na 25. ledna připadá National Irish Coffee Day a čtvrtý lednový týden bývá označován jako Irish Coffee Week. Právě do tohoto chladného období roku se totiž datuje vznik drinku kombinujícího kávu s irskou whiskey a smetanou. V rodném listě má jako místo původu zapsáno irské letiště Shannon a jako tvůrce Joea Sheridana. Proslavil se ale za oceánem – v sanfranciském Buena Vista Cafe ho prý dodnes připravují po tisících.

I když k autorství Irish Coffee se podobně jako u mnoha dalších koktejlů hlásí vícero osob, nejčastěji vyprávěný příběh ho připisuje Josephu Sheridanovi a za místo vzniku označuje mezinárodní letiště Shannon na jihozápadě Irska. Na počátku 40. let minulého století zde jistý Brendan O’Regan otevřel restauraci s kavárnou a jejím vedením pověřil právě Joea Sheridana. Traduje se, že jedné zimní noci (zdroje se rozcházejí v tom, zda šlo o rok 1942 nebo 1943) se na letiště kvůli nepřízni počasí musela po několika hodinách ve vzduchu vrátit jedna ze zaoceánských linek Pan Am. Personál letištní restaurace byl povolán do práce, aby pasažéři letadla nemuseli během čekání na lepší povětrnostní podmínky trpět hlady či žízní. Joe Sheridan se rozhodl promrzlé a rozmrzelé cestující povzbudit drinkem – kombinací kávy, irské whiskey a smetany. Všem drink nesmírně zachutnal, a když se jeden z pasažérů zeptal, zda šlo o brazilskou kávu, Sheridan mu s úsměvem odpověděl: Ne, to byla irská káva! A na světě byl i název drinku. Irská káva se záhy stala vyhlášenou místní specialitou a dodnes ji zde připravují podle originální receptury. Největší slávu však tento kávový drink získal až za oceánem, konkrétně v San Francisku. Novinář Stanton Delaplane, jenž psal o cestování pro San Francisco Chronicle a Irish Coffee ochutnal v místě jeho vzniku, koktejl představil tehdejšímu majiteli Buena Vista Cafe Jackovi Koepplerovi a ten ho 10. listopadu 1952 zařadil do nabídky podniku. Předcházely tomu však dlouhé hodiny hledání té správné receptury, jež by odpovídala Irské kávě podávané v letištní restauraci. Se správnou konzistencí smetany údajně musel pomoci starosta San Franciska, který vlastnil mlékárnu. Povedlo se. Od té doby už v Buena Vista Cafe připravili více než 32 milionů Irish Coffee, denně jich zde prý namíchají v průměru dva tisíce.

Správné ingredience, ideální postup

Zážitkem při popíjení Irish Coffee je souznění horké kávy s destilátem a studenou, jemně vyšlehanou smetanou. Irská káva má jedinečnou chuť, zahřeje a dokáže zpříjemnit chladné a temné zimní dny. Musí se však umět připravit. Receptura vypadá jednoduše, vždyť jde jen o kombinaci kávy s whiskey, třtinovým cukrem a vrstvou smetany na povrchu, přesto lze však při přípravě udělat řadu chyb. Podniky po celé České republice hostům pod názvem Irská káva často předkládají drink z prodlouženého espressa (v tom lepším případě) a zdobí ho klasickou šlehačkou. Výsledek může být chuťově v pořádku, pravdou však je, že správná Irská káva je jen jedna a pouhé variace na ni by toto jméno nést neměly. Jak tedy na to? Sklenku o objemu okolo 230 ml (pro Irish Coffee se používá speciální sklenka na nožce nebo obecně sklenka typu goblet) krátce prohřejte horkou vodou. Poté do ní odměřte lžičku třtinového cukru a 6 cl filtrované kávy a pořádně zamíchejte, aby se cukr úplně rozpustil. Přidejte 4 cl irské whiskey a na závěr drink zalijte 3 cl smetany. Asi nejtěžší je smetanu správně našlehat. Na irskou kávu je nejvhodnější 30% smetana ke šlehání, která se zpracujte tak, aby nebyla tuhá, ale ani příliš tekutá. Cílem je mít smetanu vyšlehanou do konzistence, která se bude dát na kávu nalít a zároveň na povrchu vytvoří jednotnou, zhruba 2 centimetry vysokou vrstvu. Aby se smetana s kávou nesmíchala, nalévá se do sklenky přes lžičku.

Kam na dobrou Irskou kávu?

Správně připravenou Irskou kávu, popřípadě originální twist na tento drink vám v době třetí kávové vlny připraví každá dobrá kavárna. V několika z nich jsme si to ověřili. Přírodně laděný La Bohème Café – Pop Up v Dlouhé ulici v centru Prahy připravuje Irish Coffee z irské whiskey Jameson svařené s třtinovým cukrem. V kombinaci s jejich brazilskou filtrovanou kávou a čerstvou smetanou nabízí příjemné chuťové souznění. Škoda jen, že nám ji na závěr baristka Adéla Debnárová zasypala skořicí – ta drinku jenom uškodila. V holešovickém Vnitrobloku, jenž je mladším sourozencem Kavárny, co hledá jméno, barista Oldřich Vápeník jako základ použil filtrovanou kávu od Nordbeans připravenou v aeropressu. Krásně se propojila s chutí irské whiskey Paddy, kterou Sheridan použil i ve své původní receptuře. Oldřich ji nejprve svařil s cukrem a potom zapálil, aby se snížila ostrost destilátu. Vyšlehaná smetana by mohla být kvalitnější, ale na tom se už prý pracuje. V kavárně Místo jsme se svěřili do rukou baristy Ondřeje Petruse. Podle něj by měla být správná Irská káva silná a sladká. A taková v Místě opravdu je! Ondřej na ni použil filtrovanou kávu z El Salvadoru s Bushmills Black Bush a nádavkem ji ozvláštnil domácím vanilkovým sirupem. Výsledek byl vynikající. Ve Onesip Coffee v Haštalské ulici nám barista Zdeněk Hýbl místo klasického Irish Coffee nabídl podpultový twist, který nese název Alžírský Ir. Jeho základem je domácí vaječný likér připravený nikoliv z rumu, ale z whiskey. Filtrovaná káva z Guatemaly od berlínské pražírny Five Elephant v propojení s likérem sice mírně zaniká, ale vyšlehaná smetana s kapkou cascary nápoj zajímavě osvěží. A ještě jedna obměna: Alžírský Ir se na rozdíl od pravé Irské kávy musí pořádně promíchat.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat