Do Venezuely letí Gentle Aristocrat

08.02.2017Bára Urbanová

Diplomático World Tournament má svého třetího českého vítěze. O tom, kdo z deseti barmanů poletí v květnu do Venezuely na globální finále a možná i v červenci do Londýna na superfinále, se včera rozhodovalo v holešovickém baru Cobra. Ten se stal zároveň místem, kde byl večer poprvé oficiálně představen nový rum Mantuano. Novinka v řadě Diplomático Tradition ovšem sehrála důležitou roli už v samotné soutěži.

Do Diplomático World Tournament se barmani nejprve registrovali na kontaktním e-mailu společnosti Ultra Premium Brands, jež u nás tento venezuelský rum distribuuje. Obratem obdrželi láhev rumu Mantuano, který se v době vyhlášení soutěže na českém trhu ještě neprodával, a měli několik týdnů na vymyšlení receptury na jeho bázi. Na facebookový profil Diplomático World Tournament nakonec v požadovaném termínu postovalo fotografii drinku spolu s jeho recepturou a příběhem třiatřicet barmanů. Z nich zástupci organizátora soutěže spolu s jejím garantem, barmanem Eduardem Ondráčkem, na základě osobní návštěvy a ochutnání drinku přímo v domovských podnicích soutěžících vybrali deset finalistů. Z mimopražských barmanů je svým koktejlem přesvědčili Radek Cedivoda z ostravské Modré myši a Tomáš Staněk z českobudějovické Žluté ponorky. Oba dva, podobně jako David Kawulok z pražského Banker’s baru, Peter Minarčic z Bonvivant’s CTC nebo třeba Tomáš Ricciardi z Black Angel’s, patří k ještě neokoukaným soutěžním tvářím. Ve finále ale nechyběli ani tituly ověnčení borci jako Vítězslav Cirok z L’Fleur nebo Tomáš Melzer z Cash Only či barmani s vícero soutěžními zkušenostmi, k nimž patří Václav Jahn z La Casa de la Havana vieja, Tomáš Trnka z Hemingway baru a jeho barový kolega Adnan Al-Madhagi. Ten do finálového dění naskočil až na poslední chvíli – jako náhradník za Daniela Prokeše z Venue, který jen pár dnů před finále ze soutěže odstoupil.

Deset minut, dva drinky, jeden perfect serve

Úkolem účastníků českého národního kola Diplomático World Tournament bylo prezentovat porotě drink na bázi Diplomático Mantuano, s nímž se do soutěže přihlásili. Oproti postované receptuře ale mohli přistoupit k drobným úpravám v poměrech jednotlivých ingrediencí. Těch mohlo být kromě báze pouze pět a jen jedna z nich podomácku vyrobená. Kromě namíchání dvou porcí drinku museli do desetiminutového časového limitu vměstnat ještě perfect serve rumu Diplomático Reserva Exclusiva, tedy svou představu o tom, jak nebo s čím jej ideálně servírovat, aby vynikly jeho chuťové vlastnosti. Cílem ale také bylo zaujmout porotu, v níž kromě barmana Honzy Tesky, vítěze druhého ročníku Diplomático World Tournament v ČR, usedl ještě rumový ambasador Ian Burrell a José Ballesteros ml., zástupce rodiny Ballesteros, jež vlastní společnost DUSA, která Diplomático vyrábí. Vzhledem k mezinárodnímu složení poroty prezentace pochopitelně probíhaly v angličtině a barmani museli být připraveni anglicky zodpovídat i případné dotazy. Řadu z nich pokládal jediný český porotce, který se k hodnocení postavil velmi zodpovědně. „Předně bych chtěl ocenit, že se v Diplomático World Tournament vedle matadorů objevili i úplní nováčci. Soutěže jako tato jsou pro otrkání ideální. S tím ale souvisí i začátečnické chyby, třeba když dáte do sklenky led už na začátku a pak povídáte tak dlouho, že se vám úplně roztopí,“ říká Honza Teska a pokračuje: „Asi největší chybu dělali barmani obecně v tom, že se málo soustředili na prezentaci značky Diplomático. Většinou jsme z nich informace museli tahat, což je špatně. Rozumím tomu, že u svého signature drinku myslí na spoustu jiných věcí, ale u perfect serve je to vysloveně hrubá chyba. V každé soutěži je potřeba si uvědomit, za jakou značku v daný okamžik kopete.“

Zaujal Gringo, Křik motýla i Gentle Aristocrat

Drobné rezervy Honza Teska vidí i v tom, jak soutěžící perfect serve pojali. „Málokterý z barmanů se dokázal odpoutat od cukrářských výrobků a nabídnout porotě extra aroma nebo chuť. Přitom Ian a José objíždějí soutěže po celém světě, a tak je třeba čokoládou jen stěží překvapíte. Z tohoto pohledu se vymykal například Víťa Cirok, který rum Diplomático Reserva Exclusiva servíroval s ledem z kokosové vody a místnost provoněl parfémem s nádechem čokolády a kůže,“ říká. Víťa měl velmi dobře promyšlený i svůj signature drink El Gringo. Soustředil se nejen na pozadí názvu Mantuano, ale také na ekologii – snažil se každou z ingrediencí beze zbytku využít a koktejl servíroval na recyklovaném ubrousku z kartonu a použitého papíru. Z dalších drinků porotu zaujal ještě třeba Scream of the Butterfly Tomáše Melzera. „Mě osobně potěšilo, že se Tomáš vymanil ze svého zaškatulkování, že nepije a ani nemíchá do sladka laděné drinky. Tentokrát ten koktejl sladký byl a chutnal moc dobře,“ říká a doplňuje: „Z nováčků mě překvapil a zaujal Tomáš Ricciardi. V poslední době o sobě dává hodně vědět a já bych řekl, že má v soutěžích svou budoucnost.“ Dobře si za barovým pultem vedlo ale všech deset finalistů, a tak porota neměla vůbec snadné rozhodování. Nakonec na cestu na globální finále poslala Vaška Jahna z pražského baru La Casa de la Havana vieja. „Vašek nás přesvědčil komplexním výkonem – znalostmi, technikou a samozřejmě hlavně drinkem. Nebylo mu v podstatě co vytknout,“ říká Honza Teska. Jen o pár bodů méně nasbíral Víťa Cirok a třetí příčka vyšla na Tomáše Melzera.

Vaškův drink Gentle Aristocrat sestává ze 4,5 cl Diplomático Mantuano, 1,5 cl domácího guavového sirupu, 2 cl čerstvé limetové šťávy, 2 střiků Angostura bitters a 2 cl čerstvého vaječného bílku a zdobí se strouhaným kakaovým bobem. Vašek ho podává v manžetě, čímž odkazuje na původ slova mantuano. „Výraz mantuano je možné volně přeložit jako aristokrat nebo gentleman. V minulosti byli ve Venezuele jako mantuánové označováni potomci evropských movitých přistěhovalců. Často byli považováni za elegány a bonvivány, byli to ale i obchodníci s nejrůznějšími komoditami, kterým dominovalo kakao,“ vysvětluje svůj inspirační zdroj. Do Venezuely se nyní sám podívá, a to v květnu, kdy tam proběhne globální finále. Pokud uspěje i v něm, jeho soutěžní cesta se uzavře až v červenci na superfinále Diplomático World Tournament v Londýně.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat