Beefeater MIXLDN? Jeden velký zážitek!

15.02.2017Bára Urbanová

Koktejl inspirovaný filmem a zároveň britskou metropolí, fotogenický drink nachystaný přímo pro fotografa a tajná disciplína v podobě přípravy koktejlu vhodného do kina a k lehce nasládlému popcornu – takové byly úkoly, s nimiž se na globálním finále Beefeater MIXLDN v Londýně musel popasovat Marek Vybíral. Vítězem se nakonec stal hongkongský barman Timothy Ching, ale i Marek se domů do Olomouce vrátil plný zážitků a nových zkušeností.

Vybavíš si ještě, jak se cítil krátce po vyhlášení výsledků českého finále?

Při vyhlašování českého finále jsem měl své dva favority a vůbec jsem nečekal, že bych mohl vyhrát já. Když jsem šel na pódium, neměl jsem ponětí, co říct, a myslel jsem, že omdlím. Absolutně jsem nečekal, že by to mohlo zrovna teď přijít. Beefeater MIXLDN byla soutěž, do které jsem se chtěl dostat ze všech nejvíc. Líbí se mi formát, kdy se drink nepřipravuje přímo před porotou.

Jak probíhaly tvoje přípravy na globální finále? Na co ses zaměřil nejvíc?

V první řadě jsem lehce pozměnil recepturu svého soutěžního koktejlu. Po poradě s porotou mi bylo jasné, že musím drink trochu upravit a vylepšit servis. Beefeater London Dry jsem nahradil ginem Beefeater 24, který se nově prodává v krásných červených láhvích. Jsou inspirované uměleckým stylem Arts and Crafts, který se rozvíjel ve stejné době, jako se odehrává film Z Pekla, který byl pro mě inspirací. Jelikož Inspector Abberline, po němž je můj drink pojmenován, řeší případy Jacka Rozparovače, upravil jsem i složení koření použitého pro svůj domácí cordial z červeného vína. Černý pepř, nové koření a zázvor vytváří v ústech takzvaný rip efekt. Cordial jsem vařil asi v pěti různých várkách a nakonec jsem vytvořil blend podle svých představ. Celý leden jsem taky měl každý den lekce angličtiny a trénovali jsme prezentaci a možné otázky k drinku. Před porotou v Londýně jsem řekl vše, co jsem chtěl, a zároveň padly jen ty otázky, na které jsem byl připravený, takže jsem měl ze sebe dobrý pocit.

Věděl jsi dopředu, co vás v Londýně čeká? Na co ses nejvíc těšil a z čeho jsi měl naopak obavy?

Měli jsme přesně daný plán, který ale zahrnoval jednu tajnou disciplínu. Z té jsem měl největší strach. Naštěstí mi sedla. Odehrávala se v minikině. Během třiceti minut jsme museli vymyslet drink, který se měl servírovat v kelímku a párovat s popcornem, a ten následně představit loňské vítězce globálního finále Evelyn Chick a globálnímu ambasadorovi Chivas Regal Maxi Warnerovi. Popcorn byl lehce nasládlý, s tóny lesního ovoce. Drink, který jsem vymyslel, obsahoval 50 ml Beefeateru 24, 25 ml Dubonnetu, 15 ml limetové šťávy, lžičku hnědého cukru, špetku soli, 5 malin a snítku rozmarýnu. Jen jsem v tom zmatku pro svůj drink nevymyslel název…

V Londýně jste strávili pět dnů. Co vše bylo na programu?

Celkem to bylo pět dnů, ale jen tři soutěžní. V pondělí po příletu jsme se pouze ubytovali a proběhl seznamovací drink v baru na střeše hotelu Ace, kde jsme bydleli. V úterý ráno už na nás čekal starý červený autobus, který nás odvezl do palírny. Tu jsme si rozděleni do skupin prohlédli, plus nás tam ještě čekalo párování sýrů a sušeného ovoce s Beefeater Burrough’s Reserve a destilace vlastního ginu na miniaturní destilační koloně, na niž dohlížel master distiller ginu Beefeater Desmond Payne. S jeho kolegou Seanem Harrisonem, masterem distillerem ginu Plymouth, jsme absolvovali test organoleptických schopností. Pak jsme se přesunuli na London Eye, kde jsme si vychutnali Martini Cocktail s výhledem na Londýn. Podařilo se mi tam udělat fotku s pohledem na řeku a Big Ben, která následně vyhrála soutěž o nejlepší post na Instagramu a sociálních sítích obecně. Následovala večeře v restauraci Perkin Reveller, situované mezi Tower Bridge a Towerem, a po ní přesun do Toweru, kde jsme si užili drinky v Yeoman Warders clubu a ceremoniál. Ve středu ráno proběhla tajná disciplína, zmiňovaný drink k popcornu, po obědě se připravoval koktejl pro fotografa a odpoledne jsem na Hero baru v The Bike Shed míchal svůj soutěžní drink Inspector Abberline a představil ho porotě, v níž kromě Desmonda Payna usedli Sandrae Lawrence, editorka The Cocktail Lovers, a Nathan O’Neill, šéfbarman newyorského Nomadu. Se svou prezentací jsem byl spokojen a doteď z ní mám super pocit. Pak následovala už jen večeře a po ní korejský a kubánský barman rozjeli takovou party, že nakonec pařili úplně všichni.

A poslední soutěžní den?

Ve čtvrtek ráno proběhly semináře Evelyn Chick a Nathana O’Neilla, globálních vítězů předešlých ročníků. Zaměřili se na svou cestu soutěží i na bary, v nichž pracují. Měli jsme taky možnost ochutnat jejich vítězné drinky. Následovalo vyhlášení osmi postupujících. V top 8 byli barmani z Jižní Korey, Japonska, Hongkongu, Jihoafrické republiky, Švédska, Velké Británie, Irska a USA. Odpoledne jsme měli volné, a tak jsem spolu s kolegy ze Slovenska vyrazil do hotelu Savoy, kde byl za barem vynikající Erik Lorincz. Večer se konala závěrečná party, na níž osm finalistů připravovalo své drinky po malých porcích pro zhruba 500 hostů. Vítězem se nakonec stal Timothy Ching z Hongkongu.

Měl jsi možnost sledovat ostatní soutěžící? Který z nich tě zaujal a čím?

Od samého počátku byl mým favoritem právě Timothy Ching. Měl styl, charisma a ze všech osmi finalistů nejlépe vybalancovaný drink. Kromě něj mě svým koktejlem zaujal kolega z Čech Daniel Calta, který reprezentoval Dánsko, kde momentálně studuje a pracuje.

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Londýna a jaký z celé cesty soutěží?

Celý pobyt v Londýně byl jeden velký zážitek, takže nemohu vybrat jen jeden konkrétní moment. A kdybych musel, tak bych asi vypíchl destilaci vlastního ginu. Z celé cesty soutěží pro mě ale bylo nejsilnějším zážitkem vyhlášení postupujících do českého finále. Zrovna jsme byli s přítelkyní v Londýně na výletě. Ten den jsem ji pod Tower Bridge a přes řeku naproti Toweru požádal o ruku. Později toho dne jsme jeli do palírny Beefeater, kde jsem se při prohlídce dozvěděl, že jsem postoupil do českého finále.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat