Nové drinky a kočka se šesti prsty

19.03.2017Ondra Hnilička

Pražský Hemingway bar na konci února po roce a pár měsících představil nové koktejlové menu. Za více než sedmiletou existenci podniku je v pořadí šesté a zahrnuje devatenáct koktejlů. Barový tým na nich pracoval bezmála deset měsíců tak, aby hostům dokázal nabídnout širokou škálu zajímavých a někdy i hodně netradičních chutí. Nové koktejly jsou hravé, inspirované světem filmu i vysoké gastronomie a zvou také na procházku lesem nebo třeba do zasněžené Havany.

Kdo si hraje, nezlobí. Možná i proto se motiv hry prolíná hned čtyřmi drinky z nového koktejlového menu. První z nich, Hemingway’s Lottery, je tak trochu vstupenkou do světa hazardu. Kombinace skotské whisky, bazalky, hrušek, limet a bitters se servíruje s výherním losem, přičemž ve hře jsou celkem hodnotné ceny – od plecháčku s logem Hemingway baru přes trička až po láhev absintu či šampaňského. Stačí los setřít a najít tři stejné symboly. Podstatně poklidnější zábavou je inspirován Bohemian Puzzle. Už název dává tušit, že půjde o drink postavený na českém produktu, konkrétně Becherovce. Ta je ovšem infuzovaná ghí, tedy přepuštěným máslem používaným především v indické kuchyni. K dalším ingrediencím patří pomerančová marmeláda, francouzský pomerančový likér a champagne, jímž se koktejl dolévá. Servíruje se se sušenkou ve tvaru dílku puzzle. Hned dvakrát si teď v Hemingway baru přijdou na své fanoušci filmové ságy Hvězdné války. Zatímco v přechozím menu tvořily dvojici „parfémové“ drinky For Her a For Him, v tom novém jsou do páru koktejly Dark SideLight Side. Temnou stranu zastupuje kombinace irské whiskey, sherry Pedro Ximénez, balsamica a tmavého kakaového likéru dolitá Guinnessem, jejímž předobrazem byl Darth Vader. Světlá strana obsahuje jenever, med, citron a bezinku a dolévá se pšeničným pivem Hoegaarden. Inspirovaná je R2-D2.

Na půl cesty do kuchyně

Vysoká gastronomie a restaurace ověnčené michelinskou hvězdou byly inspirací pro Michelin Star Cocktail. Jde o drink na bázi šafránového ginu, jehož chuť je podpořena paprikovým freshem, citronovou šťávou, cukrem a bílkem. Zdobí se tataráčkem z mrazem sušených malin a do efektní skleněné lastury, jíž si Hemingway bar nechal vyrobit na míru přímo pro tento koktejl, se nalévá – jak bývá v michelinských restauracích například u polévek zvykem – až přímo před hostem. Když jsme u toho vaření… Co takhle drink s kapkou lanýžového oleje? Truffle Jewel, jenž v sobě kromě této netradiční koktejlové ingredience kombinuje Beefeater Crown Jewel s Dubonnetem, Drambuie a pampeliškovými bitters, by měl být pro ty, kdo lanýže milují, naprosto neodolatelný. Poměrně výživný je koktejl La Bruja Blanca neboli Bílá čarodějnice. Barmani ho postavili na mezcalu, přidali francouzský likér June, jenž se vyrábí z květů révy vinné, limetový cordial a celerovo-ananasovou pěnu. Výslednou chuť dotváří ještě sušená slanina, která se k drinku přikládá. Raději byste něco sladšího? Ochutnejte Candy Shop, který obsahuje pisco, malinové pyré a rebarborová bitters a servíruje se s domácím fíkovým marshmallow posypaným práskacím prachem. Pro milovníky kávy má Hemingway bar drink na bázi arménské brandy infuzované sušenou pomerančovou kůrou. Kombinuje ji s kardamomem, skořicí a espressem. What’s Your Name? se podobně jako v take-away kavárnách podává v kelímku, a tak by hosté neměli být překvapeni, že se jich obsluha opravdu zeptá na jméno.

Za hranice všedních dnů

S novým menu se hosté mohou vypravit také na procházku do lesa. Taste of the Forest se servíruje na mechu se zapálenou smrkovou větvičkou a sestává z vodky, borovicového čaje, cideru a medu. Milovníky kyselejších chutí potěší Royal Blue Molecule. Jde o domácí sorbet z černého rybízu zalitý champagne a doplněný o karamelovou ozdobu, která je posypána fialkovým a levandulovým prachem. Exotikou voní netradiční kombinace saké, aperitivního vína, sherry fino a švestkových bitters, jež dostala název Umetake. Zdobí se švestkovou kůží a host ji dostane v tradiční japonské keramické nádobě. A co takhle Vánoce v Havaně? V Hemingway baru mohou hosté sledovat, jak se na metropoli na kubánském ostrově snáší sníh – drink z rumu, mátové vody a kokosu je totiž na závěr uložen do sněžítka. Další nevšední zážitek nabízí Magic Moment, tedy kombinace ginu a kopřivovo-slézového cordialu. Host si drink připravuje sám a magický okamžik přichází na závěr, když se zabarví. Aby byla síla chvíle ještě umocněna, koktejl se podává v rozsvícené krabičce, která onu magickou atmosféru krásně podtrhuje.

Ze sudu, v plechu i skrz fontánu

V žádném z menu Hemingway baru nesmí chybět koktejl servírovaný do bílého plecháčku s jeho logem. Tentokrát padla volba na Papa’s House Punch. Kombinace rumu a koňaku podpořená broskvovým likérem, čajem earl grey, nádechem mandlí a bitters představuje lehkou a osvěžující záležitost. Jelikož Ernest Hemingway byl vášnivý rybář, jedna ryba plave i na hladině drinku – a sníst se dá hned, je totiž z fondánu. Na zakázku si bar nechal vyrobit i malé fontány na servis absintu. Nově je používá pro drink Fairy Ale, v němž je absint doplněn o pepřový sirup, tonik, tymián, rozmarýn a citronovou kůru. Sudové drinky hosté najdou v novém menu opět dva. První na rumové bázi s kapkou balsamica a Frangelica počítá ještě se sherry Pedro Ximénez a servíruje se s čokoládovou makronkou, kterou pro bar vyrábí La Bottega di Finestra. Jméno ale dostal francouzské – Champs Élysées No. 2. Druhý sudový drink je na bázi single malt whisky doplněné o cherry brandy, amarena sirup a champagne. Podává se v křišťálové sklence, kterou si bar opět nechal vyrobit na zakázku, a v menu se skrývá pod názvem Different Blood and Sand. Jedním z nejprodávanějších drinků je v Hemingway baru už tradičně variace na Caipirosku připravovaná do zavařovací sklenice. Tentokrát v koktejlové nabídce dostaly prostor opuncie, tedy plod stejnojmenné kaktusovité rostliny, a grep, výsledkem je tudíž Opuntia and Grapefruit Caipiroska.

Od šestiprsté kočky po sto dnů

Kromě nového koktejlového menu zažívá v Hemingway baru své premiérové dny a týdny také Hemingway’s Six Fingers Cat Absinth. Na výrobě své privátní značky absintu se barový tým přímo podílel. Začátkem minulého roku se jeho část vydala na Moravu za Martinem Žufánkem, kde se zapojila do sklizně i zpracování bylin. Celkem jich na výrobu Šestiprsté kočky bylo použito jedenáct, devět na destilaci a další dvě na dobarvení. Kromě takzvané svaté trojice, tedy anýzu, pelyňku (pontského i pravého) a fenyklu, do receptury zasáhly ještě například pomerančová kůra, jasmín nebo třeba génépi. Devět botanicals se nejprve po dobu 15 hodin louhovalo v obilném destilátu a pak pod ostřížím zrakem mistra palírníka proběhla destilace. Poté přišlo na řadu barvení bylinkami a následně uložení do tanku ke zrání, a to na dlouhých 10 měsíců. Limitovaná edice absintu Six Fingers Cat byla stočena do retro pre-banových láhví, tedy takových, jež byly typické pro období před zákazem výroby a konzumace absintu. Šestiprstá kočka má sice 65 % alkoholu, je ale celkem jemná a zároveň výrazná. Doporučuje se ředit v poměru 2:1 (samozřejmě ve prospěch vody), a to bez přidání cukru. A proč tento absint dostal jméno Six Fingers Cat? Odpověď se skrývá v životě Ernesta Hemingwaye – na Key Westu s ním šestiprstá kočka opravdu bydlela. Na nové edici absintu, jež byla opět za přispění barového týmu před pár dny vypálena, už ale nebude. Absint pracovně nazývaný 100 Days je zatím obestřen tajemstvím. Prozradit můžeme jen to, že bude na vinné bázi a v receptuře má jen sedm bylin – čtyři se účastní destilace, tři se podílejí na barvě.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat