Ve Valmontu se ochutnávalo očima

20.03.2017Bára Urbanová

Dvě desítky barmanů se včera postavily za soutěžní bar, aby letos poprvé zabojovaly o postup do českého národního finále World Class. V osmiminutovém časovém limitu soutěžící porotě prezentovali své drinky na téma First Taste Is with Eyes. Jména těch, kdo se se zadáním popasovali nejlépe, ale neznáme. Letos budou výkony barmanů v rámci dvou semifinále bodovány a finalisty určí až součet bodů po druhém kole, jež se odehraje v květnu.

Průběh národního kola soutěže World Class 2017 bude trochu jiný než vloni. Opět se sice odehrají dvě semifinále, do závěrečného klání však z každého z nich nepostoupí šest nejlepších. Letos budou v rámci obou předkol barmani bodováni a do finále se dostane desítka soutěžících s nejvyšším součtem bodů. „Rozhodli jsme se uspořádat dvě semifinále a výkony soutěžících bodovat, protože nehledáme barmana, který vytvoří a odprezentuje jeden zajímavý drink, ale takového, který konstantně podává dobré výkony. Kromě toho jedno kolo se barmanovi nemusí povést, ale může se z něj poučit – a to druhé ho pak vystřelí do finále,“ zdůvodňuje obměnu pravidel český World Class ambasador Petr Kymla a doplňuje: „Každý barman takto navíc získá dvě možnosti vyzkoušet si prezentaci před porotou, což je výborná průprava nejen pro národní finále, které je už samo o sobě hodně náročné, ale i pro globální klání, kde se nároky na soutěžící ještě více stupňují.“ První možnost vyzkoušet si prezentaci před porotou měli soutěžící už včera v pražském baru a klubu Le Valmont, jenž první semifinále hostil.

Nejčastější báze? Tequila

Původně drinky na téma First Taste Is with Eyes vymyslelo a do soutěže se přihlásilo třiadvacet barmanů, tři z nich ale svou účast vzdali, a tak se počet soutěžících zaokrouhlil na dvacet. Na soutěžní soupisce se nakonec ocitli reprezentanti čtrnácti pražských podniků, konkrétně David Kawulok z Banker’s Baru, Filip Jančárek a Vašek Jahn z La Casa de la Havana vieja, Lýdia Mittúchová z Cloud 9, Daniel Prokeš z Venue, Tomáš Nyári z BeBop baru, Régis Roig-Roux z L’Fleur, Pavel Mandrla z Black Angel’s, Peter Bobula ze ZanziBaru, Adam Smilek z Prologu, Petr Novotný, Martin Župina a Tomáš Melzer z Hemingway baru, Marek Štochl a Jaroslav Modlík z AnonymouS, Milan Zaleš z Bugsy’s, Filip Stránský a Václav Šnytr z AnonymouS Shrink’s Office, Jan Mareš z Public Interestu, a Marek Kadrnka z brněnského baru 1920 London. Do Le Valmontu se dostavili ve dvou skupinách, semifinále tak odstartovalo krátce po poledni a skončilo až večer kolem sedmé. Porota, v níž usedli globální ambasadorka ginu Tanqueray Stephanie Jordan a loňský rumunský vítěz Costin Gache, hodnotila drink samotný (aroma, chuť, balanc), ale také jeho servis, prezentaci a kreativitu barmana. Podstatná byla i technická stránka přípravy koktejlu a skutečnost, do jaké míry drink podtrhuje či rozvíjí chuť zvolené báze. Podmínkou prvního semifinále bylo použít výhradně tmavé destiláty z portfolia Diageo Reserve. Zatímco v uplynulých letech barmani hodně míchali se Zacapou, letos hned devět z nich trochu překvapivě vsadilo na tequilu Don Julio Añejo. „Možná je ovlivnila skutečnost, že místem konání letošního globálního finále bude 19.–24. srpna Mexico City,“ domnívá se Petr Kymla. Druhou nejčastější bází byl bourbon Bulleit, který použili čtyři soutěžící. Na Zacapu došlo dvakrát a pět barmanů sáhlo po whisky, každý ale po jiné (Johnnie Walker Gold Label, Oban, Dalwhinnie, Talisker a Talisker Storm). Na přípravu dvou porcí koktejlu měli osm minut, vyměřený limit přesáhl pouze jediný soutěžící, ostatní byli hotovi mnohdy i s velkou časovou rezervou. Otázka ale je, zda je to dobře. „Osobně se domnívám, že by se soutěžící měli snažit využít svůj čas beze zbytku a porotě více předvést, co v nich je,“ podotýká loňský český vítěz Adrián Michalčík.

Fantazii se meze nekladou, ale…

Čas ovšem nebyl podle loňského českého vítěze jediným slabším místem některých soutěžících. „Dnes se opět potvrdilo, že česko-slovenský bartending dosahuje velmi dobré úrovně a já jsem moc rád, že jsem měl možnost takto příjemně strávit neděli. Viděli jsme tu pár hodně zajímavých prezentací a ochutnali spoustu dobrých drinků, techniku měla většina barmanů velmi obstojnou. Osobně ale vidím trochu problém v tom, jak někteří z nich uchopili soutěžní zadání. Téma First Taste Is with Eyes je velmi široké, a tak ho bylo možné interpretovat prakticky jakkoliv, někteří soutěžící ale zapomněli provázat vizuální stránku s koktejlem samotným a s jeho příběhem. U mnoha prezentací tak na závěr následovala od poroty otázka, jak drink naplňuje zadané téma. Barmani by si měli uvědomit, že porotci nevědí, co se svým drinkem snaží říci, a je jim to potřeba vysvětlit,“ říká Adrián Michalčík a pokračuje: „Abych ale jenom nekritizoval… Viděli jsme tu dnes i pěkné výkony a slyšeli zajímavé příběhy. Někteří barmani své vystoupení dokonce pojali jako hereckou etudu. Kdybych měl někoho z nich vyzdvihnout, pak asi Petera Bobulu nebo Martina Župinu, líbil se mi projev Filipa Stránského a zaujali mě také Tomáš Melzer a Régis Roig-Roux, kteří zadané téma pojali velmi dobře.“ Koukat bylo rozhodně na co. Barmani se nevyhýbali kouzelnickým trikům (do své prezentace je zařadili Václav Šnytr i Filip Stránský), vzali si na pomoc 3D brýle (Filip Jančárek), polaroid (Peter Bobula) či ÚV světlo (drink Tomáše Melzera pod ním krásně zezelenal), ale také kostým mariachiho (Daniel Prokeš). Porotu přenesli na vandr (Vašek Jahn), do Vietnamu (Jarda Modlík) i do časů zlaté horečky (Tomáš Nyári) a nechali ji zažít bouřku (Régis Roig-Roux) nebo třeba návrat do přírody (Marek Kadrnka).

Nic ještě není rozhodnuto

Pořadí po prvním semifinále nebylo zveřejněno a počet bodů, které utržili, neznají ani sami barmani. Dostalo se jim ale zpětné vazby od porotců i kolegů barmanů, a tak každý z nich ví, na čem do příště zapracovat. Nové soutěžní téma se dozvědí už dnes odpoledne v pražském hotelu Boscolo. Proběhne zde druhý letošní World Class seminář, jehož hlavní hvězdou bude globální ambasadorka ginu Tanqueray Stephanie Jordan. Už od posledně barmani vědí, že tentokrát budou vymýšlet koktejly s čirými bázemi z portfolia Diageo Reserve a že deadline na postování receptury na facebookový profil soutěž je 9. dubna. Druhé semifinále je naplánováno na 9. května. „Všechno je otevřené, karty nejsou definitivně rozdány. Zabojovat o postup do finále může ještě každý z dvaceti soutěžících. Chce to ale zodpovědněji uchopit téma a přesněji vysvětlit porotcům svůj záměr,“ uzavírá Adrián Michalčík.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat