Když se whiskey a pivo dělí o sudy

02.04.2017Bára Urbanová

Výrobci whisk(e)y v posledních letech rádi experimentují s různými druhy sudů, v nichž nechávají svůj destilát dozrávat. V irském Midletonu kupříkladu před pár lety učinili velmi úspěšný pokus se sudy po stoutu. Co se ale stane, když se to otočí a do sudů po whiskey se uloží ke zrání pivo? Před tento úkol byli postaveni mimo jiné i dva mladí sládci z Krkonoš a příležitost ochutnat výsledek jejich pivního experimentu nastává právě teď.

V roce 2013 se hlavní master distiller midletonské palírny a vrchní sládek z nedalekého pivovaru Franciscan Well rozhodli spojit své síly v zajímavém experimentu. Palírna nejprve poslala do pivovaru několik sudů, v nichž zrála whiskey Jameson, a tam je naplnili pivem. Chtěli zjistit, jaký vliv budou mít na chuť jejich stoutu. Když dozrál, sudy se vrátily do palírny, kde do nich na šest měsíců uložili whiskey. Výsledek byl natolik vydařený, že se nový Jameson Caskmates, v chuti obohacený o tóny chmele, kávy a kakaa, napevno zařadil do portfolia midletonské palírny. Na trhu se poprvé objevil už v roce 2014, v České republice měl premiéru vloni na podzim. A někdy v té době se také naplno rozjel nový pivní experiment, do nějž se zapojili sládci ze tří českých minipivovarů. „Myšlenkou, že bychom mohli oslovit místní minipivovary a nabídnout jim možnost uvařit pivo, které by následně zrálo v sudech po whiskey Jameson, jsme se začali zabývat už vloni na jaře. Její realizace naplno odstartovala v říjnu a zabrala zhruba půl roku,“ prozrazuje brand manager whiskey Jameson Tomáš Hvězda. „Na počátku jsme oslovili tři minipivovary. Záměrně jsme zvolili takové, které se nebojí experimentovat s různými pivními styly a zároveň jsou něčím zajímavé. Hlavní však bylo zapálení pro věc a touha vyzkoušet něco nového, v Česku unikátního,“ dodává.

Z Čech do Irska a zase zpátky

Volba padla na Pivovar Matuška, jenž je u nás dobře známým průkopníkem v oblasti pivních speciálů, hanácký Minipivovar Kosíř, který se ve spolupráci s whisky ambasadorem společnosti Jan Becher Pernod Ricard Zdeňkem Kortišem dlouhodobě zabývá párováním piva s whisk(e)y, a krkonošský Trautenberk, jenž se stal nakonec hlavním partnerem celého projektu. Jeho sládci Tomáš Ďuríček a Vojtěch Kaprálek se v prosinci loňského roku vypravili do Irska, aby si tam sudy pro své pivo osobně vybrali. Hlavním cílem jejich cesty samozřejmě ale bylo dozvědět se o whiskey Jameson co nejvíce, přechutnat celé portfolio a vyzkoušet, jak jde do páru s pivem. Velmi důležitá byla možnost setkat se s těmi, kdo ji vyrábějí, a také se zástupci pivovaru Franciscan Well, kteří jim mohli předat cenné zkušenosti s výrobou piva dozrávajícího v sudech po whiskey. Pro oba mladé sládky to byla první zkušenost se zráním piva v dubových sudech, postavili se jí ale čelem a s otevřenou myslí. „Zvažovali jsme i jiné pivní styly, ale nakonec jsme se shodli, že uvaříme silný a chuťově výraznější stout. Recepturu pro něj vznikla úplně nová, její přípravou jsme strávili několik týdnů,“ nechává nahlédnout do tvůrčího procesu Tomáš Ďuríček. „Nejprve samozřejmě proběhlo určité zkoumání trhu, měli jsme ovšem svou vizi jak a jaké pivo uvařit, takže vysloveně inspiraci jsme nikde nehledali. Předem jsme měli i rámcovou představu, na jak dlouho pivo do sudů uložíme. Konkrétní dobu jsme ale zvolili po velmi přínosné konzultaci se sládkem z irského pivovaru Franciscan Well, který nám předal mnoho poznatků o tomto typu zrání,“ doplňuje Vojta Kaprálek. Přesné složení receptury si sládci samozřejmě nechávají pro sebe, prozradili ale, že do ní zařadili šest druhů sladů a tři druhy chmele – dva americké a jeden anglický.

Výsledek? Imperial Stout 19

Vojta s Tomášem měli k dispozici deset 200l sudů po whiskey Jameson, v nichž svůj speciál, který pojmenovali Imperial Stout 19 (má 8,13 % obj. alk.) nechali odpočívat bezmála tři měsíce. Čekání stálo za to. „Hned po napití se projeví velmi jemný říz a sladší nástup chuti vzápětí doplní decentní hořkost. Kromě aroma hořké čokolády a pražené kávy lze postřehnout i jemné vanilkovo-kokosové tóny, zděděné právě po irské předchůdkyni,“ popisují výsledek svého úsilí pivovarníci. „Účast na tomto experimentu jsme od počátku vnímali jako obrovskou příležitost spolupracovat s věhlasnou značkou a uvařit opravdu jedinečné pivo. Má prvotní reakce bylo nadšení a okamžitý souhlas. Celé nám to dalo mnoho zkušeností do budoucna. Velkým zážitkem byla už sama návštěva palírny a možnost promluvit si s mistry v oboru whiskey. Radost nám samozřejmě dělá i každá kladná reakce na výsledné pivo, které se podle nás opravdu povedlo,“ shrnuje celý experiment Vojta Kaprálek. Spokojenost panuje i na straně Jamesona. „Spolupráce s minipivovarem Trautenberk byla velmi pohodová. Oba sládci jsou skvělí, otevření, zapálení a autentičtí. Na nic si nehráli a celkově do sebe všechno perfektně zapadlo, od první myšlenky přes návštěvu palírny v Irsku a dopravu sudů až po skvělý výsledek. Imperial Stout 19 se povedl nad očekávání. Je to voňavé pivo s nasládlou chutí a aroma po naší whiskey. Prostě paráda! I když díky vyšší stupňovitosti ho stačí opravdu málo,“ říká Tomáš Hvězda.

Sudy to vlastně jenom začalo

Svou malou předpremiéru Imperial Stout 19 zažil v rámci pražských oslav Dne svatého Patrika 17. března v kině 64 U Hradeb a také přímo v Trautenberku, v jehož restauraci mohli přátelé a fanoušci minipivovaru nový speciál ochutnat spolu s whiskey Jameson Caskmates. Oficiálně bude ale představen až 13. dubna v nově otevřeném minipivovaru Hostivar II, který je s Trautenberkem spřátelený. Většina z 2000l várky skončila v 0,33l láhvích a bude se prodávat jednak v místě svého vzniku, tedy přímo v krkonošském minipivovaru, jednak v Hostivaru a ve vybraných podnicích, například v pivnici Útulek v Hradci Králové. Část produkce samozřejmě získala i společnost Jan Becher Pernod Ricard, která tento speciální stout zájemcům o pivo a whiskey nabídne například prostřednictvím svého on-line shopu Prestige Selection. K pivařům, kteří rádi ochutnávají něco nového, zamíří i pivo z dalších dvou zapojených minipivovarů – Matuška i Kosíř měly k dispozici dva 200l sudy po Jamesonu a jejich stouty by se do prodeje měly dostat každým dnem. Zda se bude podobný experiment v budoucnu opakovat, ukáže teprve čas. „Zatím si doslova vychutnáváme tuto zkušenost a uvidíme, třeba si to celé za rok nebo za dva zopakujeme,“ říká Tomáš Hvězda. „Tento experiment bereme jako výkop obsažného tématu párování whiskey a piva. V Čechách tato kombinace není příliš běžná a my bychom chtěli ukázat, jak blízko k sobě tyto dva světy mají a že když si dáte dobré české pivo a k tomu kvalitní irskou whiskey, zjistíte, že se tyto nápoje velice dobře chuťově doplňují,“ uzavírá.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat