Singapore Cocktail Festival? Taste, Play & Learn!

05.04.2017Eduard Ondráček

Singapur od 16. do 21. března hostil největší koktejlovou událost Asie – Singapore Cocktail Festival 2017. Už na první pohled bylo znát, jak moc se od loňského prvního ročníku místní trh rozrostl a spolu s tím se prohloubil i hlad po informacích. Oproti loňsku festival téměř ztrojnásobil svůj objem, narostl počet hostů i návštěvníků a zvýšila se také atraktivita programu.

Do březnové singapurské koktejlové akce se zapojilo na pět desítek místních podniků, globální distribuční stálice jako William Grant & Sons, Diageo nebo Pernod Ricard a v neposlední řadě také singapurská Proof & Co., jež na místním trhu zastupuje nejen butikové značky jako Del Maguey, ale třeba i portfolio venezuelské společnosti DUSA, která produkuje rum Diplomático. Jediným nedostatkem Singapore Cocktail Festivalu tak byla nevýhoda všech pěkných barových show, a to fakt, že všechno zkrátka stihnout nelze. Je proto vhodné nastudovat si program předem a mít pevný line-up, čeho se chcete zúčastnit.

Z barů do festivalové vesnice

Pomoci návštěvníkům s orientací v bohaté nabídce se snaží i sami organizátoři, kteří programový blok festivalu rozdělili do tří kategorií: Taste, Play, Learn. Jejich názvy vtipně napovídají, jakou zkušenost lze jejich prostřednictvím nabýt, a neodborné veřejnosti zároveň slouží jako skvělé vodítko pro výběr té nejvhodnější prezentace. Na rozdíl od loňského premiérového ročníku, který si vystačil s programem rozesetým po singapurských barech, letos přibyla oficiální festivalová vesnice. Ta od čtvrtka do neděle vždy od poledních až do podvečerních hodin hostila prezentace, ochutnávky, workshopy a soutěže. Z těch nejzajímavějších je třeba zmínit alespoň Singapore’s Next Top Cocktail – soutěž o budoucí ikonický singapurský drink, který by se po letech sólo kralování zařadil po bok legendárního Raffle’s Singapore Slingu. Návštěvníkům byly ve festivalové vesnici po celé čtyři dny k dispozici také pop-up stánky populárních singapurských restaurací a večer program pokračoval v doprovodu místních DJ’s. Opominout nemohu ani jednu zajímavost, která podtrhuje ohleduplnost přístupu singapurských organizátorů – jednou z největších částí festivalové vesnice byla Kids Zone s mnoha atrakcemi a kvalifikovaným personálem pro případ, že rodiče museli přijít s potomkem.

Zážitky, informace, nápoje i zábava

Nejatraktivnější částí Singapore Cocktail Festivalu byly samozřejmě jako vždy a všude prezentace známých, ale i pro nás Evropany ještě tolik neokoukaných tváří zpoza světových barových pultů. Většina z nich měla v rámci festivalového programu minimálně jednu přednášku a jedno hostování (někdy ale i více), což zvyšovalo šanci na jejich zhlédnutí. Z Japonska do Singapuru dorazila například barmanská legenda Hidetsugu Ueno, jenž v Tokiu provozuje bar High Five, ale také Hiroyasu Kayama z tokijského baru Ben Fiddich. Londýnský Peg + Patriot na festivalu prezentoval jeho patron Matt Whiley a ze Spojených států přiletěl legendární Naren Young z newyorského Café Dante. Česko-slovenskou barovou mafii na festivalu zastoupili například Alex Kratěna a Roman Foltán. Velmi podnětná prezentace, kterou si Alex připravil spolu s Lukem Wheartym ze singapurského baru Operation Dagger, se zaměřila na to, odkud přicházejí nápady, a poodhalila nejen zákulisí nejprogresivnějšího singapurského koktejlového baru, ale také poukázala na velmi logické pojetí úpravy koktejlu v závislosti na čase a místě. S Romanem Foltánem si pak Alex zavzpomínal na společná léta strávená v londýnském Artesianu, tentokrát se však spolu postavili za bar nově otevřeného baru Atlas, jehož je Roman šéfbarmanem. Singapore Cocktail Festival byl zkrátka plný zážitků, informací, nápojů a skvělé zábavy s tím spojené. Pevně věřím, že spousta českých barmanů bude mít v příštích letech šanci ho zažít na vlastní kůži.

foto: Jana Yar, Ensof Photography

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat