Tři zastavení Nicoly Olianase

12.04.2017AtBars

Praha, Bratislava a Brno – tři zastávky na cestě Nicoly Olianase, jíž absolvoval minulý týden po středu Evropy. Jelikož je globálním ambasadorem Fratelli Branca Distillery, tématem jeho prezentací byl samozřejmě Fernet Branca, ale také jeden likér na jeho bázi a dva vermuty.

Nicola Olianas v minulosti působil jako barman v Itálii a Velké Británii, dnes je hlavní náplní jeho práce vzdělávat barmany a zákazníky po celém světě. Pro společnost Fratelli Branca Distillery pracuje už šest let, jako globální ambasador pečuje o celé portfolio jejích produktů. Podílí se i na jejich výrobě a vývoji, a to díky zpětné vazbě, kterou od zákazníků přináší. Jeho největší vášní je ale prý odhalování historie a původu jednotlivých značek, což bylo ostatně zřejmé i během prezentací v České republice a na Slovensku. První z nich v úterý 4. dubna hostil pražský bar Cash Only, o den později bratislavské Rio Grande a středoevropskou sérii ve čtvrtek uzavřela prezentace v brněnském baru Spirit.

Na barovém pultu po celou dobu stály čtyři láhve: Fernet Branca, Brancamenta, Carpano Antica Formula a Punt e Mes. Ačkoliv se v Praze, Bratislavě i Brně Nicola Olianas na závěr postavil za bar, aby namíchal několik vesměs jednoduchých drinků s využitím všech čtyř produktů, jeho hlavním úkolem bylo zprostředkovat přítomným barmanům co nejvíce informací a příběhů. A ty Nicola vyprávět umí. Má dokonce svůj způsob, jak k vychutnání si fernetu přimět i jeho největší odpůrce. Je totiž přesvědčen, že je potřeba ho nejprve poznat a přivyknout jeho chuti. Nicolův degustační rituál proto stojí na třech doušcích – zatímco v tom první ještě převládá hořkost a síla alkoholu, druhý už nabízí další chuťové nuance (například taniny či tóny máty) a v tom třetím lze rozpoznat i další použité bylinné přísady, třeba šafrán nebo heřmánek. „Je to jako když do baru plného přátel vstoupí někdo cizí. Nejprve ho vnímáte jen v obrysech a koukáte na něj jako na vetřelce, po chvíli začnete věnovat pozornost detailům a na konci zjistíte, že je to vlastně fajn člověk,“ vysvětluje, proč a jak je třeba se k fernetu propracovat. Bylin, koření a kořenů Fernet Branca obsahuje na čtyři desítky. Extrahují se separátně, a to různými metodami a po různou dobu. Komplexnost produktu zajišťuje roční zrání v dubových sudech. Nicola pro tuto výrobní fázi používá pěkný příměr: „S jednotlivými rostlinnými přísadami se to má jako s dětmi ve škole. První školní den jsou všechny rozjívené a každé si dělá, co chce, po čase se ale naučí spolu komunikovat a spolupracovat, ovšem aniž by ztratily svoji identitu.“

Podobně poutavě Nicola vyprávěl i o ostatních třech produktech. O likéru Brancamenta, jehož základ tvoří Fernet Branca doplněný o esenciální oleje z piemontské máty, například prozradil, že jeho vznik v 60. letech minulého století inspirovala mimo jiné i operní pěvkyně Maria Callas, která ráda popíjela fernet s mátou, cukrem a trochou vody. Povídání o vermutech bylo sondou do historie této kategorie, jelikož Antica Formula položila její základy. Recepturu tohoto vermutu v roce 1786 v italském Turínu sestavil Benedetto Carpano – hledal prý alternativu k dováženým fortifikovaným vínům a zároveň chtěl vytvořit nápoj, jenž by uspokojil i patro krále. Punt e Mes je přece jen o něco mladší, v rodném listě má napsaný letopočet 1870. Zatímco Antica Formula je hodně kořeněná, Punt e Mes podle Nicoly nabízí více hořkosti. „V ústech se nejprve projevuje sladce jako vermut, odchází z nich ale jako bitter – jeho doznění je více do hořka,“ říká. Oba vermuty, jež se dnes vyrábějí v Miláně pod křídly Fratelli Branca Distillery, mají samozřejmě své místo i za barem. „Představte si koktejl jako dům. Střechu a zdi v něm představuje báze. Bitter to jsou dveře a okna, skrz něž je vidět ven. A vermut? Ten tvoří jeho atmosféru,“ uzavírá Nicola Olianas.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat