London Coffee Masters s českou účastí

14.04.2017Blanche

Coffee Masters je mezinárodní soutěž, která prověřuje dovednosti baristů v sedmi disciplínách. Rok co rok se koná v rámci londýnského a newyorského kávového festivalu. Zatímco americké klání se odehraje až na přelomu září a října, to britské už svého vítěze má.

V Londýně se Coffee Masters konaly 6.–9. dubna a byly součástí London Coffee Festivalu. Výkony dvou desítek baristů z různých zemí světa (kromě 13 britských soutěžících se letos zapojili reprezentanti Německa, Nizozemska, Švédska, Irska, Maďarska, České republiky a Kostariky) posuzovala porota složená z výrazných osobností kávového světa. Bitva mezi baristickými mistry propukla v sedmi soutěžních disciplínách, jež prověřují různé dovednosti. Cupping testuje schopnost rozeznat chuťové profily kávy. Každému soutěžícímu je prezentováno šest vzorků a mají tři minuty na to si zapamatovat jejich chuť tak, jak za sebou následují. Poté se misky s kávou promíchají a baristé mají další dvě minuty na to seřadit je podle původního pořadí. Pro Brewing si soutěžící vybere jednu ze šesti káv, která ho při Cuppingu zaujala, a připraví ji podle svého uvážení. Cílem je posoudit jeho schopnost vybrat ten nejlepší způsob přípravy (volit může mezi chemexem, aeropressem a V60), jenž dá maximálně vyniknout chuti zvolené kávy. Důležité samozřejmě je i to, zda kávu pomocí mlýnku EK43 správně namele. Při Latte Art porotce hodí třikrát kostkou, která určí tři různé latte art motivy, které soutěžící následně replikují. Hodnotí se nejen vzhled výsledné kávy, ale také kvalita mléka a kontrast. Praktickým testem je Order. Baristé v devítiminutovém časovém intervalu připravují a prezentují deset kávových nápojů na bázi espressa. Jejich soupis obdrží vytištěný jako objednávku a musejí dodržet uvedené pořadí. Hodnoceni jsou na základě technických dovedností, profesionality a dodržení časového limitu. Disciplína Signature Drink je založena na prezentaci původního kávového nápoje, který soutěžící představili v rámci vstupního videa. Sestávat musí alespoň ze tří složek, jinak se fantazii meze nekladou. Porotě soutěžící předkládá tři porce svého drinku a ta posuzuje jeho chuť, ale také prezentaci a kreativitu. Origin testuje schopnost baristy určit původ kávy na základě její chuti. Šest šálků jednodruhové kávy musejí během pěti minut umístit na mapě světa tam, odkud daný vzorek pochází. S disciplínou nazvanou Espresso Blend se musí popasovat už jen osm semifinalistů. Jejich úkolem je namíchat espresso směs z káv používaných v Cuppingu. Dva finalisté poté musejí svou nejlepší směs prezentovat i během závěrečného kola.

Hýbl první pod čarou

Vítězem London Coffee Masters 2017 se stal Angličan James Wise, odměnou mu byl mimo jiné i šek na 5000 liber. Českou republiku v Londýně reprezentoval barista Zdeněk Hýbl, jenž v Praze spolu s Adamem Gaszczykem provozuje espresso bar Onesip. „Dlouhou dobu jsem se zabýval profesionálním yoyováním, díky němuž jsem se seznámil se svým budoucím pracovním partnerem Adamem. Během studií jsem zároveň brigádničil v Nostalgické myši, Čekárně, Mezi Zrnky a Kafematu. S Adamem jsme prvního půl roku provozovali pop-upovou kávovou Popelnice a poté se nám naskytly prostory v Haštalské ulici pro náš Onesip Coffee. Před pár dny jsme oslavili první rok od otevření,“ popisuje Zdeněk Hýbl svoji baristicku genezi. Pro účast v London Coffee Masters se rozhodl proto, že prověřují širokou škálu baristických dovedností. „Skoro vůbec jsem netrénoval a skončil jsem první pod čarou, takže jsem velice spokojený i s devátým místem,“ říká a něco málo prozrazuje i o svém signature drinku: „Skládal se z filtrované kávy, brusinkové cascary, pomerančové kůry a meruňkovice od Žufánka. Meruňkovici mi ale nepustili přes celní kontrolu, a tak jsem koupil nejlevnější gin a přes noc v něm nechal vyluhovat broskve. Překvapivě to bylo lepší než s tou meruňkovicí!“ Z drinků na bázi kávy, jež měl kdy možnost ochutnat, si pochvaluje jeden londýnský. „Na London Coffee Festivalu jsem se potkal u stánku se slovenským barmanem Martinem Hudákem, který pracuje v londýnském hotelu Savoy, a ten mi připravil vynikající kávové Negroni,“ říká. Jasno má i v tom, jaká káva se do koktejlu s alkoholem hodí nejlépe. „Nejlepší je cascara! Je to vlastně krásně sladký čaj a jde z ní připravit parádní nakouřený vermut. Na druhém místě určitě filtrovaná káva a espresso až na posledním. Tam je problematická pěna, které se musíte vždy nějak zbavit,“ vysvětluje.

foto: Coffee Masters

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat