Pivo Kutná Hora už se čepuje

15.04.2017AtBars

Sedm let trvalo, než se do historického objektu na severním okraji Kutné Hory vrátila výroba piva. Pod dohledem sládka Jiřího Hájka se nyní v Lorci vaří Bronzová 10, Stříbrná 11 a Zlatá 12. Slavnostní křest symbolického pivního soudku přímo v pivovaru proběhl 12. dubna.

Historie pivovaru v Lorci sahá až do 15. století. V provozu byl až do konce roku 2010, kdy zde výroba ustala a objekt postupně chátral. V polovině roku 2015 jej ale získal nový majitel, který významně investoval jak do rekonstrukce pivovaru, tak do jeho vybavení technologiemi. Po bezmála dvou letech je hotovo a v Lorci se opět vaří. V budoucnu se počítá s produkcí speciálů, a to spodně i svrchně kvašených piv, základ nabídky ale bude tvořit Bronzová 10, Stříbrná 11 a Zlatá 12. Jde o spodně kvašená piva vařená tradičním způsobem na dva rmuty. Kvasí na původních otevřených spilkách a zraje v ležáckém sklepě při konstantní teplotě 1 °C. „Používáme pouze české suroviny a držíme se osvědčeného způsobu vaření. Každé pivo je vařené na danou stupňovitost. S recepturami, zvláště u Stříbrné 11, nám pomáhala paní Božena Jiránková, která dělala v kutnohorském pivovaru dlouho sama sládkovou, a tak místní pivní kulturu velmi dobře zná,“ říká sládek Jakub Hájek.

Právě Růžena Jiránková, nyní emeritní sládková pivovaru, byla kmotrou nového piva. Při slavnostním křtu, jenž se přímo v pivovaru uskutečnil 12. dubna, se k ní připojili ještě další dva kmotři – starosta města Kutná Hora Martin Starý a Kateřina Daczická. Baronka Daczická, jež je rodově spřízněna s Mikulášem Daczickým z Heslova, který o pivovar v Lorci v jeho počátcích pečoval, pivo Kutná Hora vyslala do světa latinským citátem Ad sanitatem, ad fundum, tedy Na zdraví a do dna. Sládková Růžena Jiránková během křtu vzpomněla dlouhou historii loreckého pivovaru a jeho nedobrovolnou pauzu, která nyní, jak ona sama doufá, končí a je navíc ozdobena výborným pivem. Starosta Kutné Hory Martin Starý v přání pivu Kutná Hora zavzpomínal na své mládí, které bylo s pivovarem díky přátelství s rodinou sklepmistra pana Kořínka velmi provázané. Nyní už se pivo z Měšťanského pivovaru Kutná Hora čepuje v bezmála dvou desítkách restaurací přímo ve městě a hlásí se další zájemci z okolních měst a vesnic. Lahvová verze je v prodeji ve vybraných obchodech Enapo a Pramen i u dalších prodejců, zejména však na území okresu Kutná Hora. Fanoušci kutnohorského piva budou mít příležitost oslavit jeho nový začátek 20. května, kdy se v pivovaru budou konat pivní slavnosti.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat