Svět vně informační bubliny

01.05.2017Alex Kratěna

V posledních letech jsme ušli velký kus cesty směrem k lepším barům a barmanům, je ale na čase přistupovat s rozvahou a střízlivěji také k tomu, co žijeme právě teď, a k tomu, jak se necháváme ovlivňovat děním on-line. Skutečný svět totiž nabízí mnohem víc než ten, do nějž se mnozí z nás více či méně vědomě uzavírají. Je na čase vykročit ven z bubliny, která nás obklopuje.

Barová komunita výrazně tíhne k sociálním médiím, která nás hodně ovlivňují. Podobně jako fakt, že všichni chodíme do stejných barů, setkáváme se se stejnými lidmi, využíváme obdobné zdroje informací, čteme stejné portály a časopisy. Ocitáme se tak vlastně v určitém uzavřeném prostředí. Internetový aktivista Eli Pariser před časem přišel s termínem filter bubble neboli filtrační bublina. Ta vzniká na základě vyhledávání na internetu konkrétním uživatelem. Algoritmus webových stránek odhaduje, co chce daný uživatel zobrazit, a to na základě informací, které o něm má. Dochází tak k odfiltrování všeho, co nesouhlasí s názory uživatele, a ten se tak v podstatě uzavírá do určité kulturní nebo ideologické bubliny. Témata, která nám internetový filtr předkládá, tudíž posilují a rozvíjejí to, co už víme, místo aby nás vybízela prozkoumávat věci, které ještě neznáme. V praxi se tak naše onlinové zdroje inspirace spíše zužují, než aby nám otevíraly nové obzory.

Každý z nás, mě nevyjímaje, žije ve své filtrační bublině vytvořené vlastním algoritmem. Máme tendenci replikovat koncepty podobné těm, které fungují v jiných barech (zejména v takových, které je nejvíce vidět a slyšet, jako jsou ty zahrnuté v žebříčku The World’s 50 Best Bars). Je tak snadné se nechat „inspirovat“, aniž bychom si uvědomili, že ve skutečnosti kopírujeme cizí koncept nebo si z něj vytrháváme jeho část. A někteří neváhají zajít ještě dál. Jeden můj kamarád mi nedávno vyprávěl, že objevil fotku svého koktejlu na cizím instagramovém účtu, kde jej dotyčný prezentoval jako svůj výtvor. Rozhodl se onoho virtuálního barmana se svým zjištěním konfrontovat a ten překvapivě nezapíral. Hájil se tím, že nový koktejl opravdu vytvořil a namíchal, ale jeho fotka nebyla tak dobrá jako ta mého kamaráda, a tak si ji prostě „vypůjčil“.

Fascinuje mě, jak snadné dnes je vyfotit drink a tvrdit, že je to něco, co to není, vytvořené někým, kdo to ve skutečnosti neudělal. Sociální média poskytují úžasnou platforma všem, kdo chtějí křičet do světa, co dělají nebo se chystají udělat. Podstatné je ale přece v první řadě to, co děláme v reálném životě. Mě osobně ani trochu nezajímají koncepty, které fungují pouze on-line, ani jiné virtuální nápady. Chci vidět jen to, co opravdu děláte.

Na současné koktejlové scéně je nejúžasnější to, že se pohybujeme za hranicí vytyčenou klasickými drinky. Během svých cest po světě se setkávám s neskutečně zajímavými koncepty, jejichž jedinečnost spočívá v tom, že odrážejí dobu, ingredience a místo svého vzniku. Na barech je nejúžasnější, že nic není tesáno do kamene, existují různé podniky pro různé lidi a nic není jen správné nebo naopak špatné. Stačí jen zvednout zadek, dát mobil do kapsy, vyrazit ven a koukat se pořádně kolem sebe. Musíte rozšířit své obzory. Inspirace pro cool koncepty totiž nenajdete zdaleka jen on-line, ale hlavně v reálném světě. Jak řekl Nick Strangeway na loňském P(our) Symposium: „Chcete-li být dokonalým moderním barmanem, zapomeňte alespoň občas na barmanství a běžte někam ven dělat něco zajímavějšího.“

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat