A jde se do finále!

11.05.2017AtBars

V pražském baru L’Fleur se 9. května na jedenáctou dopolední sešlo čtrnáct barmanů a jedna barmanka, aby v rámci druhého semifinále českého národního kola soutěže World Class 2017 zabojovali o postup do červnového finále. Přispět k němu měl drink na téma Is fresh the best?, který každý z nich vymyslel na některé z čirých bází z portfolia Diageo Reserve.

O účasti v českém národním finále World Class letos rozhodoval součet bodů, který soutěžící barmani utržili ve dvou semifinálových předkolech. První z nich proběhlo už v březnu, a to za účasti dvou desítek barmanů. Do druhého se prostřednictvím facebookového profilu soutěže, kam museli do 9. dubna postovat recepturu drinku spolu s jeho fotografií, zapojilo šestnáct soutěžících. Do L’Fleuru jich 9. května ale dorazilo pouze patnáct – Marek Štochl z AnonymouS baru ze soutěže kvůli zranění ruky odstoupil. Krátce po jedenácté hodině se rozlosovalo soutěžní pořadí a zhruba o půl dvanácté se za bar postavil první barman. Stejně jako kolegové, kteří ho v průběhu několika dalších hodin následovali, měl osm minut na to, aby namíchal dvě porce svého drinku a prezentoval porotě své pojetí tématu Is fresh the best?. „Na konci je záměrně otazník. Soutěžící se mohli vydat dvěma směry – buď si říct, že čerstvé je pro ně to nejlepší, a použít výhradně sezonní suroviny, nebo čerstvé suroviny zpracovat a připravit z nich džem, sirup nebo třeba shrub s tím, že jim to tak v koktejlu vyhovuje lépe,“ říká český World Class ambasador Petr Kymla a dodává: „Barmani naplno využili obě možnosti. Je sezona chřestu, a tak se mezi drinky objevil jeden s chřestem, v další byl ingrediencí čerstvý mrkvový džus a třeba Milan Zaleš do svého twistu na Gimlet zakomponoval bylinky a kytičky, které právě rostou. Někteří z těch, kdo vsadili na čerstvé suroviny, se je snažili zužitkovat bezezbytku. Generovat minimální odpad je totiž jeden z aktuálních světových barových trendů. Tak trochu na něj navázal i Adam Smilek, jenž pro servis svého drinku použil seříznutou láhev ginu Tanqueray No. Ten. Část soutěžících ale raději čerstvé suroviny zpracovala do podoby různých domácích koktejlových ingrediencí. Obhájili si to tím, že koktejl by měl vykazovat stálou chuť a tu někdy čerstvé suroviny nemohou garantovat – ovoce může být například různě sladké či kyselé apod.“

Patnáct originálních nápadů

Zatímco v prvním semifinále mezi zvolenými bázemi trochu překvapivě převládala stařená tequila, tentokrát se favoritem barmanů stal gin. Sedm ze soutěžních drinků bylo namícháno na Tanqueray No. Ten, tři na vodce Ketel One Citroen a dva na vodce Cîroc. Po jednom drinku si připsaly základní Ketel One a tequila Don Julio. Filip Stránský z AnonymouS Shrink’s Office se rozhodl do své receptury zakomponovat dvě báze – kromě ginu použil i tequilu. Všech patnáct drinků poctivě přechutnala a zhodnotila dvoučlenná porota, v níž usedli David Beatty, původem australský barman, jenž už nějakou dobu pracuje jako ambasador Ketel One pro Evropu, a Will Thompson, který tři roky působil na pozici globálního ambasadora tequily Don Julio a nyní je součástí Diageo týmu, jenž se v rámci našeho regionu zaměřuje na rozvoj programu World Class. „Musím říct, že barmani si porotu druhého semifinále pochvalovali. Fungovala mezi nimi dobrá chemie. Oba porotci si to užili a byli nadšení z výkonů barmanů, jejich drinků, prezentací i angličtiny. Shodli se na tom, že nedostali vysloveně nepovedený drink, a ocenili, že každý barman zadané téma pojal po svém, a tak neviděli ani dvě stejné prezentace,“ říká Petr Kymla a za sebe doplňuje: „Jsem moc rád, že všichni barmani vyloženě trefili zadání. Na jejich výkonech bylo také znát, že si vzali k srdci rady a tipy z prvního semifinále.“

Deset postupujících, dva nováčci

Soutěžní dění se uzavřelo v úterý krátce po třetí hodině, jména postupujících ale v baru L’Fleur ještě nezazněla. Na vyhlášení finalistů došlo až o den později během semináře Ketel One, který hodin hostil AnonymouS bar. David Beatty se v něm zaměřil nejen na značku, kterou reprezentuje, ale i na vodku obecně. Nachystal si také srovnávací degustaci několika vzorků a vrátil se rovněž k semifinále, přičemž na adresu barmanů nešetřil chválou. Zhruba v polovině jeho prezentaci přerušil Petr Kymla, aby vyhlásil jména finalistů. „Velké poděkování si zaslouží všichni, kdo se letos do soutěže zapojili, a hlavni ti, kdo s námi ušli tu dlouhou cestu až sem. Bohužel v každé soutěži nastane okamžik, kdy se musíme s některými barmany rozloučit,“ prohlásil. Tentokrát dostatek bodů na postup nenasbírali Filip Jančárek z baru La Casa de la Havana vieja, Petr Novotný z Hemingway baru, Lydia Mittuchová z Cloud 9, Daniel Prokeš z Venue a Václav Šnytr z AnonymouS Shrink’s Office. Petr Kymla zároveň vyzdvihl skutečnost, že se v soutěži letos objevilo hned několik nováčků a dva z nich – Régis Roig-Roux (L’Fleur) a Adam Smilek (Prolog) – si účast ve finále vybojovali. Kromě Régise a Adama se do dvoudenního červnového klání zapojí Peter Bobula (Zanzibar), Tomáš Nyári (BeBop Bar), Pavel Mandrla (Black Angel’s), Tomáš Melzer (Hemingway bar), Jaroslav Modlík (AnonymouS), Filip Stránský (AnonymouS Shrink’s Office), Milan Zaleš (Bugsy’s) a Martin Župina (Hemingway bar).

Finále letos trochu jinak

České národní finále soutěže World Class 2017 je naplánováno na 6.–7. června. Sestávat bude z šesti disciplín. První den soutěžící absolvují znalostní a koktejlový test, které prověří jejich vědomosti, ale také blind test, v němž bude jejich úkolem identifikovat různé vzorky destilátů. Druhý den si v Bugsy’s baru odmíchají dva soutěžní koktejly, jeden na téma The Journey, druhý pod mottem Fast & Curious. Na základě výsledků těchto pěti disciplín bude vyhlášena top 5. O vítězi se rozhodne během slavnostního finálového večera, a to už za účasti širšího publika. „Velký finálový večer bude hostit Hauch Gallery na rozmezí Florence a Karlína. Poprvé jsme pro pořádání finále zvolili negastronomický prostor a já věřím, že se soutěžícím i pozvaným hostům bude líbit stejně jako nám. Změnili jsme malinko i průběh večera. Inspirovali jsme se u evropského World Class týmu a rozhodli jsme se také do hodnocení zapojit hosty finálového večera – na základě jejich hlasů bude vyhlášena cena publika,“ prozrazuje Petr Kymla. A zadání poslední disciplíny? Vymyslet punch na téma Date to celebrate. Jaký významný den nebo datum se rozhodnou barmani oslavovat, je jen na nich.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat