Barman v roli Bulleitmana

05.06.2017AtBars

Jaroslav Modlík je v první řadě šéfbarmanem pražského baru AnonymouS a hodně o sobě dává vědět také v rámci barmanských soutěží. Právě díky nim se blíže seznámil s bourbonem Bulleit, jehož je nyní v České republice tváří. Jeho nová role má jméno Bulleitman. „Mým úkolem je mimo jiné budovat komunitu, a to nejen barovou, ale i okolo módy a různých trendy aktiv,“ prozrazuje.

Vzpomeneš si, kdy jsi poprvé ochutnal nějakou whisky nebo bourbon?

Úplně poprvé jsem whisky ochutnal jako malý na chalupě na jedné rodinné oslavě, kde jsem dospělým tajně upíjel z jejich sklenek. Jaká přesně to byla, si samozřejmě nepamatuju. Další ochutnávky různých whisky i bourbonu proběhly jako asi u každého během dospívání, na různých večírcích, a později taky profesně – na kurzech nebo soutěžích. Větší pochopení pro whisky a zálibu v ní jsem ovšem našel až během své první oficiální práce za barem. Martin Lukavský mě s ní v ZanziBaru učil pracovat i ji správně pít. Během následujících let v AnonymouS se můj vztah k whisky ještě prohloubil a dnes ji vidím v tom nejlepším světle.

A co tvé první setkání s bourbonem Bulleit?

Moje první setkání s bourbonem Bulleit proběhlo v AnonymouS baru někdy koncem roku 2013, kdy jsme ho přibrali do naší nabídky. Detailněji jsem se s ním seznámil díky prvnímu ročníku World Class v České republice a následně během soutěže s Bulleitem, kterou jsme s barem absolvovali.

Vy jste tu soutěž nejen absolvovali, ale také vyhráli. V čem spočívala a jak jste ji pojali?

Bulleit Bar Competition byla postavena na týmové spolupráci a kromě vytvoření signature koktejlu na bázi Bulleitu zahrnovala také jeho propagaci v baru a na sociálních sítích. Chtěli jsme být jiní a pokud možno co nejoriginálnější, a to jak servisem drinku, tak veškerou komunikací. Zjistili jsme si o Bulleitu co nejvíce informací a ty jsme pak zužitkovali. Náš drink jsme pojmenovali KBC, což je zkratka pro Kentucky Bulleit Cocktail, která zároveň evokuje jiný hodně známý kentucký produkt. Šlo o twist na Mint Julep, který ke Kentucky taky neodmyslitelně patří. Kromě bourbonu jsme do receptury zařadili domácí kukuřično-máslový sirup, mátu a Peychaud’s Bitters, která stejně jako Bulleit svou historii odvozují od roku 1830, respektive od 30. let 19. století. S tímto obdobím, kořeny Bulleitu a příběhem o Augustu Bulleitovi souvisel i servis drinku – sestrojili jsme malý koňský povoz, upevněný na podstavci, a v něm jsme hostům KBC podávali. Byl to odkaz na skutečnost, že Augustus Bulleit s pomocí koní a povozu svou whiskey dopravoval z Kentucky do New Orleansu a během jedné z těchto cest beze stopy zmizel.

Jak se z tebe stal Bulleitman?

Během soutěže jsem si k Bulleitu vytvořil ještě bližší vztah a whisky i whiskey obecně se v té době stala mým nejoblíbenějším destilátem, a to jak při práci v baru, tak při popíjení ve chvílích volna. Zároveň jsem v té době ukončil poměrně dlouhou spolupráci s jinou značkou, takže se to tak nějak sešlo všechno dohromady. Poprvé jsme se zástupci společnosti Ultra Premium Brands nápad vytvořit postavu, která by s Bulleitem pracovala a v rámci České republiky ho přiblížila co nejširšímu spektru lidí, naťukli během výletu do Berlína, který byl naší odměnou za prvenství v Bulleit Bar Competition. Později za mnou přišli s tím, že bych se jim pro tuto práci zamlouval. Vymysleli jsme koncept Bulleitmana a začalo se makat

V čem přesně role Bulleitmana spočívá?

Úkolem Bulleitmana je rozvíjet povědomí o bourbonu Bulleit jednak v rámci barové komunity, jednak mezi širší veřejností. Jsou s tím spojeny různé druhy aktivit, od prezentací přes soutěže až po navazování vztahů a budování komunity. Jde o dlouhodobý projekt, a tak není potřeba nic uspěchat.

Jaké aktivity v nejbližší době plánujete?

Zrovna včera v Praze proběhl amatérský billiardový turnaj Bulleit Billiard Bunch. V České republice šlo o první ročník, svou tradici už má ale v Mnichově, Berlíně a ve Vídni. A právě do rakouské metropole se vítěz spolu se svým doprovodem na několik dnů podívá, mimo jiné kvůli mezinárodnímu finále tohoto turnaje, jehož se samozřejmě aktivně zúčastní. Připravujeme také několik akcí na léto, některé z nich přesahují hranice republiky. V Rakousku bude například brzy představen Bulleit Bourbon 10 y.o. Stejně podstatné je pro nás vytváření komunity, a to nejen barové, ale i okolo módy a různých trendy aktivit, s nimiž bude bourbon Bulleit spjat. Detaily se samozřejmě včas dozvíte.

Jak bys k ochutnání bourbonu přesvědčil naprosto neznalého hosta a jak zarytého pijáka skotské?

Neznalý host bývá většinou velmi otevřený ochutnávání nových věcí, takže by to nebylo až tak těžké. Určitě bych ale vypíchnul výraznou chuť kukuřice a žita, která je příjemně komplexní a dodává bourbonu sladší kořenité tóny. Zarytého pijáka skotské bych nechtěl vyloženě přesvědčovat, protože určitě moc dobře ví, co mu chutná a co má rád. Ostatně rolí barmana je spíš hosta světem alkoholu provázet, než mu říkat, co má pít. Věřím ale, že i opravdový srdcař kromě skotské rád ochutná jakékoliv jiné druhy whisk(e)y. Najdou se ovšem i tací, pro něž je pití skotské nebo jakéhokoliv jiného destilátu pouze póza, a těm je zbytečné něco nabízet – nad čímkoliv jiným budou totiž ohrnovat nos.

V čem je podle tebe specifický Bulleit?

Specifický je rozhodně komunitou, v níž se pohybuje, a lidmi, kteří ho obklopují. Co se chuti týče, je specifický díky velkému podílu žita, a to nemám na mysli jen Bulleit Rye, ale i základní Bulleit Bourbon.

Který klasický drink na Bulleitu máš nejraději?

Můj nejoblíbenější klasický drink na Bulleitu je rozhodně Old Fashioned s co nejmíň cukrem. Občas si ho dám i na Bulleit Rye. Rád ale zkouším různé signature koktejly a jsem moc rád, že na ně v barech v poslední době narážím čím dál častěji. Jeden jsem si oblíbil třeba v pražském L’Fleuru. Kluci do něj přidávají taky kávový koncentrát, takže je to drink jako stvořený přímo pro mě.

A kterého ze svých bourbonových drinků si nejvíc považuješ?

Hrdý jsem na koktejl Eau de Bleu z aktuálního menu AnonymouS, které jsme nazvali The Scent. Jde o twist na klasický Boulevardier postavený na směsi Bulleit Bourbonu a Bulleit Rye infuzované přepálenými medovými plástvemi. Kromě ní obsahuje Suze Saveur, což je likér z bílého hořce, který jsme infuzovali jasmínem. Sladkou část drinku tvoří bílý vermut Del Professore. Servírujeme k němu domácí sušenou šunku, která skvěle sedí k jeho sladko-hořké chuti.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat