Nejvíc extra ordinary je Nathan Larkin

15.06.2017AtBars

Včera večer se globálním finále uzavřel třetí ročník Xtra Ordinary Cocktail Challenge. O vítězství se v něm ucházelo šest barmanů včetně jednoho českého. Porotu však nakonec navzdory počátečním problémům zaujal reprezentant Velké Británie.

Zatímco česko-slovenské národní kolo Xtra Ordinary Cocktail Challenge hostil 16. května strip bar Hot Peppers v centru Prahy, globální finále se přesunulo na Smíchov do music clubu Phenomen. Tyč instalovaná v jeho prostorách už od počátku avizovala, že dojde také na pole dance, nicméně hlavní náplní programu bylo barmanské klání zasvěcené rumu Ron de Jeremy (ať už XO, Reserva nebo Spiced) a ginu The Hedgehog. Právě na těchto bázích museli soutěžící postavit své dva koktejly. Hodnotily se jejich chuť, aroma a vzhled, šlo ale také o to, jak se barmanům podaří vystihnout image značky, jež je spjata s americkým pornohercem Ronem Jeremym, a jakou předvedou show. Vyměřených na ni oficiálně měli deset minut, čas ale nehrál podstatnou roli, stejně jako počet porcí – stačilo připravit po jedné od každého drinku, většina barmanů však připravila dvě, aby mohlo ochutnat také publikum. Rozhodující slovo ale samozřejmě měla porota, v níž navzdory počátečním spekulacím neusedl sám Ron Jeremy, nýbrž vítěz prvního ročníku Xtra Ordinary Cocktail Challenge Stan Vadrna, barman Miloš Danihelka a spolumajitel značky Ron de Jeremy Jouko Laune.

Stan na začátku soutěžící barmany vyzval, aby byli co nejautentičtější, své vystoupení si užili a pokusili se publikum zvednout ze židlí a pořádně pobavit. Přesto jako by se atmosféra musela nejprve sama uvolnit a soutěžící barmani trochu rozehřát. Zatímco Polák Jędrzej Wołoszyn předvedl klasickou a s ohledem na zaměření soutěže i poněkud strohou prezentaci, Mikko Karjunen z Finska, který ho za soutěžním barem vystřídal, se už přece jen trochu odvázal. Neváhal například sprejem, jenž použil na ovonění sklenek, porotě rovnou vystříkat i ústa. Ještě o něco energičtější vystoupení podbarvené stylovou hudbou předvedl Jan Weiss z pražského baru Cash Only, který zaujal mimo jiné zajímavými ozdobami koktejlů – k prvnímu připnul obrázek pin-up girl a k tomu druhému knírek z pomerančové kůry. Prezentaci Španěla Santiaga Madueñy Leóna nejvíce charakterizuje výraz pestrý – kromě barevné košile se o to přičinilo jeho plynulé přecházení z angličtiny do španělštiny, servis drinků i dárky, které házel do publika. Úkol pobavit jednoznačně splnil i jeho nástupce za soutěžním barem Lars Fahmer z Dánska. Ten se mikrofonu chopil pouze na úvod, aby sebe a své drinky představil (leccos si o nich porota mohla přečíst i na přebalu DVD, které jí věnoval), pak pustil muziku, rozepl košili, nasadil brýle a kamenný výraz a zbytek svého vystoupení odehrál a odtančil. Láhve prezentoval na úrovni rozkroku a do šejkrování zapojil publikum, s nímž si zvládl udělat i pár selfie. Jako první ze soutěžících tak bezezbytku naplnil počáteční výzvu Stana Vadrny a soutěž si stoprocentně užil. Na hlavní cenu, jíž je třídenní výlet do Finska nazvaný The Nordic Madness Experience, to ale nakonec nestačilo.

Vítězem třetího ročníku Xtra Ordinary Cocktail Challenge se stal Nathan Larkin z britského Manchesteru. Zpočátku to vypadalo, že bude smolařem soutěže a dočká se diskvalifikace. Aerolinky mu totiž ztratily kufr, v němž měl doma připravené ingredience i další propriety pro svou prezentaci, a tak do poslední chvíle nebylo jasné, zda před porotu vůbec předstoupí. Stalo se tak až více než po hodinové prodlevě. Nathan nejprve na počítači pustil trailer ke svému vystoupení a zatímco se všichni dívali, svlékl se do plavek. Jen o úsporném oděvu ale jeho vystoupení samozřejmě nebylo. Předvedl rovněž obsáhlé znalosti o značce i životě Rona Jeremyho a zajímavé drinky, přičemž k jednomu z nich neváhal přiložit kondomy. Podle Stana Vadrny jeho vystoupení nejlépe vystihlo ducha značky Ron de Jeremy a v naprosté shodě s ním byli i dva zbylí porotci. „Ron de Jeremy Xtra Ordinary Cocktail Challenge byla opravdu extra ordinery. Nehodnotili jsme ji na body, ale spíš na základě celkového dojmu. V potaz se samozřejmě brala kvalita drinku, neméně důležité ale byly znalosti o brandu i osobě Rona de Jeremyho, prezentace a to, jak soutěžící dokázal zaujmout a pobavit publikum. Nathan se s tím vším jednoznačně vypořádal nejlépe,“ říká Miloš Danihelka a dodává: „Určitě je nutno zmínit jeden hezký moment. Když jsme kvůli ztracenému zavazadlu měli na vystoupení Nathana čekat více než hodinu, zeptali se pořadatelé ostatních soutěžících, jestli mu dají čas navíc, nebo jestli se soutěž ukončí. Všichni svorně prohlásili, že barmanství je týmová práce a že Nathanovi dají tolik času, kolik bude potřeba. Opět se tak potvrdilo, že soutěže nejsou jen o cenách, ale že v nich jde i o nová přátelství, inspiraci a užití si času se stejně smýšlejícími lidmi, kteří milují svoje řemeslo.“

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat