Se šroubem a v růžové

03.07.2017AtBars

Italské vinařství Mionetto, jež už po desítky let v srdci provincie Treviso zpracovává révu na šumivá vína, přichází na český trh se dvěma novinkami. Jedna svou barvou neodmyslitelně patří k létu, druhá se má díky šroubovému uzávěru prosadit hlavně v gastronomii.

Vinařství Mionetto je situováno v kopcovitém terénu kolem městečka Valdobbiadene, jež patří k hlavním centrům výroby prosecca. Před 130 lety ho zde založil Francesco Mionetto, jenž začal víno stáčet a prodávat v nedalekém Feltre a jeho okolí. Dnes se Mionetto řadí k nejznámějším značkám regionu a nejprodávanějším šumivým vínům v italské gastronomii. Daří se mu i mimo Apeninský poloostrov, jedničkou ve své kategorii je například ve Spojených státech amerických.

Před letní sezonou vinařství Mionetto doplnilo svou řadu šumivých a perlivých vín o Prosecco Mionetto DOC Frizzante. Vyrábí se jemným lisováním hroznů a následným druhotným kvašením metodou Charmat. Výsledkem je perlivé víno s typickým aromatem odrůdy Glera a slámově žlutou barvou se zelenými odlesky. Zatímco vůni charakterizují květy vistárie a akátu, v chuti se objevují tóny medu a zralého jablka. Určené je zejména pro restaurace, jimž se snaží vyjít vstříc šroubovým uzávěrem. „Prosecco Mionetto Frizzante je vhodnou volbou pro teplé letní dny, kdy se lidé chtějí osvěžit bublinkami. Restaurace jistě ocení láhev se znovu uzavíratelnou zátkou, díky níž víno déle vydrží,“ domnívá se David Král, hlavní sommelier společnosti Bohemia Sekt, která do České republiky Mionetto dováží. Druhou novinkou na českém trhu je Mionetto Gran Rosé, růžové šumivé víno kategorie extra dry. Vyrábí se z modrých hroznů, jež se šetrně lisují a mošt se pak velmi krátce maceruje na slupkách. Výsledkem je broskvově-růžová barva vína a jiskrná chuť s náznakem malin. V jeho buketu se rozvíjí aroma grepu, černého rybízu a šípku. Hodí se jako aperitiv i k jídlu, Italové ho obvykle popíjejí k risottu nebo k plodům moře.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat