The Tipsy Banker: Pegu Club

21.02.2021The Banker’s Bar

Koktejlů, jež dostaly jméno po místě svého vzniku, je bezpočet. Patří k nim i Pegu Club, jehož kořeny sahají až na Myanmar. Receptura tohoto ginového drinku prošla už v prvních letech jeho existence drobnými obměnami. S další přichází Tipsy Banker Honza Veselý.

Pegu Club byl otevřen v roce 1882, tedy v době, kdy byl Myanmar ještě Barmou a jeho největší město Yankon Rangúnem. Jako jedna z provincií Britské Indie spadal pod britskou správu a právě britští vojenští důstojníci či civilní úředníci byli hlavními hosty Pegu Clubu. Tak daleko od domova zkrátka potřebovali nějaké místo, kam by si mohli zajít na drink. Kdy přesně si začali objednávat ginový koktejl pojmenovaný stejně jako místo jeho vzniku není jasné, patrně to ale bylo v první polovině 20. let minulého století. Už v roce 1927 se totiž jeho receptura objevila v knize Harryho MacElhona Barflies and Cocktails, a to jako kombinace ginu, orange curaçaa, limetového cordialu plus Angostura a orange bitters.

O tři roky později zařadil Harry Craddock Pegu Club do The Savoy Cocktail Book, v jeho podání ale cordial nahradila limetové šťáva, a to pouhá jedna lžička na dva díly ginu, jeden díl orange curaçaa a po střiku od obou zmiňovaných bitters. Ve stejném roce ovšem vyšla kniha Cocktails by „Jimmy“ (Late of Ciro’s London) a zdá se, že teprve její autor dokázal trefit ten správný balanc koktejlu a ubrat mu na sladkosti. Jeho receptura počítá se 4 díly ginu, 1 dílem orange curaçaa a 1 dílem limetové šťávy, k nimž ještě patří po střiku Angostura a orange bitters. Přidat na limetové šťávě se rozhodl i Tipsy Banker Honza Veselý a nádavkem má ještě jedno doporučení: „Curaçao doporučuji zaměnit za Grand Marnier Cuvée du Centenaire, které má velmi příjemnou dřevitou chuť získanou dvouletým odpočinkem v dubovém sudu poděděném po koňaku.“

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat