Pro každého jen to nejlepší

02.12.2017Ondra Hnilička

Přineste mi to nejlepší, co tady máte! Tak tuhle větu od hosta na baru určitě aspoň jednou v životě, ale spíš hned několikrát do měsíce, slyšel každý barman. Pro někoho je možná tím nejhorším, co může zaznít, protože naladit se na chuťovou notu úplně neznámého člověka není snadné. Zároveň je to ale výzva a prověrka komunikačních dovedností.

Když vás na baru host požádá, abyste mu přinesli to nejlepší, co v baru máte, co před něj postavíte? Bude to vodka, která je pětkrát destilovaná, z toho dvakrát přes dřevěné uhlí? Nebo rum, který má na etiketě napsanou číslici 25, a přitom málokdo ví, co to vlastně znamená? A co takhle váš nejprodávanější koktejl, který zaručeně musí chutnat každému, protože je stařený v sudu a je opravdu neodolatelný? No jo, ale co když host nemá rád silnější chuť drinku a naopak vyhledává lehkou ovocnou kombinaci na ginu s malinami a bezinkou? Spojení slov „to nejlepší“ má zkrátka bezpočet možných významů – záleží na tom, kdo před vámi právě sedí či stojí.

Na tuhle myšlenku mě přivedli sami hosté. Ostatně myslím, že se s tím setkáváme všichni. A kdo ne, toho to v brzké době určitě potká. Nevěříte? Jen počkejte, a pak si na mě vzpomenete a určitě se pousmějete. Zpátky ale k tomu magickému slovíčku – nejlepší. Co to vlastně znamená? Dá se tímto slovem označit produkt, tedy například destilát nebo koktejl? Nebo třeba nejlepší muzika v baru? A co takhle nejlepší barová atmosféra? Jenže pro koho nejlepší? Pro majitele? Personál? Nebo opravdu pro hosty? Tady platí jedno. Co člověk, to názor. Někdo má rád červenou a někdo zelenou. A to samé platí i v případě atmosféry, muziky či koktejlů a jídel.

Co tedy hostovi nabídneme, když nás požádá o to nejlepší, co máme? Musíme z něj nejdřív dostat co nejvíc informací. Občas je to velice těžké, ale taky je to nutnost, protože kolikrát může jít i o zdraví. Nedělám si srandu. Co takhle chilli? Co když je ale dotyčný na tuto pikantní složku alergický? Je to vlastně taková hra. Dostat z hosta co nejvíce indicií za co nejkratší dobu. Zároveň je to ale byznys a každá minuta a každý drink se počítají. A věřte nevěřte, i z náhodného návštěvníka, který vlastně ani neví, co by si měl dát, se může stát nejlepší host podniku. Vše je jen o komunikaci.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat