9x o horkých nápojích – fakta a zajímavosti

19.12.2017Tomáš Mozr

Zima je tu. Venku se rychle stmívá, objevují se ranní námrazy a se štěstím lze i v nížinách narazit na sněhovou pokrývku. Studené počasí nás táhne do tepla, k domácímu krbu, vyhřátému radiátoru nebo třeba do vřele působící místnosti plné lidí. Cíl je však zpravidla stejný – aspoň trochu se zahřát! Skvělým společníkem jsou v takovém případě i horké drinky, jejichž receptura počítá s alkoholickou bází. A řeč není zdaleka jen o svařáku, grogu nebo punči.

1. Víno ve varu / Svařené víno se v různých obměnách připravuje prakticky po celém světě, ačkoliv tradičnějším nápojem je přece jen v Evropě. Původně vzniklo ryze z pragmatických důvodů – pro uchování základní ingredience a vylepšení její chuti. Slazení medem či přidání citrusu fungovalo jako konzervant a koření především jako modifikátor chuti, přičemž jeho úkolem do značné míry bylo překrýt nedostatky méně kvalitního vína. Jednotlivé země mají svou vlastní verzi svařáku a často i specifický název. V německy mluvících zemích lze narazit na Glühwein, popsané poprvé v roce 1420, ve Francii na vin chaud a v Anglii na mulled wine. Ve Skandinávii se připravuje glögg, který lze ozvláštnit rozinkami, blanšírovanými mandlemi a zázvorovými chipsy a někdy se do něj přidává vodka nebo brandy. Servíruje se od svaté Lucie (13. prosince) až do Vánoc.

2. Svařák podle plukovníka / Svébytnou variací na svařák je negus, připravuje se totiž především z portského vína, a to v kombinaci s horkou vodou, citrusy, cukrem a muškátovým oříškem. Jeho počátky sahají do 18. století. Název nápoje se odvozuje od plukovníka Francise Neguse, jenž žil za časů britské královny Anny. Tehdy byl negus součástí každého bálu a večírku, odkud také pronikl do krásné literatury. Znám je především z děl sester Brontëových či Charlese Dickense. Ve své době šlo o natolik populární nápoj, že byl určen i dětem, užívali si ho ale hlavně dospělí jako alternativu k punči nebo grogu.

3. Pro ženy a námořníky / První období rozmachu horké drinky zažívaly už v 18. století. Po roce 1740 se na palubách lodí britského královského námořnictva údajně začal objevovat teplý nápoj z lihoviny, vody a citronové šťávy, jemuž se zvyklo říkat grog. Název se vztahuje k osobnosti viceadmirála Edwarda Vernona přezdívaného Old Grog, a to podle kabátu z látky zvané grogram, který rád nosíval. Grogu jsou blízké nápoje kategorie toddies snoubící horkou vodou naředěnou pálenku s medem a případně i kořením. I jejich původ lze hledat v ostrovním státě, konkrétně ve Skotsku. Podle některých zdrojů byl původní Toddy vyvinut s cílem učinit whisky přijatelnější pro chuťovou paletu žen. Název pak bývá dáván do souvislosti s dobovými vztahy s Indií, kde bylo pod tímto označením možné narazit na nápoj z fermentované borovicové mízy. Ke známým drinkům kategorie toddies na bázi whisky patří Whisky Skin, drink z dob věhlasných newyorských gangů, a samozřejmě také Blue Blazer, který proslavil a možná i vytvořil Jerry Thomas. Zatímco v 50. letech 19. století Blue Blazer patřil k hojně objednávaným, už o třicet let později pozbyli barmani touhy i dovedností tento hořlavý nápoj připravovat. Svědectví o tom v roce 1883 podal jistý kansaský barman, který varoval před nezkušeností a horlivostí mladých kolegů, z nichž jeden si při pokusu o přípravu Blue Blazeru způsobil popáleniny.

4. Punč jako od Charlese Dickense / V odborné literatuře se vyskytuje bezpočet receptur na horké punče. V česky psané barmanské příručce Americké míchané nápoje, jež byla vydána v roce 1947, je zahrnuto dokonce čtyřiapadesát horkých punčů a tucet grogů. K milovníkům horkých nápojů servírovaných z velké mísy patřila rakouská císařovna Sissi, ale také anglický spisovatel Charles Dickens, jenž prý přípravě punče věnoval enormní pozornost. V oblibě měl údajně zejména Hot Holland Gin Punch z tzv. Old Ginu (anglického nebo holandského), hroudy cukru a několika koleček citronu. Podle barového historika Davida Wondriche se pro tuto recepturu hodí jakýkoliv gin vyjma typu London Dry.

5. Místo vody mléko / Svébytnou skupinu tvoří horké alkoholické nápoje, jejichž receptura počítá s mlékem. Příkladem budiž Hot Milk Punch, který Jerry Thomas popsal jako drink z brandy, rumu, cukru a horkého mléka. Podstatně méně známé jsou drinky skupiny possets, které pocházejí ze středověkého Skotska. Tehdy obsahovaly mléko, ovesné vločky, sůl, med, muškátový oříšek a velkého panáka whisky, dnes na ně lze narazit spíše výjimečně.

6. Zahřívání kusem železa / Výraznou proměnou prošla také kategorie flipů. Původně šlo o kombinaci piva, rumu, melasy, tlučeného cukru, sušené dýně a dalšího koření, na níž byl spíše než složení zajímavý způsob přípravy. Zahřívala se pomocí loggerheadu neboli do ruda rozžhaveného skoro metr dlouhého kusu železa, jenž byl zakončen jakousi hlavou ve tvaru cibule. Ponoření nástroje do tekutiny komplexně změnilo vzhled i chuť drinku. V běhu staletí se však flipy změnily ve studené nápoje, u nichž je krémový charakter zaručen přidáním vaječného žloutku.

7. Bez vajec by nebyly svátky / K vánočním svátkům neodmyslitelně patří také nápoje s využitím vajec. Svázán je s nimi i Egg-Nog, který Jerry Thomas popisuje jako drink amerického původu, z nějž rostoucí popularita učinila nápoj kosmopolitní. „Na jihu je téměř nepostradatelný v čase vánočním, zatímco na severu je oblíbený v každé roční době,“ píše. Ve Skotsku se mu taky říká Auld Man’s Milk a ačkoli jeho nejslavnější verze Tom & Jerry bývá připisována právě Jerrymu Thomasovi, pravdou zůstává, že se tento název poprvé objevil v práci anglického spisovatele Pierce Egana, který popisoval pronikání spodiny do horních společenských vrstev. Na londýnském West Endu byl Tom & Jerry hitem v roce 1821 a součástí běžných vánočních objednávek zůstal ještě následujících dvacet až třicet let.

8. Experiment s vůní jablek / V posledních letech i k nám proniká servis horkého cideru, jenž je v jižní Anglii obecně známý spíše jako wassail. Skládá se z cideru, cukru, skořice, muškátového oříšku a zázvoru a vznikl jako součást ceremoniálu odehrávajícího se v předvečer příchodu tří králů, tedy z 5. na 6. ledna. Během této oslavy se účastníci obracejí mimo jiné i ke stromům a doufají v dobrou úrodu v příštím roce.

9. Drinky jako předmět výzkumu / Horké nápoje kromě barmanů a konzumentů zajímají také vědce. Málokoho patrně překvapí výsledky výzkumu profesora cardiffské univerzity Rona Ecclese, jenž došel k tomu, že pomáhají nejen od rýmy či škrábání v krku, ale také od únavy. Poodhalil rovněž detaily fungování smyslových receptorů, například to, že sladká chuť v ústech stimuluje celý organismus. Poměrně zajímavý je také psychologický experiment coloradské univerzity, jenž byl publikován v časopise Science. Zaměřil se na odlišné vnímání horkých a studených nápojů. Část respondentů dostala studený drink, část horký a všichni byli vyzváni, aby se s nápojem v ruce seznámili s neznámými lidmi. Ti pak zaznamenávali svůj dojem z lidí s nápojem, přičemž výsledkem bylo zjištění, že až 82 % dotázaných označilo člověka s horkým nápojem jako vřelejšího, štědřejšího a starostlivějšího než kteréhokoliv se studeným drinkem.

foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat