Adrián Michalčík věří ve výzvy a nové obzory

15.05.2020Víťa Cirok

Dělat rozhovorAdriánem Michalčíkem je pro mě jako pokecat si s bráchou. Rád vzpomínám na naše společné začátky v baru LFleur, které byly plné velkých cílů. Teď Adriána najdete v Norsku, pracuje jako šéfbarman v hotelu Amerikalinjen, který byl v Oslu otevřen zhruba před rokem. Hned několik mých otázek proto směřovala k jeho barovému konceptu, řeč přišla ale i na rozdíly mezi hotelovými a běžnými bary a také na barovou kulturu obecně a její možný vývoj.

Kdy ses poprvé postavil za bar? A chtěl jsi být vždycky barmanem? Já třeba ne, vlastně jsem na to ani nepomyslel

Už odmalička jsem byl plný energie a měl jsem hodně rád pohyb. Do svých osmnácti jsem hrál profesionálně hokej, do barů jsem moc nechodil, a když už jsem se tam na chvíli dostal, pil jsem většinou čaj. Za barový pult jsem se dostal až na konci studií na hotelové akademii a už jsem za ním skoro celou dekádu.

Tvoje cesta vedla přes flair až do baru LFleur, ve kterém jsme se potkali. Jak vzpomínáš na své začátky v Praze?

Je to, jak říkáš. Do Prahy mě přivedl flair. Ve městě jsem znal jen dva lidi, takže to pro mě všechno byla jedna velká neznámá. Na začátku jsem stejně jako spousta jiných mladých lidí obcházel bary se svým CV a byl jsem vděčný za každou možnost. Přes práci v klubu jsem se dostal do Black Angel’s a odtud pak do L’Fleuru, kde začala moje mixologická cesta. Během těch několika let se Praha stala mým druhým domovem.

Přihlásil ses do soutěže World Class a jak na lokální, tak na globální úrovni se ti podařilo uspět. Jestli se nepletu, byla to tvoje druhá nebo třetí soutěž. Myslíš si, že by si každý barman měl zkusit alespoň jednou zasoutěžit?

Máš pravdu, moc jsem toho neodsoutěžil. Osobně si myslím, že je na každém, jestli se rozhodne soutěžit a investovat do toho svůj čas a energii. Za sebe jsem určitě rád, že jsem do toho šel. Účast v soutěžích představuje skvělou možnost, jak se na naučit novým věcem a stát se lepším, než jsi byl ještě včera. Navíc potkáš spoustu nových lidí a může se ti i podařit procestovat kus světa.

To se přesně povedlo tobě. Díky soutěži jsi začal hodně cestovat a postupně se ti otevíraly nové dveře další spolupráce. Jak se stalo, že jsi za prací odcestoval do Osla? Bylo to spontánní rozhodnutí, nebo plán?

Delší dobu jsem přemýšlel nad tím změnit místo pobytu, lákalo mě cestovat a poznávat nové země. Z barového pohledu jsem hledal trh, který je mladý a rychle se rozvíjí. Norsko je od nás jen dvě hodiny letadlem a navíc má velmi dobrý životní standard, a tak jsem se nemusel dlouho rozmýšlet a nabídku z Osla jsem přijal.

Jaké byly tvé začátky v Norsku? Máš nějakou radu pro ty, kdo přemýšlejí, že se vydají za prací do zahraničí? Na co se zaměřit a na co si dát zpočátku pozor?

Začátky jsou vždycky těžké, ale tak to asi má být. Všechny ty výzvy, kterými si procházíš, ti do života dávají nejvíc. Na cestu si je určitě potřeba přibalit odhodlání a pevné nervy. A samozřejmě taky peníze a pár základních informací o dané zemi.

V současné době působíš jako šéfbarman v hotelu Amerikalinjen, a to spolu s dalším slovenským matadorem Slavomírem Kytkou, který je barovým manažerem. Jaký je koncept Pier 42?

Amerikalinjen se nachází v budově se stoletou historií, v níž v minulosti sídlila stejnojmenná dopravní společnost. Ve dvacátém století tudy prošli všichni Norové, kteří se rozhodli emigrovat do USA. A právě tuto skutečnost jsme zakomponovali do našeho konceptu, jenž je plný cestovatelských příběhů. Bar Pier 42 je pojmenovaný po newyorském přístavu, kam emigranti připlouvali a který se tak stal jejich bránou do země nových možností. Soustředíme se primárně na vysoký standard pohostinnosti a na signature i klasické koktejly. Samozřejmě jako v každém hotelu i naši hosté mají rádi dobrou whisky a oblíbené jsou taky bubliny.

Byla to pro tebe velká změna naskočit z klasického koktejlového baru do hotelového provozu?

Hotel se pro mě stal místem, které mi teď momentálně vyhovuje. Oproti běžnému koktejlovému baru je pochopitelně spousta věcí jinak. Realizace nápadů bývá často méně spontánní a vyžaduje víc času, na druhou stranu velkým plus je pro nás síla společnosti a možnost spolupracovat s dalšími hotelovými středisky.

Jak se v Oslu hotelovým barům daří? Je pro Nory běžné chodit na drink do hotelu?

Hotelové bary tu nemají vybudovanou tak silnou pozici jako třeba v Londýně. Obecně je tu méně kvalitních barů, ale postupně jich stále víc a víc přibývá. Nám se zatím daří velmi dobře, klientelu Pier 42 zhruba ze šedesáti procent tvoří právě domácí hosté.

Co vaše koktejlové menu? Držíte se klasického stylu, nebo jdete moderní cestou a využíváte moderní technologie a postupy?

Snažíme se vytvářet zážitky. Celé je to o balancu mezi dobrým příběhem, výstižným servisem a především skvělou chutí. Koktejly se snažíme dělat tak, aby je hosté pochopili a aby si je pamatovali. Většinou tak kombinujeme dvě nebo tři chutě se silným příběhem. Do vymýšlení receptur zahrnujeme i moderní technologie. Máme například centrifugu, která nám mimo jiné pomáhá být při přípravě drinků pro vícero hotelových středisek víc efektivní. Hrajeme si samozřejmě i s různými moderními postupy, například s fermentací nebo klarifikací.

Kromě krásného a propracovaného koktejlového menu máte i speciální drinky pro pokojový servis. Můžeš nám o něm povědět víc?

Snažili jsme se vytvořit něco unikátního. Hosté si tak mohou na pokoj objednat službu nazvanou floating bartender, která je postavena na koktejlovém servírovacím vozíku a cílí na všechny smysly. Pracujeme například se světlem i zvukem, což lze běžně za barem využít jen v hodně omezené míře. Časově to zabere do třiceti minut. A musím říct, že obliba této služby významně roste.

 

Máte v Amerikalinjen nějaký speciální program na trénink zaměstnanců? Na co je podle tebe dobré se nejvíc zaměřit?

V tréninkových programech se zaměřujeme hlavně na kvalitu pracovního prostředí a na zbožíznalství. Spolupracujeme také s dodavateli, kteří nám čas od času se vzděláváním pomohou formou různých workshopů. Osobně se domnívám, že je velmi podstatné se zdokonalovat ve více směrech zároveň. Všeobecný rozhled ti rozkryje mnohem větší obzory.

Kde všude čerpáš inspiraci? Vím třeba, že hodně čteš.

Jedním z mých zdrojů inspirace jsou právě knihy. V poslední době jsem si čtení velmi oblíbil, je to skvělá forma odpočinku a vzdělávání zároveň. Snažím se ale mít oči pořád otevřené a hledat inspiraci všude kolem sebe. Velmi rád mám například přírodu. Tělo i mysl si v ní odpočinou a současně je i nekonečným zdrojem inspirace.

Svět zasáhla krize spojená s koronavirem a bary po celém světě najednou prodávají drinky v plastových sáčcích. Myslíš si, že trend kolem ekologie a zero waste byl jen póza?

Hodně věcí mi připadá kontraproduktivních. Je to přesně tak, jak říkáš. Celkem mě zarazilo zjištění, že se téměř každý snažil jít zero waste cestou a do hloubky se rozebírala udržitelnost, a pak bary začaly své drinky distribuovat v plastu. Spousta jich ale drinky lahvovala do skla, což se mi líbí mnohem víc.

Jaké trendy můžeme podle tebe v nejbližší budoucnosti očekávat? Bude to pořád udržitelnost a co nejmenší plýtvání? Může to nějak ovlivnit celosvětová krize spojená s covid-19?

Pevně věřím, že trend zero waste bude pokračovat. A kromě něj podle mého přetrvá minimalismus a hlavně zdravý životní styl spojený se zdravými ingrediencemi a low ABV drinky. Všichni se budeme chtít cítit pořád líp a líp. No a už jen z pohledu financí se bude samozřejmě co nejméně plýtvat.

Na závěr ještě něco na odlehčení. Kdyby sis teď mohl vybrat k hostování jakékoliv místo na světě, kam by ses chtěl podívat?

Vybrat jen jeden jediný bar je strašně těžké. Pokud by bylo možné cestovat v čase, asi by to byl jeden z havajských barů Dona the Beachcombera. Z těch současných bych si vybral například tokijský High Five.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat