Zástěry mohou být nejen funkční a praktické

04.10.2020Ondra Hnilička

Značka Vondrak design se zrodila sice teprve před dvěma lety, ve světě zástěr se ale David Vondrák a jeho blízcí pohybují už déle než dekádu. Pod rukama zaměstnanců hradecké Vondrak & Company vznikají zástěry z široké škály materiálů, s různými styly úvazu a v mnoha nápaditých designech. Kdo si z nich nevybere, může si nechat navrhnout vlastní. „Někdy jsou to šílenosti, ale to nás baví,“ podotýká s úsměvem David Vondrák.  

Jak se zrodil nápad založit firmu na výrobu zástěr?

Už v průběhu střední školy mi bylo jasné, že se chci živit podnikáním, tehdy jsem ale ještě nevěděl, co přesně to bude. Zkoušel jsem různé nápady a projekty, jedním z nich byla i výroba zástěr. Ten nápad vznikl během diskuze s mým otcem a nakonec se rozvinul v regulérní podnikání. Značka Vondrak design pak vznikla v roce 2018.

Kdo všechno za ní stojí?

Je několik důležitých lidí, bez kterých by značka Vondrak design nikdy nevznikla. Jedním z nich je můj táta, se kterým jsme se ještě před Vondrak design do zástěr pustili. Nyní se stará o celkovou logistiku firmy. Dále je to moje manželka Barča, která mi dala ten správný impulz k realizaci mého několikaletého záměru vyrábět designové zástěry. Spolu jsme pak seděli a vymýšleli, jak z obyčejné zástěry udělat originální a funkční módní doplněk pro gastronomii. Dále jsou to lidé, kteří se starají o marketing a obchod, a pak především ti, pod jejichž rukama zástěry vznikají.

Jak dlouho se na českém trhu se zástěrami pohybujete?

První nápady vznikly už v roce 2009, než se ale všechno připravilo a zajistilo, trvalo to skoro dva roky. Prodávat jsme začali v roce 2011, takže je to už nějakých deset let. Značka Vondrak design existuje zhruba dva roky, opět minimálně s půlroční přípravou.

Kde jste vzali inspiraci právě pro toto odvětví?

Inspiraci a vášeň pro zástěry jsem získával za chodu. Původně jsme měli mnohem blíž k založení reklamní agentury. Letěli jsme kvůli tomu s otcem do Šanghaje na reklamní veletrh, který ovšem nenaplnil naše očekávání. Když už jsme byli v Číně, sešli jsme se s jedním výrobcem textilu, se kterým jsme byli ohledně zástěr v kontaktu, a dohodli jsme se na výrobě první várky. Asi po dvou letech jsme ale spolupráci s čínským partnerem ukončili, a to hlavně kvůli špatné kvalitě materiálů, nedostatečné propracovanosti detailů a složitosti dopravy. Chtěli jsme výrobu přesunout do Evropy. Dnes je to už nějakých sedm let, co pracujeme výhradně s látkami a komponenty od evropských dodavatelů, a na tom si zakládáme. Manželka má ke gastronomii blíž, vystudovala hotelovou školu v Poděbradech a čtyři roky pracovala pro Emirates jako letuška. Ví, jaký materiál je v provozu nejpraktičtější, a tak vycházíme i z jejích zkušeností.

S jakým materiálem pracujete nejraději?

Velmi rádi pracujeme s denimem a kůží, které z našeho pohledu prostě mají něco do sebe. Také hodně rádi – pro někoho možná překvapivě – pracujeme s nylonem. Dá se na něj krásně tisknout téměř cokoliv a ve výborné kvalitě, takže zástěry můžou hrát různými barvami a vzory. Navíc je velmi lehký a zároveň pevný. Všechny materiály, které používáme, jsou odzkoušené a máme v ně důvěru. Nedá se říct, že by byl materiál, se kterým bychom pracovali neradi.

Jak dlouho trvá výroba jedné zástěry?

Záleží na tom, jestli vytváříme úplně nový design, nebo jestli vyrábíme zástěru, kterou běžně produkujeme. Pokud se vyrábí zástěra, kterou máme v nabídce, a máme materiál, trvá výroba zhruba hodinu až hodinu a půl. Zahrnuje to stříhání nebo řezání, šití, vysekávání, nýtování, branding a balení, případně vyšívání nebo tištění. Pokud se vyrábí zástěra na míru nebo nový model, trvá to i týdny. Musí se načrtnout a rozměřit ten správný tvar a design, zvolit odpovídající látka, následně udělat úpravy na prototypu, a až potom můžeme začít s výrobou.

Takže si u vás mohu nechat vyrobit zástěru podle svých představ?

Určitě, možné to je a děláme to celkem běžně. Rádi se pouštíme do nových výzev a projektů. Vždycky ale záleží na tom, jakou má zákazník představu, jestli koresponduje s naší filozofií a zda je v našich silách ji zrealizovat. Záleží rovněž na minimálním množství, které bývá alespoň deset kusů. Nedávno jsme například dělali denimové zástěry s koženými tkanicemi pro Amundsen, zástěry v signifikantních barvách pro úžasnou cukrářku Mirku van Gils Slavíkovou nebo třeba zástěry s vlastním designem pro jeden moravský bar, na které byl vyobrazen kosmonaut stojící na burgeru a hrající na saxofon… Někdy jsou to šílenosti, ale to nás baví!

Kdybyste měli možnost vyrobit zástěru komukoli na světě, kdo by byl ten šťastný?

Celosvětově by to byl asi ikonický turecký šéfkuchař Nusret Gökçe, který se z řezníka vypracoval na majitele několika restaurací. Vyrobit zástěru právě pro něj by nám bylo ctí. V České republice by nás velmi potěšila výroba zástěry pro Kamu, která nám je sympatická svou odvážností a tvořivostí. Ale je to těžké vybrat jen někoho, protože máme mnoho oblíbenců.

A vy sami zástěry při vaření nebo míchání drinků používáte?

Manželka má zástěr hned několik, taky vaří mnohem častěji a lépe. Já si zástěru beru hlavně ke grilu. V poslední době jsme si ale oblíbili New York Sour, a tak jsme si nakoupili veškeré potřebné náčiní, vzali zástěry a začali s přípravou a ochutnáváním. Bylo to dobré, ale asi budeme muset ještě chvíli trénovat…

foto: Michal Cablk

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat