Nemá komu brousit nože, tak z nich bude socha

16.11.2020AtBars

Druhá vlna koronavirové pandemie zasáhla i byznys s broušením nožů. Zakladatel brusírny Nože zVostra Marek Neuman se proto rozhodl posbírat staré nože a udělat z nich sochu, která bude následně vydražena a výtěžek pomůže dětské nemocnici.

Marek Neuman se vyučil kuchařem a tuto profesi vykonával déle než pětadvacet let. Vleklé zdravotní problémy, jež v roce 2017 vyústily v operaci srdce, během níž mu lékaři v pražském IKEMu implantovali kardiostimulátor, ho přiměly poohlédnout se po jiné, méně fyzicky náročné práci. K jeho koníčkům tehdy už nějakou dobu patřily nože – kromě toho, že s nimi den co den pracoval v kuchyni, začal se zajímat také o jejich výrobu a údržbu a sbíral v Česku raritní kousky. Se svými úlovky se tu a tam pochlubil na sociálních sítích a reakce kolegů a kamarádů z branže, kteří často chtěli s nákupem nožů či péčí o ně poradit, jej přiměly založit na Facebooku stránku Nože zVostra, ale taky pár nožů objednat a pokusit se je udat. Z koníčku se postupem času stala Markova nová profese – před rokem a půl se spojil s výrobcem damaškových nožů Dellinger Markem Šmídem. Kromě toho, že se nyní podílí na navrhování a prodeji nožů této značky, vede pod brandem Nože zVostra svoji vysněnou brusírnu.

Klienty brusírny Nože zVostra, která se o ostrost čepelí stará v jednom z největších nožířských showroomů na okraji Prahy v Horních Počernicích, jsou z velké části profesionální kuchaři. Není proto divu, že v posledních týdnech zaznamenala úbytek zákazníků, a to až o 60 %. Marek Neuman ale rozhodně nezahálí. Ve své brusírně teď od zákazníků sbírá nevyužívaná ostří a plánuje oslovit i své bývalé kolegy kuchaře a získat nože také od nich. Až jich nasbírá zhruba tisícovku, předá je uměleckému kováři Pavlu Bortníkovi. Vznikne z nich skulptura, která následně poputuje do dražby a výtěžek bude věnován brněnské dětské nemocnici, konkrétně její úrazové části. „Ve vztahu ke koronaviru patřím do rizikové skupiny a tohle je můj způsob, jak pomoci. Jít jako dobrovolník do nemocnice nemůžu, i když bych rád, tohle ale udělat zvládnu,“ říká a pokračuje: „Úrazy s tím, co dělám, neodmyslitelně souvisejí. Při broušení nožů se dějí neustále, proto jsem se rozhodl právě pro tohle oddělení a dětská nemocnice byla jasná volba, dětem se má pomáhat vždycky.“ Nápad na sochu z nožů dostal už při první pandemické vlně na jaře, než ho ale stihl zrealizovat, přišlo letní uvolnění a pocit, že to nejhorší máme za sebou. „A když se teď všechno vrátilo, už nebylo na co čekat,“ objasňuje. Do sbírky se může zapojit kdokoliv, jedinou podmínkou je doručit nože buď osobně, nebo poštou do brusírny v Horních Počernicích.

foto: Mikuláš Gottwald

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat