The Tipsy Banker: Twentieth Century Cocktail

28.08.2021The Banker’s Bar

I když by se mohlo zdát, že koktejl Twentieth Century vznikl na oslavu dvacátého století, má tohle vysvětlení od pravdy daleko. Podobně jako Aviation či Sidecar totiž patří k drinkům inspirovaným dopravou. Navíc v době jeho vzniku byla už třetina století pryč. 

Vznik koktejlu Twentieth Century je datován do druhé poloviny třicátých let dvacátého století. Poprvé se objevil v Café Royal Cocktail Book, jež byla vydána v roce 1937 péčí United Kingdom Bartender’s Guild. Jejím autorem byl tehdejší předseda tohoto barmanského spolku a zároveň šéfbarman Café Royal William J. Tarling. Ve stejném roce byl představen nový futuristický design vlaku 20th Century Limited, jenž od roku 1902 jezdil mezi New Yorkem a Chicagem a celou trasu zvládal ujet za pouhých šestnáct hodin. Jeho součástí byl perfektně vybavený jídelní vůz, který se po vydání posledních jídel měnil na noční klub Café Century. A právě tímto luxusním expresem je koktejl Twentieth Century inspirován.

Autorství drinku Tarling ve své knize připisuje Charlesovi A. Tuckovi, šéfbarmanovi londýnského hotelu Piccadilly. Ačkoliv na první pohled připomíná Corpse Reviver #2, v chuti jsou si oba koktejly vzdálené. Může za to především bílá verze likéru crème de cacao, který spolu s ginem, aperitivním vínem Lillet Blanc a citronovou šťávou dává vzniknout velmi zajímavé chuťové kombinaci.

Ačkoliv byla Café Royal Cocktail Book neoficiální biblí United Kingdom Bartender’s Guild, z níž její členové čerpali receptury, Twentieth Century Cocktail nepatřil k těm, které se vžily natolik, aby se předávaly z generace na generaci, a tak se na něj časem zapomnělo. Znovu jeho recepturu na světlo barového světa vytáhl až Ted Haigh a do své knihy Joy of Mixology ji zařadil Gaz Regan. Zaujala rovněž Tipsy Bankera Honzu Veselého. „Nebál bych se do něj přidat bílek, který by drink pěkně zakulatil a zjemnil,“ navrhuje, jak tuhle pozapomenutou klasiku lehce variovat.

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat