Rušné léto ve znamení japonského ginu Roku

06.10.2021AtBars

Ještě donedávna byl Peter Bobula barmanem v pražském baru Black Angel’s. Už loni v létě si k tomu ale přibral pozici ambasadora a od jara letošního roku se naplno věnuje výhradně ambasadorské činnosti. Svůj záběr rozšířil o portfolio Beam Suntory, jež zahrnuje širokou škálu značek různého původu. Patří k nim i japonský gin Roku, jemuž Peter zasvětil prakticky celé letošní léto. „Byla to pro mě neuvěřitelná zkušenost a věřím, že se nám podařilo dostat gin Roku do širokého povědomí,“ říká.

Od jara jsi ambasadorem Beam Suntory. O které značky se teď tedy staráš?

O všechny z portfolia Beam Suntory, které Stock na českém a slovenském trhu distribuuje. Kromě ginu Roku, vodky Haku a whisky Toki, které dokonale reprezentují poctivý japonský přístup k výrobě destilátů, mám na starost celou řadu skvělých amerických whiskey v čele s kultovními bourbony Maker’s Mark a Jim Beam. Čím dál tím raději mám i krásně citrusový tradiční španělský gin Larios. V neposlední řadě budu pracovat také s portfoliem legendárních skotských whisky. Konkrétně s Laphroaig, což je mimochodem prví single malt whisky, kterou jsem v životě ochutnal, a pak ještě s Bowmore, Auchentoshan a Ardmore.

Letos v létě jsi se věnoval hodně ginu Roku. Co všechno si s ním absolvoval?

S ginem Roku jsem strávil celé léto a záhy mi bylo jasné, jak náročná a zároveň naplňující může pozice ambasadora být. Měl jsem to štěstí, že jsem naskočil do dobře rozjetého vlaku, a mohl jsem tak stavět na práci whisky ambasadora Stocku Michala Marešovského, který připravil projekt Roku ambasád a také pop-up v Karlíně. Zároveň jsme s mým někdejším kolegou z Black Angel’s Pavlem Mandrlou oficiálně představili gin Roku novinářům a širší odborné veřejnosti. Jeho prezentace v japonské části pražské botanické zahrady patřila k nejkouzelnějším akcím, které jsem kdy zažil. Potom jsme vyrazili na malé turné za barmany, které mělo na trase kromě Prahy ještě Brno a Bratislavu. Během tří dnů jsme absolvovali semináře v bratislavském Sky Baru, v Brně na Žardánu a v Praze v AnonymouS, a guest bartending ve Sky Baru, Super Panda Circusu a Black Angel’s. Sáhli jsme si až na dno svých sil, ale za to množství úsměvů, které jsme si vysloužili, a energie, jíž se nám na oplátku dostalo, to rozhodně stálo.

Zmínil jsi Roku ambasády a pop-up v Karlíně. Prozradíš o nich něco víc?

Roku ambasádami se stalo dvanáct podniků po celé republice, jmenovitě AnonymouS, L’Fleur a Bonvivant’s CTC v Praze, My Friends v Plzni, Becher’s Bar v Karlových Varech, Žlutá ponorka v Českých Budějovicích, Habañero v Litoměřicích, Bar No. 3 v Pardubicích, Blind Lion v Hradci Králové, Speed Sport Bar v Novém Boru, Osa v Olomouci a Modrá myš v Ostravě. Během července a srpna hostům předkládaly menu s drinky postavenými na tomto japonském ginu a zároveň ho propagovali na sociálních sítích. Od nás se jim na oplátku dostalo různých forem podpory. Většinu z nich jsem navštívil se školením o House of Suntory a byl jsem nadšený z kvality drinků a energie týmů. Připravili jsme pro ně také malou soutěž o finanční odměnu ve výši 5000 Kč za nejvíc prodaných láhví a za nejvyšší počet reakcí na sociálních sítích. Dosáhly na ni Becher’s Bar a AnonymouS. Poděkování za skvěle odvedenou práci ale náleží všem zapojeným podnikům.

A ten pop-up?

Roku Gin Pop Up Bar jsme vybudovali v karlínském podniku Mr. Brut. Fungoval podobně jako ambasády, naše spolupráce ale byla aktivnější a hlubší. Skoro každý týden jsem tam hostoval, probíhaly tam akce pro širokou i odbornou veřejnost a brunche pro barmany z okolí. V létě se tak Mr. Brut prakticky stal mým druhým domovem a za hladký průběh všech akcí skládám velkou poklonu celému jeho týmu.

To vypadá na hodně rušné léto…

Máš pravdu. Moje první léto na pozici ambasadora na plný úvazek mi dalo zabrat. Stojí za mnou ale kolegové, kteří mě vždy podrží, a to nejen radou, ale jakoukoliv formou pomoci. Byla to pro mě neuvěřitelná zkušenost a věřím, že se nám podařilo dostat gin Roku do širokého povědomí.

Jak bys ho popsal někomu, kdo ještě neměl příležitost ho ochutnat? Čím je specifický?

Popsal bych ho jako detailně propracovaný a nekompromisně vyvážený, zkrátka jako typicky japonský. Shinjiro Torii, zakladatel Suntory, chtěl vyrábět destiláty, jež by odrážely charakter Japonska, a tento produkt jeho touhu skvěle zosobňuje. Poměrně komplikovaný způsob výroby zaručuje, že je každá ze šesti typicky japonských ingrediencí v ginu identifikovatelná a má v něm svoje místo. Rovnováha mezi květinovými, citrusovými a kořeněnými tóny je až neuvěřitelná. Kromě toho Roku nabízí bezprecedentní poměr mezi kvalitou a cenou.

Jaké jsi na něj doposud posbíral reakce?

Reakce na gin Roku i ostatní produkty od Suntory jsou výhradně pozitivní. S Roku se velmi dobře pracuje, každého po ochutnání překvapí, že tak sofistikovaný a jemný gin může být i cenově dostupný. Výhodou je rovněž jeho flexibilita – pít se dá samotný stejně jako v krátkých i dlouhých koktejlech, v nichž si zachovává svůj vyvážený charakter. Pozitivní ohlas má také zajímavý design láhve. Obecně jsem přesvědčený o tom, že Roku patří k těm ginům, jež dokážou přesvědčit i ty, kteří doposud jalovcovým destilátům nepřišli na chuť.

A co na něm nejvíc baví tebe?

Třeba to, že ve mně po letech probudil zvědavost ve vztahu k ginové kategorii. V Black Angel’s, které bylo mým posledním barovým působištěm, jsem pracoval se stovkou různých ginů a v posledních letech se mi všechny novinky zdály hodně podobné, tak trochu bez nápadu. Jako kdyby se jen vezly na vlně popularity. Pro Roku to neplatí. Je důkazem toho, že pomocí poctivých postupů a s přispěním japonského smyslu pro detail lze vytvořit jedinečný produkt i v tak silně obsazené kategorii.

Který drink na bázi ginu Roku je tvůj nejoblíbenější?

Na to mám jednoznačnou odpověď: Teamlet. Jde o čajový Gimlet, který vymyslel můj drahý dlouholetý kolega Pavel Mandrla. Kombinuje Roku s cordialem z japonského zeleného čaje sencha a čaje tuareg v poměru 1 : 1. Obě ingredience se důkladně vymíchají v míchací sklenici a drink se servíruje ideálně na jednom větším kusu ledu. Dvě ze šesti japonských botanicals v ginu Roku jsou čaje, proto je toto spojení velmi harmonické a zvýrazňuje kvality báze. Nemluvě o tom, že čajové cordialy jsou velmi snadné na přípravu.

Jaké máte v dohledné době s Beam Suntory plány, hlavně co se barmanů týče?

Po celé republice chystáme další školení zaměřené na produkty House of Suntory. Chceme Roku, Haku a Toki představit co nejvíce barům i restauracím, a to hlavně těm zaměřeným na asijskou kuchyni. Všechny tři totiž skvěle fungují s jídlem. Kromě toho budu víc pozornosti věnovat americkým whiskey, především bourbonu Maker’s Mark, který si vzhledem ke své kvalitě a zajímavému příběhu snadno nachází místo v srdcích barmanů i hostů. S velkým zájmem proto sleduji koktejlovou štafetu, která právě teď běží na AtBars.com. Začala zajímavě a dá se předpokládat, že si vysoký standard udrží až do konce. Hodně se také těším na festival Whisky Life!, kde bude mít Stock Plzeň-Božkov i díky whisky a whiskey od Beam Suntory silné zastoupení.

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat