První letošní ocenění 50 Best mají své držitele

28.09.2022AtBars

Už příští týden, v úterý 4. října, v Barceloně zazní jména padesáti nejlepších barů světa. Přesně týden před slavnostním ceremoniálem The World’s 50 Best Bars bylo zveřejněno pořadí v druhé padesátce a známe už i držitele ocenění za pohostinnost a Bartenders’ Bartender Award.

Art of Hospitality Award, jež je určena podniku s vysokou úrovní pohostinnosti, se uděluje na základě hlasů více než 650 členů The World’s 50 Best Bars Academy. Jejím novým laureátem se stal mexický bar Hanky Panky, který vloni v žebříčku nejlepších koktejlových podniků světa obsadil 12. místo a současně si vysloužil titul Highest New Entry. Bar pojmenovaný po koktejlu vytvořeném na počátku 20. století šéfbarmankou londýnského hotelu Savoy Adou Coleman je představitelem kategorie moderních speakesy. Do potemnělého prostoru s dlouhým mramorovým barovým pultem a červenými koženými křesly lze vstoupit pouze po předchozí rezervaci na webu nebo na sociálních sítích, což je zároveň jediný způsob, jak se dozvědět adresu. Pak už je vše v rukou barového týmu v čele s Ginou Barbachano a Ismaelem Martínezem, který hostům míchá jak nápadité twisty na koktejlovou klasiku, tak své vlastní signature drinky.

O držiteli Bartenders’ Bartender Award, jež je určena barmanské osobnosti, která je inspirací pro ostatní a svými aktivitami posouvá celou branži dál, nerozhoduje akademie The World’s 50 Best Bars, ale barmani z podniků, které se umístily v aktuálním žebříčku. Letos jejich volba padla na Jeana Trinha, zakladatele baru Alquímico v kolumbijské Cartageně. Ocenili tak jeho koktejlové umění, stejně jako jeho přístup k udržitelnosti a podporu lokální komunity. Francouz s vietnamskými kořeny Jean Trinh se v roce 2013 vydal do Kolumbie a už po třech letech v nádherné třípatrové budově v historickém centru Cartageny otevřel Alquímico. Bar, jenž zahrnuje tři různé koncepty (La Mansión, El Balcón a Terraza), každý s vlastním koktejlovým menu, denně obslouží kolem 850 hostů. Spojuje je udržitelný přístup a podpora lokálních producentů. V roce 2018 Alquímico vybudovalo vlastní farmu, kde si pěstuje velkou část surovin, a to v organické kvalitě. V době covidové se stala útočištěm pro barmany, kteří se spolu s farmáři učili rozvíjet udržitelné zemědělské postupy. Kromě prodeje vypěstovaných produktů věnovali potravinové koše chudým, postavili včelín, vysazovali stromy a vytvořili vzdělávací prostor pro farmáře i kolegy z oboru.

Na den přesně týden před vyhlášením The World’s 50 Best Bars bylo zveřejněno pořadí v druhé padesátce. Zahrnuje bary z dvaatřiceti měst napříč celým světem. Svou premiéru si v něm odbyl Manchester, a to díky Schofield’s Baru na 59. příčce. Vůbec poprvé se na seznamu nejlepších barů světa objevili zástupci Bratislavy a Krakova, jmenovitě Antique American Bar na 91. místě a Tag na 97. Dalšími novými městy v žebříčku jsou mexická Playa Del Carmen, kterou v žebříčku na 98. místě zastupuje Zapote Bar, a kolumbijská Bogotá s barem La Sala de Laura na 70. příčce.

Nejvíce barů, šestnáct, má ve druhé padesátce Evropa, následovaná Asií se čtrnácti podniky, z nichž osm je situováno v Singapuru. Patří k nim i dva nováčci v žebříčku – Analogue (65. místo) a Republic (90. místo). Oba americké kontinenty reprezentuje v žebříčku jedenáct barů, poprvé se v něm kromě Zapote Baru a La Sala de Laura objevily také newyorský Bar Goto (83. místo), Brujas (64. místo), jenž je situován v mexické metropoli, a cartagenský El Barón (66. místo). Afrika má ve druhé padesátce pět barů, čtyři z JAR, a to včetně nováčků Art of Duplicity (88. místo) a The House of Machines (92. místo), pátým je na 68. místě nairobský Hero Bar.

Pořadí na prvních padesáti místech žebříčku nejlepších barů světa se bude vyhlašovat 4. října v rámci slavnostního ceremoniálu, který bude hostit Barcelona. Sledovat jej lze od 20.15 hod. on-line, a to prostřednictvím facebookové stránky The World’s 50 Best Bars nebo 50 Best Bars TV channel na YouTube.

@mohlo by vás zajímat