Před dvěma týdny se v Sydney uskutečnilo globální finále soutěže World Class, které bylo z pohledu České republiky tím doposud nejúspěšnějším. Víťa Cirok, který nás v něm reprezentoval, skončil v celkovém pořadí třetí. Na vítězství dosáhl jeho někdejší kolega, kamarád a současně český World Class vítěz z roku 2016 Adrián Michalčík, jenž v Austrálii hájil barvy Norska. „Oba dva byli o krok vepředu před většinou finalistů,“ shrnuje jejich soutěžní výkon World Class ambasador Petr Kymla.
Globální finále soutěže World Class, kterou v České republice organizuje společnost Stock Plzeň-Božkov, se sice konalo až v září, finalisté ze všech koutů světa, jichž bylo letos devětačtyřicet, se na něj začali připravovat už od konce června, kdy obdrželi zadání pro šest soutěžních disciplín. Jejich úkolem bylo kromě receptur koktejlů pro pět z nich do 7. srpna odevzdat také fotografie a videa, jejichž prostřednictvím představili jednak sami sebe, své plány a vize, jednak své soutěžní drinky. Práce tedy měli víc než dost, což ostatně potvrzují i slova českého reprezentanta Víti Ciroka, jenž působí jako bar & beverage manager v Becher’s Baru grandhotelu Pupp v Karlových Varech. „Jelikož se období příprav krylo s karlovarským filmovým festivalem a částečně také s mojí rodinnou dovolenou, musel jsem si všechno pečlivě naplánovat – týden po týdnu, den po dni. Posledních čtrnáct dnů jsem měl rozplánováno doslova hodinu po hodině, abych využil veškerý možný čas, kterého opravdu moc nebylo,“ říká a pokračuje: „Jakmile bylo odevzdáno, přišlo na řadu ladění prezentací, příběhů, hudby a projevu. Každou volnou chvíli jsem trávil tréninkem. Dá se říct, že jsem se ještě nikdy na nic tak detailně a intenzivně nepřipravoval.“
Určitou výhodou Víti byla skutečnost, že se do globálního World Class finále probojoval už podruhé, svou premiéru si odbyl v roce 2015 v Jihoafrické republice. „Ve srovnání s Kapským Městem byly mé přípravy asi tak o 400 % důkladnější a intenzivnější. Na druhou stranu jsem teď už věděl, co mě čeká, a to nejen soutěžně, ale i společensky a po marketingové stránce. Nebyl jsem z toho tak paf, což mi dodalo určitý pocit klidu. On totiž každý není připravený na mediální pozornost nebo třeba největší legendy a osobnosti oboru na jednom baru, a to jak v soutěži, tak ve volnu,“ podotýká.
Koktejly ozdobené dobrem / Samotné soutěžní klání začalo ještě v srpnu prostřednictvím disciplíny Garnished with Good zaštítěné vodkou Ketel One. Challenge zaměřená na životní prostředí a podporu místních komunit probíhala v součinnosti s magazínem Difford’s Guide, kde byly zveřejněny receptury jednoduchých dvousložkových drinků a projekty všech finalistů. Veřejnost mohla následně jejich rozkliknutím, sdílením a množstvím ohlasů rozhodnout o tom, kterých deset projektů se dočká finanční podpory. Vítěz disciplíny byl pak vybrán na základě on-line prezentace porotou. Víťa o její přízeň zabojoval koktejlem Social Garden, jehož receptura sestávala ze 40 ml vodky Ketel One a 100 ml Social Garden sody, kterou připravil z cordialu z kdoulí, jahod a bylinek, které sklidil na komunitní zahradě spravované karlovarskými seniory. Cílem jeho projektu bylo podpořit rozšíření a rozvoj zahrady, jež vznikla v roce 2021 ve snaze vytvořit především pro osamělé seniory místo, kde se budou moci realizovat a navazovat nová přátelství, popřípadě umožnit vznik dalších zahrad.
Jméno vítěze Ketel One Challenge zaznělo až v Sydney, v rámci závěrečného slavnostního ceremoniálu. Stal se jím dánský barman Mathias Klausen Broksø. Porotu oslovil svým projektem Finding Flavours a koktejlem, který kombinuje Ketel One s home made sodou, jejíž základ tvoří fermentované vlastnoručně nasbírané bobulové ovoce – ústředním motivem jeho projektu byl totiž právě foraging.
Sydney v každém detailu / Víťa do Sydney vyrazil s několikadenním předstihem už 6. září, aby měl šanci se dostatečně aklimatizovat a taky nasát atmosféru nejlidnatějšího australského města. Doprovod mu dělali český World Class ambasador Petr Kymla a loňská česká World Class vítězka Anna Postnikova, jež kvůli covidu soutěžila pouze on-line, a tak letos dostala možnost zažít soutěžní dění alespoň v roli diváka.
Finalisté byli už s předstihem rozlosováni do pěti skupin pojmenovaných podle částí Sydney, v rámci nichž absolvovali čtyři disciplíny. Mezi top 10 následně postoupili dva nejlepší z každé skupiny. Ve Víťově skupině Manly byli kromě jeho někdejšího barového kolegy, dobrého kamaráda a českého World Class vítěze z roku 2016 Adriána Michalčíka, který reprezentoval Norsko, a slovenského reprezentanta Martina Župiny ještě zástupci Argentiny, Číny, Finska, Japonska, Kajmanských ostrovů, Keni a Vietnamu.
Zatímco 11. a 12. září dostaly prostor závěrečné přípravy a seznamovací setkání, 13. září už se soutěžní dění rozběhlo naplno. Kulisou pro globální finále se stal sydneyský hotel Four Seasons, vše se tak odehrávalo na jednom místě a finalisté to měli z přípraven za soutěžní bary opravdu blízko. Zároveň se ale museli popasovat s jednou novinkou. „Míchalo vždy pět barmanů najednou, a to za doprovodu hudebního doprovodu v podání dýdžeje, takže chvíli trvalo, než si na to soutěžící i diváci zvykli,“ přibližuje situaci na místě Petr Kymla a Víťa jeho slova jenom potvrzuje. „Mně osobně to při první disciplíně trochu vzalo vítr z plachet a musel jsem pak raději upravit všechny prezentace a jejich koncepty,“ dodává.
Koktejly dělané s láskou / Skupina Manly měla jako první na řadě Don Julio Challenge s názvem Pour Amor, jejíž zadání sestávalo v namíchání tří drinků. Jeden měl použitými surovinami vzdát hold půdě, druhý měl být vzkazem vybranému člověku a třetí měla být lokální komunitou inspirovaná nealkoholická Sangrita servírovaná v doprovodu tequily Don Julio.
Víťa porotě předložil koktejl Soil, který kombinoval tequilu Don Julio Reposado s cordialem z tekuté rašeliny, marockého pepře a pečeného celeru a mixem šťávy z černých jeřabin a červené řepy. Podával ho ve speciální sklence od slovenského designéra Patrika Illa a jako ozdobu použil „jedlé uhlí“ neboli meringue z hub, rašeliny a spáleného černého kakaa. Drink Soul byl vzkazem jeho budoucímu prapravnukovi a nabádal ho, aby dbal o budoucnost planety Země. Víťa ho namíchal z tequily Don Julio Blanco, cordialu z restovaného celerového semínka, laktofrementované celerové šťávy a aloe vera sody. K servisu použil ručně dělané sklenky typu old fashioned a jako ozdobu zvolil mikrobylinky. Receptura Víťovy Bohemian Sangrity byla postavena na pečených červených paprikách, kdoulích, uzených jablkách, verjusu, soli, pepři a feferonkách. Spolu s tequilou Don Julio Blanco ji servíroval ve dvou malých shotech, přičemž ten s drinkem byl opatřený celerovou a řepnou krustou, jež byly odkazem na předchozí dva drinky.
Vítězem Don Julio Challenge se stal Adrián Michalčík, který své soutěžní vystoupení nazval Between Heaven & Earth. Drink Heaven, který oslavoval Mikuláše Koperníka a jeho vesmírné objevy, byl kombinací tequily Don Julio Blanco se sirupem ze zeleného čaje, limetovou šťávou, likérem ze zeleného jablka a syceným suchým vermutem infuzovaným shisem. Jeho celkové vyznění Adrián podtrhl aromatem čerstvě pokosené trávy a světlem ve skleněné kopuli. V protikladu k tomuto svěžímu a lehkému drinku byl koktejl Earth, jehož prostřednictvím chtěl Adrián poukázat na to, že i když lidé mají v plánu osídlit jiné planety, měli by nadále respektovat a šetřit planetu Zemi. Namíchal ho z tequily Don Julio Reposado, cordialu z černého rybízu a červené řepy nakouřeného spáleným senem, amara a sherry amontillado. Jako ozdobu zvolil jedlou hlínu připravenou z čokoládového brownie a mikrobylinku. Na svůj třetí drink Community of People Adrián použil klarifikovanou rajčatovou vodu, brusinky, kůru z grapefruitu, koriandr, bílý a růžový pepř a kyselinu citronovou. Doprovod jeho verze Sangrity dělala tequile Don Julio Blanco.
Novodobá whisky klasika / Druhou disciplínou prvního soutěžního dne byla The Singleton Challenge s všeříkajícím názvem New Modern Classic. Úkolem finalistů bylo vytvořit novodobou klasiku, která dokáže přežít celé dekády jako třeba Penicillin nebo Rob Roy. Víťa vsadil na kombinaci dvanáctileté whisky Singleton, butterscotch likéru, Lilletu Blanc a verjusu, kterou servíroval ve whiskovce na kvádr ledu ozdobenou modrou olivou. Tu vytvořil z bílé čokolády, parmazánového krému, pekanového ořechu a modrého barviva. Koktejl pojmenoval Movie Club a opatřil ho příběhem o drinku, který vytvořil tradici speciálního klubu filmových hvězd, jež se účastnily filmového festivalu v Karlových Varech.
Rovněž The Singleton Challenge opanoval Adrián Michalčík. Porotu oslovil příběhem mladé talentované sportovkyně, jež pocházela z chudých poměrů, přesto se jí podařilo vybudovat profesionální kariéru, a zejména pak chutí svého koktejlu Equality. „Při výběru surovin jsem se zaměřil na možnost reprodukovat ho kdekoliv na světě a podporu chutí, které je možné najít ve dvanáctileté whisky Singleton. Nedostatek klasických koktejlů kombinujících whisky se šampaňským mě pak inspiroval k tomu vytvořit drink, jenž bude podobně jako značka Singleton spojovat chuťové preference různých skupin lidí a svět whisky a vína,“ popisuje drink, jehož receptura kromě báze a champagne počítá ještě s jahodovým džusem nebo čerstvou jahodou, citronovou šťávou, javorovým sirupem, Angostura bitters a vůní vetiveru.
Twist na Martini a Highball / Ve středu 14. září se první část klání završila dalšími dvěma soutěžními disciplínami. Tanqueray No. Ten Challenge Artisans’ Twist spočívala ve vytvoření originálního twistu na Martini Cocktail, který vyzdvihne citrusové srdce použité báze. Víťův Phoenix byl twistem na Vesper a symbolem znovuoživení globální barové komunity, jež po covidovém období znovu vstala z popela. Namíchal ho z ginu Tanqueray No. Ten, Lilletu Blanc a Spring Essence, kterou připravil za pomoci ultrazvuku z Becherovky Lemond, kumquatu, bergamotu, výhonků borovice a kyseliny jablečné. „Jako ozdobu jsem použil čtyřlístek, drink jsem pod poklopem zakouřil grepovo-bezinkovou párou a jeho servis jsem ozvláštnil trikem s hořícím kouzelným papírem,“ přibližuje Víťa svoji prezentaci.
Surplus Highball, jak zněl název Johnnie Walker Challenge, postavil finalisty před úkol namíchat Highball z whisky Johnnie Walker Black Label a cordialu připraveného s využitím surovin od lokálních dodavatelů, jichž mají přebytek. „Ve hře byla témata jako zero waste a udržitelnost. Já jsem použil přebytky v rámci našeho hotelu a také zbytky z výroby piva,“ objasňuje Víťa, jehož cordial kromě sirupu z pivovarského „odpadu“ sestával ještě z heřmánku, eukalyptu, ananasu a manga.
Rozhodlo kolo štěstí / Ještě ve středu večer byla na základě součtu bodových zisků z pěti disciplín vyhlášena top 10. Ve skupině Manly se z postupu mohl radovat Víťa spolu s Adriánem. Jejich soupeři ve čtvrtečním velkém finále byli Australan s českými kořeny Nick Tesar, bulharský barman Manol Lazarov, Dán Mathias Klausen Broksø, Kanaďan Massimo Zitti, Jaime Morales Lopez z Mexika, polská barmanka Alicja Bączyk, Švéd Daniel Seehuusen a Jessi Pollak z USA.
Nasbírat poslední body na cestě k vítězství mohli v závěrečné disciplíně Wheel of Fortune, jež byla založena na improvizaci. „Hodinu před soutěží jsme si prohlédli bar, kde už bylo nachystané sklo, barové pomůcky a ingredience včetně dvou bází – rumu Zacapa a nealkoholického destilátu Seedlip. Použít jsme museli obě. Bázi pro třetí drink jsme si vylosovali těsně před soutěžním vystoupením na kole štěstí, a to spolu s modifikátorem, který se musel objevit ve dvou koktejlech. V mém případě to byl bourbon Bulleit a fresh z granátového jablka. Na přípravu baru jsme dostali minutu a pak dalších pět na namíchání drinků. Zvolil jsem si už předem strategii, že ať si vylosuju cokoliv, namíchám Milk Punch kombinující Zacapu, kokosové mléko, cukr, thajskou bazalku a limetku. Vymyšlený jsem měl i druhý drink ze Seedlipu, k němuž jsem se rozhodl přidat suché sherry, cukr, citron, citronovou bylinku a modifikátor, který si vylosuju. Když jsem si pak vylosoval Bulleit a granátové jablko, vymyslel jsem třetí koktejl, a to Collins, na nějž jsem použil ještě růžový vermut, cukr a sodu,“ popisuje Víťa průběh závěrečné challenge a pokračuje: „Moje strategie se vyplatila. Byl jsem hodně v klidu a strašně jsem si to užil. Měl jsem čas drinky ochutnat a finálně je balancovat, takže jsem věděl, že jsou skvělé.“
Nejsilnější moment v životě / Jména vítězů jednotlivých disciplín a samozřejmě i celkového vítěze zazněla ještě téhož dne večer v rámci slavnostního ceremoniálu. Třikrát si na pódium pro ocenění zašel Adrián Michalčík, a to i pro trofej nejvyšší a titul The World Class Global Bartender of the Year 2022. „Snil jsem o tomhle momentu roky a tvrdě jsem pracoval na tom, abych svého cíle dosáhl. Nesmírně si vážím toho, že se mi jako druhému Slovákovi v historii podařilo World Class vyhrát, a to za nejmenší trh v historii soutěže – Norsko. Radost mám i ze svého nejlepšího kamaráda Víti Ciroka, který skončil na fantastickém třetím místě. Společně jsme tak přepsali historii,“ shrnuje své pocity vítěz globálního finále, kterého teď čekají i změny v profesním životě. „V baru Pier42 jsem požádal o změnu pozice z operational bar manager na director of mixology, jelikož bych kvůli cestování neměl dost času na manažerskou pozici a současně bych čas v hotelu netrávil s hosty, kteří by mě v baru chtěli navštívit, ale hlavně v kanceláři,“ objasňuje. „Aktuálně pak pracuji na uvedení nového menu a do konce roku bych chtěl v Pier42 připravit koncept pro trolley service, který bude zahrnovat tři drinky z globálního finále. No a po Novém roce se těším na cestování kolem světa, které se budu snažit zkombinovat s prací v baru, ve firmě Generous Cocktail a na několika dalších projektech,“ rozkrývá Adrián své budoucí plány.
Emoce z výsledku globálního finále neskrývá ani Víťa Cirok. „Bylo to strašně dojemné a jeden z nejsilnějších okamžiků, co jsem v životě zažil. Můj skvělý barový brácha vyhrál World Class! Ještě teď když koukám na fotky a videa, tak mě to dojímá,“ říká. Také Víťa teď bude mít hodně nabitý program. Kromě uvedení nového koktejlového menu v Becher’s Baru ho čeká spolupráce s Diageo Bar Academy, jejímž je spolu se svým barovým kolegou Honzou Šebkem lektorem pro úroveň Advance a vyšší, a v budoucnu samozřejmě také role porotce či přednášejícího v různých národních kláních.
Ze Sydney do São Paula / Velmi spokojený se ze Sydney vrátil i český World Class ambasador Petr Kymla. „Víťa byl skvěle připravený, šel si za svým cílem, což byl postup do top 10, a třetí místo už byla jen třešinka na dortu, která ocenila jeho výkony. Oproti Kapskému Městu na něm byly vidět nabyté zkušenosti a zároveň si myslím, že mu zadání finále prostě sedlo,“ hodnotí výkon českého reprezentanta a pokračuje: „Adrián je zaslouženým vítězem. Měl skvělé prezentace a byla na něm vidět uvolněnost a radost z práce. Oba dva s Víťou byli o krok vepředu před většinou finalistů.“
Za nejsilnější zážitek Petr považuje vyhlášení top 10 a závěrečný ceremoniál, mimo soutěž pak například známé pláže Sydney a setkání s Romanem Kristkem a Nickem Večeřou, dvěma českými barmany, kteří v Sydney dlouhodobě žijí. „Musím také vyzdvihnout pohostinnost Martina Hudáka a barů Maybe Sammy a Sammy Jr., který se stal v podstatě takovou naší kanceláří. Sydney obecně mě velmi mile překvapilo svou otevřeností, přátelskými lidmi a prostředím. Je to asi jedno z mála míst na světě, kde si dokážu představit žít a pracovat,“ dodává.
Ačkoliv globální finále sotva skončilo, Petr a jeho kolegové ze Stocku už teď žijí přípravami dalšího ročníku soutěže. „Chceme udržet vysoký standard, který jsme nastavili, a tak jsme se rovnou pustili do vymýšlení atraktivního tématu a hledání nové zajímavé lokace pro úvodní seminář, který se uskuteční v lednu. Navíc už známe i místo, kde se další ročník uzavře – globální finále bude hostit brazilské São Paulo, a tak je rozhodně o co zabojovat,“ uzavírá.
foto: Diageo a Anna Postnikova