Plzeňský Prazdroj se v rámci svých aktivit na pomoc hospodám a restauracím pustil do zcela nové oblasti. Spolu s CIIRC ČVUT a firmami Microsoft, Adastra a Smart Technology vypracoval projekt Chytrej výčep, který podnikům pomůže ušetřit až 30 % energií.
Projekt Chytrej výčep je odpovědí na enormní nárůst cen energie. Plzeňský pivovar na něm spolupracuje s experty z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT a technologickými firmami Microsoft, Adastra a Smart Technology. Společně pro hospody hledají úsporná řešení, a to s využitím nejmodernějších technologií.
V první fázi v celkem 45 tuzemských hospodách očipují výčepní zařízení a budou po dobu 12 měsíců sbírat údaje o průtoku piva, vody i spotřebě energií v jednotlivých částech výčepu. „Doslova zrentgenujeme výčep a zmapujeme spotřebu energií v celém výčepním vedení, počínaje uložením piva ve sklepě nebo chladicím boxu přes jeho teplotu a tepelné ztráty po cestě ze sudu či tanku až po načepovanou sklenici. Zaměříme se i na spotřebu elektřiny potřebné k chlazení vany, ve které se chladí půllitry. Zároveň budeme sledovat a měřit spotřebu vody během celého procesu péče o kvalitu piva a pivního skla. Na základě získaných dat pak navrhneme takové úpravy výčepu, abychom hospodským ušetřili náklady na vodné i elektřinu. Pro hosty se tím nic nezmění, kvalita piva zůstane zachovaná, ale hospodský ušetří v rámci výčepu až 30 % energií,“ objasňuje vedoucí projektu Chytrej výčep Jakub Zaoral.
Získané údaje budou odborníci průběžně vyhodnocovat. „Získaná data ze senzorů posíláme do cloudové platformy Azure od Microsoftu. Z nich pak budeme vytvářet analytické modely, které nám umožní pochopit, nejen jaká je celková vodní nebo energetická stopa čepovaného piva, ale i která část výčepu má na její výši největší vliv. Naši datoví analytici tak pomohou identifikovat přesně ty oblasti, na něž bude třeba se v rámci vývoje nového výčepu zaměřit,“ doplňuje Zdeněk Mistr ze společnosti Adastra.
Výsledky měření budou dostupné v roce 2023. Už nyní Prazdroj ale pracuje na technologických inovacích, jak výčepy vylepšit, ať už jde o možnost rekuperace vody, snížení jejího množství při oplachu sklenic nebo omezení spotřeby elektřiny u chlazení. „Naměřená data nám dají přesný přehled o tom, kde jsou klíčová místa, která bude potřeba vylepšit. Energetickou náročnost výčepů a průtok vody, která je spojena s výčepní technologií a péčí o sklo, doposud v takovéto šíři nikdo neměřil. Zároveň tím pomůžeme snížit uhlíkovou stopu v hospodách, výsledný výčep tak bude maximálně šetrný k přírodním zdrojům,“ dodává manažer udržitelnosti Prazdroje Ivan Tučník.