Vizovická likérka experimentuje se sudy a ovocem

26.11.2022AtBars

Společnost Rudolf Jelínek už bezmála dvě dekády pracuje na tom, aby mohla do budoucna až třetinu své produkce ovocných pálenek destilovat z vlastního ovoce. V současnosti obhospodařuje 191 hektarů, na nichž jsou vysazeny švestky, meruňky, třešně a jablka. Vznikají z nich speciální sadařské pálenky, včetně jednoodrůdových a ročníkových, prostor ale dostávají i nejrůznější experimenty se sudy, po nichž se obvykle velmi rychle zapráší. K těm nejnovějším patří Vizovická slivovice ze sudu po rumu Travellers.

Na Vizovicku má sadařství dlouhou tradici. Zatímco ale ještě před sto lety tam rostlo více než sedmdesát tisíc ovocných stromů, na počátku 21. století jich zbyl jen zlomek. A právě to se snaží likérka Rudolf Jelínek změnit. „Nevnímáme naše sady jen jako zdroj surovin, ale také jako důležitý krajinotvorný prvek. Stromy mají významný ekologický aspekt – zmírňují ztrátu povrchových i podzemních vod. Jejich výsadba tak pomáhá mírnit dopady současných klimatických změn,“ objasňuje obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka a pokračuje: „Naším dlouhodobým záměrem je vlastnit v České republice zhruba 200 hektarů vlastních výsadeb ve třech produkčních lokalitách – a pomalu se k těmto číslům blížíme.“

Od švestek až po jalovec / S výsadbou vlastních sadů společnost Rudolf Jelínek začala v roce 2003, kdy švestkami osázela jižní stráň vizovického údolí v oblasti Těchlov. O pět let později v nich sadaři sklidili prvních 25 tun švestek. V současnosti tento jelínkovský sad čítá 23 000 stromů a jeho výnos dosahuje až 840 tun. Odrůdové složení je poměrně pestré, pro výrobu slivovice se nejvíce osvědčily Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, TopTaste, Presenta, Valjevka, Haganta, Katinka a Čačanská rodná. Švestkové sady likérka vysadila ještě v oblasti Janovy hory, dohromady tak na Vizovicku obhospodařuje 84 ha. Dalších 13 ha má v Ludkovicích u Luhačovic, v Lípě nad Dřevnicí a v Kostelanech na Kroměřížsku. Celkem tedy aktuálně vlastní 97 ha švestkových sadů, což z ní dělá největšího pěstitele švestek v České republice.

Jen o švestkách ale sadařské úsilí vizovické likérky není. Na Těchlově vysázela rovněž jabloně, konkrétně Jaderničku moravskou. V Kostelanech hospodaří na 14 ha třešňových sadů, které byly vysazeny v roce 2014, a na jižní Moravě (především v lokalitách Starovice a Velké Němčice) o rok déle pečuje o 81 ha meruňkových sadů, na nichž je vysazena stará česká odrůda – Velkopavlovická meruňka. „Kromě švestek, jablek, třešní a meruněk máme v sadech také rakytník, jalovec a oskeruši a příští rok se chystáme vysadit hrušky,“ doplňuje Mirek Motyčka.

Ovocné pálenky trochu jinak / Sadařské úsilí společnosti Rudolf Jelínek se už od roku 2008 zúročuje v podobě inovativní řady ovocných destilátů z vlastních sadů. Na samém počátku stála Vizovická zlatá slivovice, která vzniká kupáží nejlepších odrůd daného ročníku a dozrává na sušených švestkách, k níž záhy přibyla jednoodrůdová Vizovická slivovice vyrobená z nejlepší odrůdy sklizně daného roku. Trvá pokaždé maximálně rok, než se všech pět tisíc láhví vyprodá.

V roce 2019 vizovická likérka představila první edici Starovické meruňkovice. Výjimečná je tím, že zraje v sudech z meruňkového dřeva, které byly vyrobeny z vykácených meruněk a dodávají pálence lehce marmeládovou vůni i chuť. Jelikož je kapacita staření v těchto speciálních sudech omezená, je i počet láhví Starovické meruňkovice limitován, a bývá tudíž prakticky neustále vyprodaná. Už teď se ale pracuje na tom, aby jich mohlo být více, a dostalo se tak třeba i na vybrané restaurace a bary.

Rok po Starovické meruňkovici byla nalahvována Vizovická jadernička ročníku 2015. Do jablkovice z odrůdy, která je pro Valašsko a Vizovice typická, se u Jelínků rozhodli promítnout trochu francouzského vlivu. Zatímco jedna polovina jablek se zpracovává tradičním způsobem na kvas, z té druhé se udělá mošt, který se nechá kvasit. Následuje oddělená destilace a teprve po ní se oba destiláty smíchají a uloží do dubových sudů po whisky Gold Cock, v nichž stráví minimálně dva roky. Výsledná pálenka chutná především po jablkách, ale taky po hřebíčku a rozinkách.

Loni poprvé bylo možné ochutnat Kostelanskou třešňovici, a to ročníku 2020. Ačkoliv první sklizeň odrůdy Kordia z vlastních sadů nebyla zrovna bohatá, dala i tak necelá tuna třešní vzniknout 249 láhvím pálenky, v jejíž typicky třešňovicové vůni i chuti se výrazně projevují pecky. Druhá edice Kostelanské třešňovice, jíž bylo tentokrát 1 068 láhví, vstoupila do prodeje letos, a na jaře příštího roku se ukáže Kostelanská třešňovice ročníku 2022.

Cestou neotřelých experimentů / Vedle Vizovické slivovice, Starovické meruňkovice, Vizovické jaderničky a Kostelanské třešňovice, které se stáčejí do láhví o objemu 0,7 l, jejichž množství se počítá maximálně v řádu tisíců kusů, ve Vizovicích vznikají ještě experimentální série pálenek většinou jen z jednoho sudu nebo dozrávající ve skleněných demižonech. Smyslem této řady je ukázat ovocné pálenky v co nejpestřejší škále podob. Plní se výhradně do půllitrových láhví a nikdy jich není víc než 500.

Zatím se v prodeji objevilo osm pálenek a všechny už jsou beznadějně vyprodané. Řeč je například o Vizovické slivovici odrůdy Stanley ročníku 2015, jež dozrávala v sudech po whisky Gold Cock, či o rok starší Vizovické slivovici, která dozrávala v sudech po bourbonu Elijah Craig. Zajímavým experimentem byla rovněž Starovická meruňkovice 2021, která strávila více než čtyři měsíce v sudu po fortifikovaném víně z vinařství J. Stávek, stejně jako Kostelanská třešňovice 2021, jež zrála tři měsíce v sudu po Frankovce ze stejného moravského vinařství.

Novinkou letošního roku, jež se do prodeje dostane každým dnem, je Vizovická slivovice ročníku 2013, v jejíž chuti se odráží dozrávání v sudech po rumu. „Jde o kombinaci pěti odrůdových destilátů s největším podílem Čačanské rodné, Stanley a Durancie, která poprvé plodila právě v roce 2013. Dozrát jsme ji nechali na sušených švestkách a v srpnu 2015 byla stočena do láhví. Protože zbylo ještě lehce přes dvě stě litrů, nechali jsme ji počkat na příležitost v nerezovém tanku a letos jsme ji na půl roku naplnili do sudu po rumu Travellers původem z Belize. Díky němu je nasládlá, hřejivá a v závěru chutná po čokoládě a pralinkách,“ přibližuje nejnovějšího člena experimentální ovocné řady Mirek Motyčka.

Ještě letos bude možné také poprvé ochutnat Slivovici odrůdy Presenta a ročníku 2012, která zrála ve skleněných demižonech, a milovníci jalovcových destilátů určitě zpozorní při zmínce o Slovácké borovičce 2020, která zrála v sudu po vizovické whisky. „Destilovali jsme ji výhradně z dobře vysušených plodů černého jalovce a pak jsme ji na tři roky uložili do sudu po Gold Cocku. Díky tomu má zlatou barvu, její výrazně jalovcové aroma je zastřené dřevem a v chuti je vedle typické borovičky cítit sladkost dřeva z vypáleného sudu,“ popisuje jeden z posledních experimentů obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat