Barová akademie: Jak najít a jak si udržet personál?

05.02.2023DBA

I kdybyste vymysleli ten nejúžasnější barový koncept a v koktejlovém menu měli ty nejlepšími drinky, nemáte-li za barem silný tým, jen stěží se vám podaří opravdu uspět. Současně platí, že obor pohostinství byl vždy náchylný k poměrně vysoké fluktuaci personálu a teď, v době pocovidové, je sestavit skutečný dream team těžší než kdy dřív. Co s tím? Máme pro vás pár tipů, které by vám mohly pomoci najít ty, které hledáte, a následně si je také udržet.

Než začnete někoho shánět, musíte si nejprve sami ujasnit, na jakou pozici a koho přesně hledáte. Chcete volné místo obsadit někým, kdo si systematicky buduje kariéru, nebo vám stačí někdo, kdo hledá krátkodobé zaměstnání a bar se mu zdá jako ideální řešení? Abyste oslovili toho správného člověka, z vašeho inzerátu to musí být na první pohled zřejmé. Zatímco barmana či barmanku, kteří hledají dlouhodobé uplatnění, zaujmete příležitostmi k profesnímu růstu, školeními a dalšími možnostmi rozvoje, mírou zodpovědnosti, kterou jim svěříte, a různými pracovními benefity, ty, kdo hledají jen dočasné působiště, naláká spíš pracovní atmosféra a firemní kultura obecně. V inzerátu proto vždy zdůrazňujte ty aspekty a výhody, které budou pro vaše potenciální zaměstnance zajímavé. A myslete na to, že upřímnost je ta nejlepší politika. Pokud následně nebudete schopni poskytnout novým členům týmu to, co jste slíbili, bez váhání odejdou jinam.

Stejně důležité jako vytvořit dostatečně atraktivní inzerát s nabídkou práce je pustit ho do světa těmi správnými kanály. Tu nejpřímější cestu představuje ústní podání, tedy když si to barmani řeknou mezi sebou a vaše poptávka se rozšíří barovou komunitou sama. Další možností samozřejmě je zadat inzerát na některý z profesních inzertních portálů anebo využít k náboru personálu sociální sítě. Zároveň se pokuste zájemcům co nejvíce usnadnit možnost se o práci ucházet, vše by mělo být možné zvládnout on-line, ideální je využívání nástrojů optimalizovaných pro mobily.

Mějte co nabídnout a nepodceňte výběr / Podobně jako v celé řadě jiných odvětví bývá i v barové branži obtížné si kvalitní personál najmout a následně udržet. Vaše nabídka proto musí být taková, aby jí bylo jen obtížné odolat. Tím, co vás může od ostatních odlišit, je kromě dobrého platu také balíček zaměstnaneckých benefitů. Za zvážení stojí rovněž atraktivní bonusový program. K výhodám, které můžete svým zaměstnancům nabídnout, patří členství v posilovně nebo příspěvek na jiné volnočasové aktivity, organizování firemních výletů spojených s návštěvou výrobce destilátů, oborového veletrhu nebo třeba barů a restaurací v jiném městě či zemi. Opomenout nelze ani školení přímo v baru či příspěvek na individuální školicí program, který je pro daného člena týmu prospěšný z pohledu jeho profesního rozvoje.

A podle čeho personál vybírat? Představte si následující scénu: Na pracovní pohovor přichází kandidát, který má správnou kvalifikaci a vyniká ve všech potřebných barmanských dovednostech, postrádá ale nadšení a proaktivní přístup. Někdo takový pro vás moc velkým přínosem nebude. Lepší je proto sáhnout po někom, kdo třeba nemá až tolik zkušeností a praxe, nechybí mu ale touha se učit a posouvat dál. Prioritou by pro vás mělo být vytvoření pozitivně laděného týmového prostředí, s rozvojem znalostí a základních dovedností můžete nováčkům pomoci. A jak toho správného uchazeče o práci poznáte? Třeba podle toho, že udržuje oční kontakt, má upřímný úsměv a lehce se s ním konverzuje. Nadšení pro obor se pak projevuje například tím, že se zajímá o náplň pozice, kterou se chystá vykonávat, klade vám zajímavé otázky a přemýšlí o tom, co všechno bude jeho budoucí práce obnášet.

Jen školení zdaleka nestačí / Doplnit barový tým o šikovné nováčky je jedna věc, pak si je ale ještě musíte dokázat udržet. V první řadě by měli mít k dispozici aktuální, snadno dostupné a srozumitelné podklady, které jim pomohou se rychle zaškolit. Současně byste jim měli dát jasně najevo, co se od nich očekává, a také si stanovit, v jakém časovém horizontu by měli vaše očekávání naplnit. Pomůže jim to snáze a efektivněji dospět do stanoveného cíle.

S proškolením nováčků si ale nevystačíte, je potřeba budovat profesní sebevědomí všech členů barového týmu. Zajistěte jim průběžné školení, ať už na měsíční nebo čtvrtletní bázi. Současně jim můžete poskytnout materiály nebo nástroje pro individuální vzdělávání. V barové praxi skvěle funguje i tzv. job shadowing, kdy zkušenější členové týmu pomáhají nováčkům a ukazují jim, jak se co dělá. Ujistěte se proto, že vaši zaměstnanci znají dobře jednotlivé role v týmu, a když vidí, že někdo z kolegů v něčem zaostává, dokážou mu pomoci. Spolehnout se rovněž můžete na znalosti odborníků z oboru – motivujte svůj tým k návštěvě seminářů, přednášek, degustací, masterclassů či workshopů a naučte je třeba i využívat možností e-learningu.

Investice do vzdělávaní vaše zaměstnance povzbudí, budou se cítit oceňovaní a také více zainteresovaní do rozvoje podniku. Sníží se tím tudíž i pravděpodobnost, že odejdou jinam. Myslete také na to, že příležitost k rozvoji představuje každá zkušenost, například sestavení playlistu na večer a pochopení toho, jak volba hudby přispívá k celkovému zážitku, který si z baru hosté odnesou.

Zábava, soutěživost a porozumění / Poskytujte svému týmu zpětnou vazbu a předkládejte mu návrhy, jak se zlepšovat a posouvat dál – i to jedna z cest, jak ho motivovat. Snažte se udržovat pozitivního týmového ducha a dělejte vše pro to, aby vaše zaměstnance práce bavila. Pěstujte mezi nimi i zdravou soutěživost. Můžete kupříkladu vymyslet nějakou formu interní soutěže, která je bude motivovat k lepším výkonům. Zaměřit se můžete třeba na rychlost, ale taky na vytváření koktejlových receptur s fokusem na vaši barovou klientelu. Postaráte se tak o zábavný prvek, podnítíte tím kreativitu a přispějete k profesnímu rozvoji celého týmu. Určitě své zaměstnance podporujte rovněž v účasti v barmanských soutěžích, které jejich jméno dostanou do širšího povědomí a celý podnik na barovou mapu.

Celá řada studií dokazuje, že na seznamu důvodů, proč lidé zaměstnání opouštějí, je na prvním místě špatný management. Základem úspěšného baru je tudíž kvalitní manažerský tým, který personál dostatečně povzbuzuje a dobře o něj pečuje. Snažte se proto dodržovat politiku otevřených dveří a vždy si udělejte čas probrat se zaměstnanci, co mají na srdci. Buďte přístupni diskuzi a ukažte jim, že vám mohou důvěřovat. Obojí je pro zajištění toho, aby se cítili podporováni a dostatečně oceňováni, zásadní.

foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat