I když si společnost Zanzibar většina barmanů spojuje primárně se sirupy a dalšími produkty francouzské značky Monin, její portfolio je o poznání bohatší. Letos na jaře se navíc výrazně rozrostlo – přibyly do něj třeba estonský gin Crafter’s nebo italský bitter a aperitiv P31.
Crafter’s gin se destiluje přímo v srdci estonské metropole Tallinnu v palírně, která byla vybudována před více než sto lety. Tvůrci jeho receptur čerpali inspiraci ze severské přírody a současně mysleli i na udržitelnost – například bobulky jalovce nacházejí využití i po destilaci, a to hned na několik způsobů. Přímo v palírně se z nich připravuje nealkoholický nápoj Re-Crafted a také fermentované Junibeer, další využívá lokální farmář k ochucení svých sýrů. Udržitelná je i samotná výroba – botanicals se destilují samostatně, což zvyšuje jejich výtěžnost a v konečném důsledku to s sebou nese i nižší spotřebu energie. Láhve, do nichž se Crafter’s gin plní, se vyrábějí ve sklárně vzdálené jen 85 km a přinejmenším z poloviny jsou z recyklovaného skla.
Portfolio ginu Crafter’s má tři členy a společnost Zanzibar se je rozhodla do Česka dovážet všechny. Základem je Crafter’s London Dry Gin, do jehož chuti se kromě jalovce výrazně propisují ještě dvě další botanicals z estonské přírody – rozrazil a fenykl. V receptuře je doplňuje koriandr spolu s pomerančovou a citronovou kůrou. Využití najde příjemně svěží a květinový Crafter’s London Dry prakticky ve všech ginových koktejlových klasikách, v G&T ho skvěle doplní třeba tonik Franklin & Sons s příchutí oliv a rozmarýnu.
Jednou tolik botanicals, co dry verze tallinnského craftového ginu, má v receptuře Crafter’s Aromatic Flower Gin. K jeho chuťovému profilu vedle jalovce, fenyklu, koriandru, yuzu, kůry z citronů a pomerančů přispívá několik druhů květin, kromě levandule, heřmánku, růže a bezu jde zejména o šípkovou růži a tužebník jilmový. Výsledný destilát je následně okvětními lístky šípkové růže ještě infuzován, díky čemuž získá lehce měděnou barvu, která se po přidání toniku změní na růžovou. Kromě G&T ale Crafter’s Aromatic Flower Gin najde uplatnění ještě třeba v koktejlech typu Collins, Fizz nebo Sour.
Třetí jalovcový destilát značky Crafter’s vzdává hold mytické severské přírodě. Crafter’s Wild Forest Gin je nejsilnější z celé řady, má rovných 47 % alkoholu a voní jako les. Jeho základ kromě jalovce tvoří dvě stálezelené botanicals – smrkové jehličí a borovicové výhonky. Ovocný a květinový nádech mu přidávají květy vřesu a borůvčí, v receptuře doplněné ještě o zázvor, muškátový oříšek, koriandr, kořen kosatce, pomerančovou a citronovou kůru a umocněné použitím mořské soli uzené nad jalovcovým dřevem. Crafter’s Wild Forest Gin jde dobře do páru s klasickým tonikem, jako ozdoba se hodí lístek bobkového listu. Vydat se lze ale třeba i cestou Gimletu a dalších chuťově jednoduchých kombinací.
Při sestavování letního koktejlového menu přijdou barům a barmanům vhod i další dvě novinky z nabídky společnosti Zanzibar – P31 Aperitivo Green a P31 Green Bitter. Oba mají v rodném listě italskou Padovu, P v jejich názvu ale odkazuje až na tamní legendární Caffè Pedrocchi, v němž se jejich receptura ladila. Současně je připomínkou slavného benátského cestovatele Marca Pola, který ze svých výprav na Apeninský poloostrov dovezl i spoustu bylin a koření. V tajné receptuře P31 je jich jednatřicet, patří k nim třeba hořké pomeranče, pelyněk, heřmánek, zázvor, rebarbora, hořec nebo skořice. Zatímco P31 Green Bitter má 25 % alkoholu a doporučuje se popíjet se sodou nebo například jako alternativa Campari do Negroni, P 31 Aperitivo Green má jen 11 % alkoholu a nejlépe se uplatní jako základ Spritzu, tedy v kombinaci s proseccem, sodou a pár kapkami limetové šťávy. Co oba produkty spojuje, je výrazná zelená barva, kterou drinkům dodávají, na což ostatně poukazuje i jejich název.