V marvin’s sbalili kufr a vydali se s hosty na cesty

07.07.2023Bára Urbanová

Zatímco zimní menu ostravského baru marvin’s bylo inspirované filmovým světem, to letní má na titulní straně načrtnutý kufr a láká hosty na cestu po světě opravdovém. Aniž by se museli zvednout z barových židlí, mohou prostřednictvím koktejlů objevovat dvanáct zemí a s sebou si na památku odnést pohlednice, které ke každému z drinků na základě zadání barového týmu vytvořila umělá inteligence.

„Nějak jsem vnitřně cítil, že potřebujeme vydechnout, načerpat nové síly a vzpomenout si na tu krásnou energii, kterou cestování přináší,“ objasňuje hned na úvod volbu tématu barový manažer Šimon Kořený. Do konkrétní podoby cestovatelského menu, jež mělo premiéru 6. 6. v šest hodin večer, pak zasáhl skoro celý tým baru situovaného na stejném konci ostravské Stodolní ulice jako Modrá myš. „Jelikož nové menu vznikalo v pro nás personálně náročném zkouškovém období, matek a otců myšlenek bylo méně, minimálně do ochutnávání a ladění koktejlů se ale zapojili všichni,“ přibližuje tvůrčí proces Šimon a pokračuje: „U nás je to obvykle tak, že prvotní myšlenka vždy vyjde od jednoho člověka a pak se to rozjede – společně vše ochutnáváme, domýšlíme a ladíme tak, aby původní nápad zůstal zachován, ale aby byl záměr jeho autora zřejmý všem.“

Vzpomínky, zážitky i přání a představy / S výsledkem je barový manažer víc než spokojený. „Největší posun cítím v lehkosti, s jakou se to všechno poskládalo dohromady. Odrazil se v tom samozřejmě i výběr lehčího tématu, zároveň se ale při pohledu na nové menu kochám nad vyzrálostí svého týmu. Od dávného tápání v mlze už jsme mnohem blíž samozřejmému krájení salámu,“ podotýká.

Koktejlů je v menu, jež si drží podobu klasické skládačky o třech listech připevněné kšandami ke dřevěné desce, dvanáct a každý z nich odkazuje na jinou zemi. Jejich výběr byl v podstatě intuitivní. „Šli jsme vyloženě po vzpomínkách, osobních zážitcích nebo vysněných přáních,“ říká Šimon Kořený. „Zemí i koktejlů v našich úvahách samozřejmě figurovalo mnohem víc, takže tu máme určitě založeno na možné pokračování,“ naznačuje. Do finálního výběru se dostaly Francie, Island, Itálie, Japonsko, Mexiko, Německo, Řecko, Skotsko, Slovensko, Spojené státy a Španělsko plus Česká republika, kterou v menu zastupuje Přerov. „V každém drinku je obsažena minimálně jedna výrazná ingredience, která se k dané zemi – či lépe cestovatelské vzpomínce – pojí. Někdy jde vyloženě o twist na ,národní‘ koktejl, jindy o v paměti uložený chuťový vjem anebo jenom představu, jaké by to asi bylo,“ rozkrývá pozadí drinků barový manažer.

Zážitky z Francie, ale i sen o Sicílii / Příkladem koktejlu, u nějž je zdroj inspirace zřejmý už z názvu, se řadí Sláinte! [slanža!], jenž se míchá z nakouřené whisky, Drambuie, limetové šťávy a ginger ale. Podobně přímočarý je i highball Suntory Time, tedy kombinace japonské whisky, koření sedmi vůní, yuzu a sody. Svůj původ ovšem nezapře ani Le Vandule, jež se míchá z ginu, Chartreusky, levandulového vína, citronové šťávy a bílku. „Mám mega radost, že naše barmanky a naši barmani na svých dovolených kromě pamětihodností navštěvují i místní dobré bary. Když se pak vrátí, tu energii z nich úplně cítíš a nám se to nadšení podařilo nacpat do krásného elegantního Souru, který chutná jako zapadající slunce ve zpětném zrcátku dálkového autobusu,“ komentuje vznik tohoto koktejlu Šimon.

K drinkům, které naopak vznikly pouze na základě snů a představ, patří Ciao!. „Doma už hrozně dlouho toužíme po cestě na Sicílii. Zatím tam cestujeme jenom prstem na mapě a díky Netflixu, který nás Chef’s Table zavedl do kavárny, kde se snídá mandlová granita. Sicilané taky do omáček namísto cukru cpou mrkev a k tomu všemu se nám ušima proháněly Vespy – a zákuskový drink byl rázem na světě,“ rozkrývá Šimon pozadí koktejlu, jehož receptura sestává ze suchého frenštátského ginu Legatus, mrkvové šťávy, mandlového sirupu a citronového sorbetu.

Pár ještě nevyšlapaných cestiček / Při sestavování receptur se barový tým nevyhýbal ani méně obvyklým bázím nebo ne zrovna častým kombinacím ingrediencí. Příkladem budiž Řeckem inspirovaný koktejl Periptero, který se míchá z mastihy a Šimon ho popisuje jako bazalkový Smash. „V našem menu nesmí chybět ani koktejl s využitím piva, které v marvin’s máme rádi. Spolu s rybízovým pyré, tequilou, agávovým sirupem a špetkou soli ho hosté najdou v koktejlu Maňána z Berlína. V islandském Martini Bondsson, Ólaf Bondsson zase máme v ginu naložený kopr a dolaďujeme to brněnským vermutem Sedmero,“ uvádí jen pár příkladů Šimon.

Českou republiku v menu zastupuje kombinace vermutu, třešňových bitters, černého čaje s medem a grepové šťávy, jež dostala jméno Penčický koupák. V menu se u tohoto drinku píše: „Válení se na dece, sluníčko a nahaté palce, které se pohupují do rytmu hudby z amplionu. Tímto svěžím českým ‚ajs-ti‘ připíjíme na pohodu, kterou jsme načerpali na krásném koupališti u Přerova. Doporučujeme spárovat s langošem.“ Holdem česko-slovenským turistům a stopařům, táborákům, promáčeným hamakám a posledním krajícům chleba má být koktejl Keď som išiel/išla. Míchá se z Becherovky, likéru Beskyd 1129 Cafe Cafe, Fernet Stock bitters a bezového toniku a v menu se málem neobjevil. „Je to zatím suverénně nejméně pitý koktejl, ale dobře víme, že vítězní koně se poznají až v cílové rovince! Zajímavý byl moment, kdy jsme se už skoro rozhodli, že jej vyřadíme. A pak jsme celý drink ještě nakouřili dýmem z třešňového dřeva a rázem si vydobyl jasné místo na naší drinkové soupisce,“ nechává nahlédnout do barového zákulisí Šimon.

S přispěním umělé inteligence / Hosté marvin’s si oblíbili hravý servis koktejlů, a tak jim ho barový tým dopřál i s novým menu. „Mega nás baví třeba Svět(lo) podle Marvina podávané v žárovce. Penčický koupák dostanete v zavařovačce a pěkně v košíku i s pískací kačenkou, nechybí ani keramická lebka pro Jardin de los Muertos anebo oficiální Vespa hrníček, ve kterém dlí zmrzlinové Ciao!,“ uvádí alespoň pár příkladů barový manažer.

Jen u sklenky či ozdoby to ovšem tentokrát nekončí. Ke každému drinku patří ještě pohlednice, kterou dle zadání vytvořila umělá inteligence. „V tabulce, kterou barmani během přípravy menu vyplňují, máme i sloupeček nadepsaný hints. Slova v něm uvedená nám pomáhají vykreslit autorčinu či autorovu myšlenku. A přesně ta jsme nabídli AI, přidali třeba barvu motivu nebo někdy nějaký úplně pitomý vtípek, který nám k charakteru drinku ladil, a čekali jsme, co z toho vznikne. Výsledek nás okamžitě nadchnul,“ popisuje proces vzniku pohlednic Šimon a pokračuje: „Nemohli jsme se shodnout, jestli to bude pouze garnish, dáreček nebo jenom taková doprovodná sranda, takže je to všechno dohromady. A pokud host chce pohlednici rovnou napsat a poslat, máme v šuplíku poštovní známky s kočičkami. Schránky jsou hned za rohem!“

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat