Kvíz: Co víte a co možná netušíte o chmelu?

09.07.2023Otakar Gembala

K základním stavebním kamenům každého piva patří slad, voda, kvasinky – a chmel. Ten pivu dodává správnou hořkost a nezaměnitelné aroma, podílí se také na jeho plnosti a celkové vyváženosti. Tak schválně, jak moc toho o téhle důležité pivní ingredienci víte?

Lidstvo tuto vytrvalou rostlinu z čeledi konopovitých využívá již déle než deset tisíc let. Humulus lupulus neboli chmel otáčivý má svou pravlast v podhůří Kavkazu a na březích Černého moře. Do Evropy a později dále do světa se dostával od 5. století n. l. V současnosti se chmel po celém světě pěstuje přibližně na 63 000 hektarech. České a moravské chmelnice svou rozlohou zaujímají téměř 8 % veškeré globální chmelové plochy. V loňském roce bylo u nás registrováno pětadvacet chmelových odrůd, ve světě se jich pěstuje přibližně sto padesát. Mimo pivovarství se tato kulturní plodina uplatňuje ve farmaceutickém průmyslu, v lidovém léčitelství a také v gastronomii. To jsou jen některá základní fakta. V našem kvízu si můžete ověřit, kolik toho o zeleném bohatství naší země víte, a případně se o něm i něco nového a zajímavého dozvědět.

Kvíz: Co víte a co možná netušíte o chmelu?

1 / 15

Původ piva bývá nejčastěji spojován s Mezopotámií a obdobím před šesti až deseti tisíci lety. K nám tento kvašený nápoj z obilí přinesli pravděpodobně Bójové ve 4. stol. př. n. l. anebo Markomani kolem roku 12 př. n. l. Jak dlouho se ale v českých zemích používá při výrobě piva chmel?

2 / 15

Chmel se v současné době pěstuje především v mírném klimatickém pásmu na severní i jižní polokouli. Jeho světová produkce se každoročně pohybuje mezi osmdesáti až sty tisíci tun. Které země jsou jeho největšími pěstiteli?

3 / 15

Chmel otáčivý je vytrvalá dvoudomá bylina. Pěstují se pouze samičí rostliny, jejichž květenstvím jsou chmelové hlávky, šištice. Během zimy odumírají nadzemní orgány rostliny, přežívá pouze kořenový systém, takzvaná babka. Jak dlouhá je životnost a plodnost chmele?

4 / 15

Rozptýleně se u nás chmel pěstoval již od středověku, na různých místech se lze dosud setkat s jeho divoce rostoucími rostlinami. Vlivem půdních a klimatických podmínek pak postupně vznikly tradiční významné chmelařské oblasti. Která z těchto lokalit mezi ně nepatří?

5 / 15

Ještě v roce 1992 se v České republice na ploše 10 522 ha vypěstovalo 8538 tun chmele. Do roku 2000 však rozloha chmelnic klesla na 4000 ha. Poté se v tradičních českých chmelařských oblastech naštěstí začaly obnovovat a rozšiřovat. Vloni se u nás chmel pěstoval na

6 / 15

O kvalitu a proslulost českého chmelařství se významně zasloužil šlechtitel a výzkumník nazývaný také otcem žateckého chmele. Vypěstoval na 130 chmelových klonů, přičemž tři z nich patří mezi naše nejvýznamnější odrůdy a zaujímají převážnou část chmelnic. Jeho jméno zní

7 / 15

Také v Německu má chmelařství dlouhou tradici a svůj význam si nadále drží. Až do roku 2015 se naši sousedé dokonce mohli pyšnit titulem největšího světového producenta chmele. Která z pěti hlavních německých pěstitelských oblastí je největší?

8 / 15

V roce 1957 byl ve Francii obnoven Chmelařský řád založený roku 1341 vévodou Janem I. Burgundským. Tři stupně rytířství jsou čestným oceněním těch, kteří přispěli k rozvoji této ušlechtilé rostliny. Kolik českých a slovenských odborníků už bylo tímto řádem oceněno?

9 / 15

Původně se do piva přidávaly byliny jako pelyněk, řebříček, vřes, koriandr, zázvor nebo třeba dubová kůra. Typické chuti a vůně však tento nápoj dosáhl až s chmelem. Které látky obsažené v chmelových šišticích jsou hlavním zdrojem hořké chuti?

10 / 15

Hořkost, kterou pivu dodávají látky obsažené v chmelu, bývá v současné době uváděna v mezinárodních jednotkách hořkosti IBU neboli International Bitterness Units. Kolik těchto jednotek hořkosti zpravidla mají české, německé či americké ležáky?

11 / 15

V roce 2007 byl jemný, aromatický český chmel zapsán do rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení v rámci Evropské unie. Které české chmelové odrůdy lze od té doby výhradně označovat jako Žatecký chmel?

12 / 15

Důležitou fází výroby piva je chmelovar, během nějž dochází k uvolňování důležitých chuťových a aromatických látek. Obliba výrazně hořkých piv vrátila do výroby fázi tzv. studeného chmelení, kdy se během kvašení či ležení přidává do tanku sušený nebo i čerstvý chmel. Anglicky se tento krok nazývá

13 / 15

Nejznámější českou chmelovou odrůdou je Žatecký poloraný červeňák, který byl registrován v roce 1952. Má velmi jemné chmelové aroma, vyrovnaný obsah alfa a beta hořkých kyselin a charakterizuje jej i vyšší množství zdraví prospěšného beta-farnesenu. Chmelnice s touto odrůdou v ČR zaujímají

14 / 15

Během tzv. pivní revoluce v 80. letech minulého století nastal boom amerického chmelařství a bylo vyšlechtěno mnoho nových odrůd, používaných následně v celém světě. Chmel se v USA nyní pěstuje především ve státech Washington, Oregon a Idaho a celková plocha chmelnic činí přibližně

15 / 15

Módní svrchně kvašené pivní styly jako IPA, NEIPA či APA využívají vlastností aromatických odrůd chmele, zejména amerických, jako jsou Amarillo, Centennial, Citra, Chinook, Mosaic a Simcoe. Jak se jmenuje první vyšlechtěná česká vysokoobsažná odrůda, jež byla registrována v roce 2001?

foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat