K létu patří cestování, poznávat zajímavá místa lze ale i prostřednictvím literatury. Zatímco třeba takový moderní průvodce po sherry z pera Talie Baiocchi vás vezme na jih Španělska, s knihou Josefa Kroutvora Pražský kavárník můžete prozkoumat kavárenský svět české metropole, a to v běhu času a proměnách doby.
Sherry / Už když v roce 2014 vyšla kniha Sherry: A Modern Guide to the World’s Best Kept Secret, with Cocktails and Recipes, patřila její autorka k oceňovaným mladým talentům, které časopis Forbes zařadil do žebříčku 30 pod 30. Talia Baiocchi působí jako šéfredaktorka on-line časopisu Punch, který se věnuje tématům z nápojové gastronomie, a kromě publikace o sherry je také autorkou knihy Pasta a spoluautorkou titulu Spritz.
Obsah moderního průvodce po světě sherry rozdělila do sedmi kapitol. V první rozkrývá tajemství výroby sherry, od výjimečnosti terroiru přes odrůdy vinné révy, fermentaci i fortifikaci až po proces zrání systémem solera, ve druhé pak představuje celé spektrum vín, která mohou označení sherry nést, a to včetně raritnějších VOS, VORS a vintage sherry. Třetí kapitola se soustředí na příběh sherry a jeho cestu napříč staletími i světadíly a ta čtvrtá je zasvěcena renesanci sherry a zvýšené pozornosti ze strany barmanů a sommelierů, přičemž podle Baiocchi tzv. koktejlový efekt udělal pro sherry víc než dlouhé zástupy odborníků na víno. Zatímco pátá kapitola se velmi obsáhle zaměřuje na producentská města a jejich významné výrobce, šestá rozebírá téma koktejlů obsahujících sherry a kromě historie zmiňuje i obtížnost práce se sherry, včetně jeho limitovaných možností skladování. Do výčtu 43 koktejlových receptur se dostaly Sherry Cobbler, Adonis, Dunhill, Sherry Flip, Up-to-Date, Bamboo, Coronation Cocktail, Lincoln Club Cup nebo třeba Old Alhambra. Poslední kapitola ukazuje, jak lze využít sherry při přípravě pokrmů.
Napříč knihou čtenář najde celou řadou krátkých esejí na různá témata od významu sherry a flamenca pro Andalusii přes tipy na servírování a uchovávání sherry až po popis místního octa. Kromě poděkování a přehledu, kde všude lze dobré sherry získat, v ní nechybí ani abecední rejstřík, který jen potvrzuje, že jde o skvěle strukturovanou a velmi přehlednou publikaci.
Talia Baiocchi – Sherry: A Modern Guide to the World’s Best Kept Secret, with Cocktail and Recipes, Ten Speed Press, Berkeley 2014
Pražský kavárník / Knihu Pražský kavárník, která vyšla v roce 2019, napsal esejista a historik umění Josef Kroutvor, jenž má na svém kontě kromě řady výstav i nespočet odborných a uměleckých publikací. Známý je zejména díky svým nesčetným toulkám Prahou, na jejichž základě vznikla také kniha popisující kavárenské prostředí a proměny společenského života od přelomu 18. a 19. století až po začátek nového milénia.
Kavárna je pro Josefa Kroutvora zrcadlem města, a tak právě na jejím vývoji ukazuje, jak se v běhu let měnily doba, móda, styl i zvyky, ale také politické a sociokulturní prostředí. Velmi čtivým stylem z různých úhlů pohledu líčí, jak byly kavárny vnímány třeba za života Karla Hynka Máchy, který je sám rád vyhledával, připomíná slavné podniky, jako byly například Union, Edison, Slávie nebo Národní kavárna, a nezapomíná ani na ony „majáky měst“, tedy na neonové poutače, které přitáhly pozornost žíznivých obyvatel Prahy k barům. Počátky barové kultury v Čechách navíc správně usazuje už do doby Jubilejní výstavy v roce 1891, na níž se objevily nejen takové atrakce jako turecká hospoda, vzduchoplavecká aréna nebo česká chalupa, ale také americký bar. Vše navíc zasvěceně komentuje.
Pražský kavárník ovšem není jen vyprávěním o kavárnách a barech před první světovou válkou či bezprostředně po ní. Překlenuje období protektorátu a druhé světové války a popisuje i nelehké období komunismu, kdy se kavárenský svět podobal vraku, který spodní proud unáší neznámo kam. Vše uzavírá Kroutvorův pohled na proměnu kavárny na přelomu tisíciletí, kdy technologický pokrok i pronikající vliv angličtiny přinesly nová označení jako coffee master či barista. Nejde však o trpký komentář, spíše jen konstatování.
Kniha disponuje řadou dobových příloh, které vhodně ilustrují ducha doby, o níž autor píše. Na konci rovněž předkládá čtenáři seznam literatury, než tak ale učiní, uvádí výňatek z knihy Kde se Praha v noci i ve dne baví od znalce meziválečné zábavy Josefa Waltnera. Obsahuje totiž doporučení, co dělat po probdělé noci – a to bezpochyby čas od času přijde vhod každému.
Josef Kroutvor – Pražský kavárník, Archa, Zlín 2019
úvodní foto: iStock