Souboj AI s barmany: Umělá inteligence zatím vede

27.07.2023Bára Urbanová

Využít při přípravě koktejlového menu pomoci umělé inteligence už pár barů zkusilo, pražský Monkey Bar třeba k napsání doprovodných textů a ostravský marvin’s k vytvoření pohlednic, jež drinky doprovázejí. Zatím nejdál v tomto ohledu ale zašel brněnský Bar, který neexistuje, jenž AI zapojil rovnou do vymýšlení receptur. A co víc, rozhodl se s ní poměřit síly, čí variace na G&T bude mít u hostů větší úspěch. Zatím s přehledem vítězí umělá inteligence…

V letním období Bar, který neexistuje hostům předkládá jak své stálé koktejlové menu pojaté jako zápisník detektiva Kolomana Ryzce, tak koktejlovou sestavu určenou pro venkovní zahrádku. A právě na té se umělá inteligence podílela. S nápadem zapojit ji do tvorby letního menu přišel spoluzakladatel gastronomické skupiny Lidi z Baru Honza Vlachynský. „Do oblasti AI se regulérně zamiloval a musí teď zkoušet snad úplně všechno, co se na tomto poli objeví. Pak své poznatky samozřejmě šíří mezi kolegy. Podle něj by se měl v současnosti každý zamýšlet, jestli to, na čem momentálně pracuje, by za něj nemohla raději udělat umělá inteligence,“ říká Michael Lapčík, jenž se Lidem z Baru stará o komunikaci.

Ke spolupráci na letním menu barmani přizvali technologií GPT-4. Jelikož byl v posledních letech na zahrádce BKN jasným favoritem G&T v různých variacích, bylo na AI vymyslet čtyři sofistikovanější obměny jeho receptur. V zadání se kromě chuťové linky objevilo i několik praktických podmínek, třeba že musí jít o drink jednoduchý na přípravu, stavěný do skla a sestávající optimálně ne z víc než čtyř ingrediencí, z nichž jednou musí být tonik. „Mnohokrát jsme zašli do slepé uličky a dočkali se nezajímavých výsledků, nakonec se ale čtveřici kreativních a použitelných receptur vygenerovat podařilo,“ dodává Honza Vlachynský s tím, že od prvotních experimentů po výsledek, s nímž byli všichni spokojeni, uběhl zhruba měsíc a půl. Pak už jen zbývalo vygenerovat k jednotlivým drinkům vizuály, o což se postarala aplikace Midjourney.

Barmani vs. umělá inteligence / Celkem mohou hosté na zahrádce Baru, který neexistuje vybírat z osmi drinků. Barmani do něj přispěli klasickou kombinací ginu s tonikem ozdobenou citronem, jahodou, olivou nebo okurkou. Úkolem AI bylo podržet se stejné chuťové linky, ovšem kreativně ji rozvinout. Do jahodové varianty tak třeba přidala kardamom a růžovou vodu, do olivové bezinkový likér a vermut a do okurkové akvavit a kopr. Nejlépe si u hostů ovšem vede citrusová variace, jež se míchá z ginu Tanqueray Rangpur, ginu Gordon’s infuzovaného ibiškem, Campari, obyčejného a grapefruitového toniku a zdobí se grapefruitem. „Hosty naše letní menu baví. Rádi drinky porovnávají, často se na stolech vedle sebe objevuje klasická verze vs. AI verze naráz anebo si dají v prvním kole klasiku a ve druhém AI verzi,“ popisuje průběh objednávek Michael Lapčík.

Barový tým má možnost hodnotit experiment nejen podle zpětné vazby, jíž se mu od hostů dostává, či podle prodejů, v nichž AI drinky vedou o dvě třetiny, ale také podle hlasování, které probíhá prostřednictvím QR kódu. Hosté zahrádky mohou dát po ochutnání svůj hlas buď koktejlu vymyšlenému člověkem, nebo umělou inteligencí. Výsledek, jenž zatím hovoří ve prospěch AI, BKN oznámí na konci léta. Už v jeho průběhu bude ale z hlasujících vylosováno několik šťastlivců, kteří získají dárky z e-shopu Lidí z Baru, například Tekutou kuchařku, knihu Šéfové jsou kok*ti, deskovou hru Tour de Bar nebo třeba poukazy na konzumaci.

Slibně rozjetá spolupráce / Týmu Baru, který neexistuje se práce s AI zalíbila, a tak jen u letní koktejlové sestavy nezůstane. „Velká síla umělé inteligence se ukázala být v kreativním pracovním procesu, zvláště pak na jeho samotném začátku, kdy je výhodou mít k dispozici víc potenciálních cest, jimiž se lze vydat,“ připouští Michael Lapčík a pokračuje: „Rozhodli jsme se ji proto dál využívat. Už teď například testujeme AI chatbota, do kterého jsme nahráli naši lidobarovou ‚bibli‘, takže se každý kolega může zeptat na informace o konkrétní láhvi, kterou máme zalistovanou v jakémkoliv z našich podniků. AI nám také píše pracovní inzeráty a kolega Martin Lambert s její pomocí vytvořil video do budoucí kampaně na Adult Sodu, v níž známé osobnosti světové kinematografie popisují, jak je život bez alkoholu vlastně cool. Pro Whiskáč AI vytvořila reklamu na absurdně levné ústřice a pomáhala s nápady na deset variant burgerů, které se v blízké budoucnosti budou točit na menu. Dáváme také dohromady novou koncepci práce s našimi daty, jakýsi datový sklad, v němž se chystáme prvky AI využívat k datové analýze.“ Umělá inteligence rovněž zasahuje do tvorby nového koktejlového menu, jež se Bar, který neexistuje chystá představit na podzim. „Pomáhá nám s tvorbou charakterů postav a dějové linky,“ poodhaluje alespoň něco málo z další kreativní spolupráce s umělou inteligencí Michael Lapčík.

foto: Oldřich Hrb, vizuály: Midjourney

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat