V Mendelově skleníku, jenž byl v klášterních zahradách brněnského Augustiniánského opatství vybudován na místě toho, ve kterém v polovině 19. století Gregor Johann Mendel křížil zelený a žlutý hrách, a na základě tohoto experimentu pak položil základy genetiky, se 26. června odehrálo finále premiérové Fruits & Herbs Competition. Klání, jež se celé točilo kolem ovocných variant karlovarské Becherovky, mělo hned tři vítěze – kromě toho celkového si z Brna do Prahy výhru odvezli ještě další dva soutěžící.
Nová barmanská soutěž karlovarské Becherovky stočila pozornost barmanů a barmanek z České republiky a Slovenska na její produktovou řadu Fruits & Herbs, kterou kromě zavedené Becherovky Lemond tvoří ještě vloni představená Orange & Ginger a letošní novinka Grapefruit & Hops. Ve stejném pořadí přicházely na řadu i v rámci Fruits & Herbs Competition, jež sestávala ze tří kol. První dvě, Home Edition a Picnic Edition, posloužily k tomu, aby se počet soutěžících z původních osmi desítek přihlášených zúžil na dvanáct. Podle poroty složené ze zástupců společnosti Maspex Czech, do jejíhož portfolia Becherovka od loňského roku patří, si s prvními dvěma výzvami nejlépe poradili Eva Jánková z plzeňského baru My Friends, dva brněnští barmani Adam Slavomír Nagy a Daniel Šedivý (oba z Whiskáče), šest pražských soutěžících, jmenovitě Jaroslav Jeřábek (Alenka), Matěj Kochan (Monk Bar), Štěpán Rogl (Bonvivant’s CTC), Prabhu Tiwari (Back Doors), Nikol Tomišková (Ideas are Bulletproof) a Jan Vlasák (Forbína), plus tři barmani ze Slovenska – Richard Lepieš (Jack’s Pub, Zvolen), Richard Mlynárik (Phoenix by Heaven, Piešťany) a Ivan Rudyk (Kubu Bory, Bratislava). Ti ještě museli vymyslet koktejl pro třetí disciplínu nazvanou Bar Edition, aby mohli porotě v rámci finále představit všechny tři své ovocně-bylinkové kreace. A pak už jen stačilo nachystat se na výlet do Brna, který byl včetně dopravy a ubytování plně v režii společnosti Maspex a po samotném finále vyvrcholil velkorysou afterparty.
Jednoduchost spolu s kreativitou / V prostorách Mendelova skleníku, jenž v sobě propojuje minulost se současností, stejně jako vědu a víru, se všichni finalisté sešli 26. června kolem poledne. Becherovka ambasador Jan Weiss jim na uvítanou nabídl panáka Lemondu, přičemž na dně sklenky bylo napsáno číslo, jež určilo jejich soutěžní pořadí. Připila si s nimi i tříčlenná porota, kterou tvořili majitel pražského baru Back Doors Jakub Ondříšek, principál brněnského Super Panda Circusu Michal Nevrlý a prezident CBA Aleš Svojanovský. „Nad složením poroty jsem se dlouho zamýšlel. Nakonec se mi podařilo sestavit takovou, která nese myšlenku každého kritéria, které jsme hodnotili. Jakuba považuji za skvělého barmana s extrémně zajímavým vnímáním chutí a s obří chuťovou paletou, cocktail samurai a šéfbarman nejextravagantnějšího baru v České republice podle mě k barmanství přistupuje tak nevšedně, jak je to jen možné, a Aleš je pro mě ztělesněním myšlenky simplicity a OG způsobu mixologie, o čemž tato soutěž hodně byla,“ zdůvodňuje svoji volbu Honza Weiss a zároveň znovu připomíná, že hlavním mottem Fruits & Herbs Competition bylo inspirovat k jednoduchému a originálnímu přístupu k barmanství. Ze stejného důvodu finalisté nedostali na prezentaci svých drinků žádný časový limit a porota ani nebodovala například techniku práce. Hodnocená kritéria byla tři: jednoduchost (je drink snadno namíchatelný i pro amatéra?), kreativita (nápad, příběh, vystupování) a samozřejmě chuť.
Zkušení soutěžící spolu s nováčky / Soutěžní soupiska nabídla zajímavý mix soutěžemi protřelých barmanů i úplných nováčků, přičemž řadu z nich k účasti motivovala Becherovka samotná a vztah, který k ní mají, což ve svých prezentacích neopomněli zdůraznit. „Celá soutěž mě velice příjemně překvapila. Musím vyzdvihnout úroveň prezentace, a to u většiny osazenstva, a v neposlední řadě mě nejednou fascinoval styl, jakým daný soutěžící pohlíží na jednotlivé koktejly a na prezentaci jako celek,“ nešetří chválou na adresu finalistů Michal Nevrlý. „Fruits & Herbs Competition pro mě představuje krásný pomyslný krůček vrátit značku Becherovka zpět do popředí mezi barmany a neskutečně se těším, co dalšího nás ještě čeká,“ dodává.
Podobně to vnímá i druhý z porotců Jakub Ondříšek. „Všechny tři příchutě Becherovky našly v soutěžních drincích originální uplatnění a většina barmanů a barmanek zaujala vyváženým a nápaditým přístupem. Soutěž nám jasně ukázala, že Becherovka má v moderním koktejlu pevné místo a že barmani a barmanky v Česku i na Slovensku s ní umí pracovat s respektem i lehkostí. Atmosféra soutěže byla přátelská, ale soustředěná – bylo znát, že každý účastník chce odvést co nejlepší výkon a zároveň se navzájem inspirovat. Na místě panovala zdravá dávka soutěžního napětí, ale také respekt, zvídavost a sdílení zkušeností. Bylo fajn vidět, že Becherovka dokáže barmanskou komunitu nejen spojit, ale i motivovat k novým a funkčním nápadům,“ říká a Aleš Svojanovský jeho slova jenom potvrzuje: „Finále Fruits & Herbs Competition bylo velmi zajímavé a inspirující. Musím pochválit již výběr finalistů, protože úroveň hodnocených koktejlů byla velmi vysoká. Skvěle si soutěžící poradili i s podmínkou jednoduchosti přípravy z dostupných surovin. Celá řada soutěžících pak přinesla nové kreativní nápady a také nevšední a mnohdy velmi vtipné a skvěle prezentované příběhy. Za CBA jsem rád, že se tato zbrusu nová soutěž započítává do hodnocení Czech Bartenders League 2025 i za účast nových tváří, které byly na své první soutěži.“
Home Edition s Becherovkou Lemond / V rámci Home Edition bylo úkolem soutěžících vytvořit jednoduchý drink na bázi Becherovky Lemond, který neobsahuje víc než pět ingrediencí a zvládne ho připravit i úplný amatér v domácích podmínkách, tedy bez speciálního vybavení. Převážná většina z nich se vydala cestou spritzu, nejčastěji zmiňovanou další surovinou tak bylo šumivé víno různé provenience. „Chvílemi jsem měl pocit, že Becherovka Lemond oproti zbylým dvěma příchutím, u nichž se přístup k bázi jevil rozmanitější, díky svému chuťovému profilu celkem obstojně navádí barmany a barmanky podobným směrem,“ potvrzuje tuto shodu Michal Nevrlý a pokračuje: „I proto se mezi moje favority nakonec dostaly dva drinky, které z řady vybočovaly, a to každý zcela jiným směrem. Matej Kochan nám předložil jednoduchý krásný drink, který spojoval citrusy a čaj, a klasickou kombinaci, kterou všichni dobře známe, vyladil do perfektního balancu. Honza Vlasák pak sáhl po méně tradiční kombinaci citrusů a středozemních chutí včetně oliv, které s Becherovkou Lemond vytvořily velice zajímavý chuťový zážitek.“ Vítězem této disciplíny, a tedy i držitelem titulu Legend of Lemond, se stal Matej Kochan, autor drinku Karlsbad Tea Spritz, jenž se míchá z 50 ml Becherovky Lemond, 70 ml slazeného a okyseleného čaje a 50 ml prosecca a podle šéfbarmana pražského Monk Baru se dá pít nejen v řádně vychlazené, ale i v horké podobě.
Picnic Edition s Orange & Ginger / S drinkem pro piknikovou výzvu neměli finalisté za soutěžním barem příliš práce. V téhle disciplíně šlo totiž o to namíchat s Becherovkou s chutí pomeranče a zázvoru jednoduchý drink, který bude ale taky dostatečně komplexní a chuťově stabilní, aby vydržel nějakou dobu v lahvičce. Do Mendelova skleníku ho tak vezli už nalahvovaný a stačilo ho porotě pouze nalít. Z pestré škály typů lahviček (od těch na limonádu přes ty pivní až po stylové placatky) opatřených originálními etiketami soutěžící servírovali snad ještě pestřejší škálu drinků. „Vytvořit RTD drink Picnic Edition bylo pro většinu soutěžících hodně zábavné. Všichni se toho zhostili velmi dobře, ale jeden koktejl přece jen vyčníval. Nikol Tomiškové se podařilo vytvořit perfektně vybalancovaný drink s líbivou chutí, která vybízí k dalšímu napití. Soutěžila jako první a hned byla celou porotou hodnocena velmi vysoko. Žádný další drink ten její již nepřekonal,“ shrnuje soutěžní dění Aleš Svojanovský. Koktejl, jenž Nikol vynesl titul True OG of Orange & Ginger, se jmenoval Bech-nic a jeho receptura sestávala z 50 ml Becherovky Orange & Ginger, 50 ml polosuchého bílého vína, 20 ml suchého červeného vína, 10 ml ibiškového cordialu a 20 ml nálevu z višňového kompotu. Plusové body si i u publika Nikol připsala i jeho prezentací – před soutěžním barem totiž rozložila deku a porotce na ni usadila.
Bar Edition s Grapefruit & Hops / Byť má třetí disciplína v názvu slovo bar, i pro ni platilo pravidlo jednoduchosti přípravy a maximálně pěti ingrediencí. Výzvou byla zároveň i pro porotu. „Pro mě osobně byla Bar Edition nejnáročnější, a to hlavně kvůli zadání. Hledali jsme drink, který bude originální, vhodný pro barové menu, ale zároveň zůstane jednoduchý na přípravu. A to je často těžší, než se zdá. Barmani totiž přirozeně inklinují k tomu ukázat maximum technik a nápadů, ale právě tady bylo klíčem umět ubrat, zjednodušit a přesto neztratit charakter,“ podotýká Jakub Ondříšek a své vysvětlení má i pro to, proč se držitelem titulu Greatest at Grapefruit & Hops stal opět Matej Kochan. „Matej se s tím popasoval skvěle. Jeho drink, který vtipně propojil ovocnost Becherovky, grepový šumák a pivní základ, vzbudil u poroty zájem i úsměv. Byl svěží, lehký, skvěle pitelný a přitom dostatečně výrazný…,“ objasňuje. Slova chvály má pro drink Zbytkáč, jenž se míchá ze 60 ml Becherovky Grapefruit & Hops a zhruba stejného množství vincentky i piva, plus šťávy z půlky citronu a tablety šumivého magnézia, také Honza Weiss. „Zbytkáč byl pro mě největším překvapením dne – je to totální punk, přesně takový, jaký barmani mimo bar umí, ale přitom absolutně geniální. Je to jeden z těch drinků, které mimo naše eventy, zařadím mezi koktejly, které míchám doma návštěvám,“ neskrývá své nadšení.
Balanc na hraně jednoduchosti / Zatímco všichni finalisté se už teď mohou těšit na podzimní Jan Becher Experience, tedy výlet do Karlových Varů, vítězové jednotlivých disciplín patrně začali přemýšlet nad tím, za co utratí prize money ve výši 5000 Kč a kde si doma nebo v práci vystaví trofej v podobě litrové láhve příslušné verze ochucené Becherovky s jejich epickým titulem. Třílitrovou Becherovku s nápisem The Ultimate Winner a symbolický šek na 10 000 Kč si pak z Brna do pražského baru Forbína odvezl celkový vítěz, jímž byl vyhlášen Honza Vlasák. Porotu si získal jak svou bezprostřední prezentací, v rámci níž se postupně vysvlékal (první koktejl namíchal v županu, druhý ve volné košili a třetí už v barové uniformě), tak svou sérií drinků Lemon B (40 ml Becherovky Lemond, 50 ml ryzlinku, 10 ml oleo sacchara z bio citronů, 10 ml nálevu ze zelených oliv, 10 ml citronového freshe + rozmarýn, tymián a oliva na ozdobu), Orange B (40 ml Becherovky Orange & Ginger, 50 ml oranžového vína, 5 ml javorového sirupu, 5 ml sherry oloroso a 5 ml verjusu) a Grep B (30 ml Becherovky Grapefruit & Hops a 70 ml milk punche připraveného z 50 ml růžového vína, 10 ml celerového cukrového sirupu, 10 ml grepového freshe a 20 ml kefíru + list z ananasu jako ozdoba). „Fruit & Herbs Competition mě nadchla svým zadáním a svými velmi volnými pravidly. Hodně mě bavil důraz na jednoduchost a případnou replikovatelnost drinků. Byla to dost odlišná soutěž, co se zadání týče, oproti všem, které jsem v poslední době zaznamenal. Bavila mě hlavně přátelská atmosféra a zaujalo mě, jak každý finalista k zadání přistoupil odlišně a přinesl svůj osobitý rukopis,“ shrnuje své pocity Honza, jemuž celkové vítězství vynesl nejkomplexnější výkon ze všech, zároveň ale také asi nejvíc balancoval na hraně jednoduchosti, co se použitých postupů týče. To je ostatně i důvod, proč mu vždy o vlásek uniklo vítězství také v jednotlivých disciplínách.
Návrat v ovocně-bylinkovém stylu / Zážitků z finále mají všichni zapojení jistě nepočítaně, byť třeba nevyhrál zrovna jejich favorit. „Šampionem publika, kterému titul utekl jen o kousek, ale v paměti většiny zůstane navždy, byl Jaroslav Jeřábek. Svým vystoupením doslova vykopl dveře od Mendelova skleníku a zařval: Bejby, jsem doma,“ vypichuje alespoň jednoho z nich Jan Weiss, jenž si zároveň může vydechnout, že se premiéra nové soutěže s Becherovkou vydařila. „Finále Fruits & Herbs Competition je za námi – a byla to neskutečná jízda. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit soutěž, která skutečně rezonovala v komunitě, a věřím, že se o ní ještě dlouho bude mluvit. Zásadní pro mě bylo propojení zkušených barmanů a barmanek s úplnými soutěžními nováčky – právě díky konceptu simplicity, na kterém bylo celé klání postavené. Výstupy jednotlivých soutěžících byly skvělé, originální a každý je pojal úplně jinak,“ říká s pokračuje: „A Jestli příští rok zopakujeme stejný koncept, nebo přijdeme s něčím úplně novým? To si zatím nechám pro sebe. Ale jedno vím jistě: Becherovka je zpátky, bejby!“
foto: Václav Budiač