Asociace výběrové kávy má v čele novou tvář

13.02.2019Jaroslav Slámečka

Do čela asociace pro výběrovou kávu České republiky se na podzim loňského roku postavila Adina Bálková. Stala se tak koordinátorkou zhruba stovky profesionálů z řad kavárníků, pražičů a dodavatelů kávových technologií. O tom, jaké je to organizovat soutěž, ke které se upírá pohled celé komunity, ale i o budoucnosti asociace jsme si povídali v Ostravě, která je jejím domovem. Sejít jsme se samozřejmě museli nad šálkem kávy a na místě, kde teď Adina tráví hodně času – v kavárně CoKafe.

V asociaci jsi převzala „žezlo“ od Štěpána Neubauera, který z Baristy roku vytvořil vyhledávaný festival a vrchol kavárenské sezony. Jaké v tobě vyvolalo emoce, když tě oslovil, zda se chceš ucházet o pozici koordinátorky?

V první řadě se dostavil údiv nad tím, že bych já jako člověk, který se drží trochu stranou, měla vést celou komunitu. Vzápětí ho vystřídala velká radost – Štěpánovy nabídky jsem si vážila. Zároveň jsem ale hodně váhala. Nejsem totiž typ, co jde do něčeho po hlavě. Sice jsem euforista, nejdřív jsem to ale musela promyslet. Samozřejmě ne dlouho, protože Barista roku je pro mě už celé roky srdeční záležitost.

Poslední půlrok musel být velmi náročný. Dostat vše organizačně a papírově pod kontrolu by si nejlépe žádalo tým jako na prezidentskou kampaň. Daří se vám plnit vytyčené cíle?

Poslední půlrok utekl neskutečně rychle a náročný byl i s ohledem na to, že jsem ještě dokončovala projekty, jichž jsem byla součástí před Spolkem výběrové kávy. Teď už se ale asociaci a organizaci Baristy roku věnuji naplno a maximálně mě to uspokojuje, ačkoliv tempo ďábelsky zrychluje. Koordinátorský tým i organizační tým festivalu jsou naštěstí plné skvělých lidí, s nimiž se dobře pracuje. Mám z celého Spolku pro výběrovou kávu a ze všech souvisejících aktivit a projektů v čele s Baristou roku ohromnou radost. Stávají se průšvihy, tak jako rok co rok něco nevychází, ale každý naplněný úkol, každá odškrtnutá kolonka jsou velká úleva.

I když asociace nemá za cíl jen organizovat festival a soutěž, je to pro ni určitý vrchol sezony. Letos bylo datum stanoveno na 16. a 17. února. Co nás v Pragovce v Praze-Vysočanech čeká?

Letos je festival o dvou soutěžích – Barista roku a Brewers cup. Barista roku je královská disciplína, v rámci níž musí soutěžící ve stanoveném čase porotě prezentovat espresso, cappuccino a volný nápoj na bázi espressa a přesvědčit ji, že je naprostým profesionálem. Vítěz letošního ročníku poletí reprezentovat Českou republiku na světové mistrovství do Bostonu. Naším zatím největším úspěchem v mezinárodním měřítku je desáté místo Adama Neubauera, tak uvidíme, zda se nám na něj ve Spojených státech podaří navázat. Brewers cup je zasvěcený filtrované kávě. Soutěžící má za úkol odprezentovat kávu, kterou si vybral, a připravit ji co nejpečlivěji a co nejvíc konzistentně. Ve světě si v této disciplíně z našich baristů zatím nejlépe vedla Petra Střelecká, která v mezinárodní konkurenci vybojovala šesté místo. Také vítěz této kategorie zamíří na světové mistrovství do Bostonu. V programu návštěvníci festivalu kromě soutěže najdou také velké množství oborových přednášek. Bude se zde prezentovat i zero waste organizace Otoč kelímek a v rámci dalších ekologických aktivit budeme po celou dobu akce sbírat kávovou sedlinu. Jelikož udržitelnost je pro nás prioritní téma, všechny kávy se budou pít z porcelánu, abychom zbytečně nezvyšovali množství odpadu a nezatěžovali životní prostředí. Nadcházející víkend ale nebude jen o kávě, v Pragovce se budou prezentovat také floristé, šperkaři nebo třeba design spojený s kávou. Je toho hodně…

Udělali jste oproti předchozím ročníkům nějaké změny?

Zásadní změna se týká rodičů s malými dětmi. Jelikož jsem sama maminka a celá komunita baristů postupně dorůstá do období rodičovství, rozhodli jsme se na Baristovi roku vybudovat dětský koutek. Škvrňata se v něm zabaví pod dohledem profi hlídačky a rodičové se budou moci oddat kávovým radovánkám. V minulém roce si návštěvníci žádali více míst k odpočinku, chystáme pro ně tudíž větší chill out zónu. Celý festival by měl být uživatelsky příjemnější. Myslím že kávově to bude jako vždy načančané, a tak jsem se mohla víc zaměřit na to, co umím, a udělat akci víc přívětivou i běžnému návštěvníkovi.

Je asociace, v jejímž čele stojíš, určená jen kávovým profesionálům? Jak se lze do ní zapojit a jaké to přináší výhody?

Momentálně se dělíme na mezinárodní platformu Specialty Coffee Association a v České republice jednáme za Spolek výběrové kávy. To je úplná novinka, doposud jsme fungovali jen pod světovou asociací. Spolek se rozbíhá od úplného startu, naším cílem je zprostředkovat jeho členům různé benefity, například slevy v kavárnách nebo u pražíren. Každý den jednáme s novými partnery. Co se SCA týče, členství zahrnuje slevy na profesní školení, přístup k databázím výzkumů o kávě a oborovým novinkám z kávového světa.

Štěpán jakožto předchozí koordinátor měl vizi širšího dopadu aktivit asociace. Kam by měla tahle loď směřovat pod tvým vedením?

Ve Štěpánových vizích se snažím pokračovat. Jeho nevýhodou bylo, že měl ještě své zaměstnání a asociace byla jeho vedlejší, byť milovaný projekt. Mým cílem je věnovat se asociaci na 200 %. Chci se spojit se středními školami a pomoct s juniorskými soutěžemi, které mohou pomoci tvarovat spoustu mladých nadějí. Mojí vizí je, že by výběrová káva měla zaujímat více místa ve společnosti než doposud. Když si jdou dnes lidé koupit běžné potraviny, třeba pečivo nebo maso, jsou mnohem náročnější než dřív a žádají kvalitu. Proč by tedy nemohli začít víc přemýšlet i o nákupu kávy? To je velké téma, nad kterým přemýšlím a hledám cesty jeho popularizace.

Pochopil jsem, že pozici koordinátorky vykonáváš primárně s ohledem na své manažerské a produkční dovednosti a přímou spojitost s kávou zajišťují další členové organizačního týmu. Jak vnímáš kávovou komunitu v České republice svou neovlivněnou optikou?

Plusem a možná i mínusem je, že žiju a pracuju v Ostravě, což mi pomáhá vidět tu naši kávovou komunitu lehce zvenku. Zároveň mám ohromnou chuť objíždět celou republiku a potkávat se s kavárníky a pražiči. Po festivalu, až bude přece jen víc času, se do toho hned pustím. Profesní odstup a určitý nadhled je podle mého názoru nutný. Kdybych řešila do hloubky jen kávu, ucházel by mi kontext trhu a možná bych zabředávala do žabomyších válek, které se v každé komunitě objevují. Nevnímej to ale prosím tak, že jde jen o práci – asociace je jako moje dítě a naprosto tím vším kolem ní žiju.

Kde vidíš asociaci za nějakých deset let?

Podobné zasnění si dovoluju maximálně na tři vteřiny. Radši si dávám krátkodobé cíle, kterých je možné dosáhnout, každopádně mám ale i několik těch dlouhodobých. Ráda bych dosáhla toho, že se naše asociace dostane do povědomí široké veřejnosti a že titul Barista roku bude podobně prestižní jako obdobné ceny udělované například kuchařům. Mým velmi smělým cílem pak je, že by lidé měli vědět, co je baristická soutěž, asi stejně jako vědí, co je Česká Miss. Pokud začnou vnímat výběrovou kávu podobně jako třeba vysokoprocentní šunku a nákup a vyhledávání takového produktu se pro ně stane samozřejmostí, tak se asociaci podaří naplnit její podstatu.

foto: Hynek Jahoda, CoKafe / plakát festivalu: Studio Stojkov

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat