Barová akademie: Pět trendů pro letošní rok

06.01.2023DBA

V uplynulém roce barový svět znovu ožil a vše se postupně vrátilo k normálu. Znovu se tak začaly rozvíjet různé trendy, které jsou v mnoha ohledech odrazem proměn spotřebitelského chování. Které z nich se prosazují nejvýrazněji? Podle expertů z barové branže, které oslovila Diageo Bar Academy, je těch hlavních pět.

Jedním z trendů, které se v poslední době hlásí o pozornost, je nejen příklon ke kvalitním destilátům, ale také hledání zajímavých příchutí v rámci tohoto segmentu. Podle britské asociace WSTA (Wine and Spirit Trade Association) se prodej ochuceného rumu od roku 2019 zdvojnásobil a ochuceným ginům patří na trhu v rámci celé ginové kategorie zhruba 40% podíl. Pokud jste ještě na tuto vlnu nenaskočili, je nejvyšší čas to napravit. Až budete doplňovat skladové zásoby, zkuste kromě svých oblíbených destilátů objednat i jejich zajímavé chuťové varianty. Hostům je pak můžete přiblížit rovněž prostřednictvím svých signature drinků.

Šetření není vždy o ceně / Růst životních nákladů se samozřejmě promítá i do spotřebitelského chování. Očekává se, že lidé v příštích dvanácti měsících výrazně změní vzorce toho, jak a za co utrácejí, a to s důrazem na nepodstatné či zbytné položky. Zatímco někdo se rozhodne omezit televizní streamovací služby, jiný si dá ve svém oblíbeném baru raději méně drinků.

Data agentury CGA ukazují, že přibývá spotřebitelů, kteří se zaměřují na cenu. Nutně to ale neznamená, že vyhledávají pouze to, co je levné. Když vyrazí ven, levnější variantu volí pouze 13 % respondentů. Většina spotřebitelů stále hledá rovnováhu mezi cenou a kvalitou, ta by se proto měla promítnout do všech aspektů, od volby značek přes jejich prezentaci až po servis koktejlů. Platí zároveň, že až 56 % hostů je ochotno zaplatit více za kvalitnější nápoj a 55 % se nechá ovlivnit doporučením barmana, i když už jsou rozhodnuti, co budou pít.

Takzvaná premiumizace je v oblasti alkoholických nápojů i jejich nealkoholických variant v kurzu. Z analýz společnosti IWSR vyplývá, že tento trend ovlivňuje několik klíčových faktorů. Patří k nim skutečnost, že lidé stále více dbají o své zdraví, ale také projevují větší zájem o udržitelné produkty a o to, kde a jak se vyrábějí, a rovněž pijí méně alkoholu a aktivně vyhledávají jeho prémiové alternativy. Na majitelích barů je této obchodní příležitosti využít. V praxi to znamená vytvořit jasnou cenovou strategii a dostatečně proškolit personál v technikách upsellingu. Jednu z těch velmi užitečných představují příběhy. Když se kupříkladu v koktejlu rozhodnete základní blanco tequilu nahradit prémiovou reposado variantou s bohatší chutí a příjemnými kouřovými tóny, měli byste umět hostům vysvětlit, co tím sledujete, a pohovořit s nimi o chuťových nuancích či procesu zrání.

Bez low & no to nepůjde / Poptávka po koktejlech s nižším nebo nulovým obsahem alkoholu roste a tento trend bude do budoucna ještě posilovat. Provedené výzkumy naznačují, že je za ním snaha po vyváženějším a zdravějším životním stylu, ale také po „zdravějším“ bankovním zůstatku. Lidé proto pijí méně drinků za večer a častěji sahají po nápojích s nižším obsahem alkoholu. Narůstá i počet těch, kteří se rozhodli nepít vůbec. Současně přibývá produktů z kategorie low & no, a to včetně ready-to-drink nápojů, jako jsou například hard seltzery, posiluje rovněž kategorie CBD drinků.

Data agentury CGA dokládají, že počet těch, kdo dávají přednost low & no drinkům, v globálním měřítku roste, a předpokládá se, že letos se těchto nápojů vypije ještě o pětinu více. Je tedy zřejmé, že se bary, které tuto kategorii opomíjejí, připravují o potenciální zisk. Pokud k nim patříte, chcete to změnit, ale nevíte, jak na to, můžete se inspirovat u zkušenějších. Příkladem vám může být floridský booze-free bar Wildcrafters, jemuž se podařilo zaujmout generaci Z nealkoholickými signature koktejly originálních chutí. Jejich servis je navíc promyšlený tak, aby dobře vypadaly na pohled, hosty tak i díky svému „instagramovému“ vzhledu svádějí ke sdílení na sociálních sítích. Nebojte se popustit uzdu své kreativitě a vydat se cestou neotřelých chuťových kombinací, nic ovšem nezkazíte ani tím, pokud přinejmenším pro začátek vsadíte na nealkoholické varianty klasických koktejlů – třeba takový Tom Collins můžete namíchat z Gordon’s Alcohol free.

Dostatek prostoru pro spritz / Dramatický nárůst obliby v posledních letech zaznamenal původně pouze aperitivní koktejl – spritz. Velký podíl na tom má drink na bázi kořeněného bitteru s chutí pomerančů, jenž se stal odrazovým můstkem pro celou řadu dalších chuťových variací. Kouzlo a krása spritzu totiž spočívají v jeho jednoduchosti a variabilitě. Zejména s hosty generace Z pak rezonuje ještě v kontextu zdravějšího životního stylu. Většina z nich totiž dává přednost lehčímu a méně kalorickému drinku, který lze zároveň považovat za přírodnější, jelikož obsahuje méně umělých přísad než řada jiných nápojů.

Svou roli v oblibě spritzu rovněž sehrává kulturní a společenský aspekt této koktejlové kategorie, jenž k zážitku z nápoje přidává další rozměr. Podle údajů agentury CGA si spritz alespoň někdy objedná až 78 % spotřebitelů. Jelikož jde primárně o dlouhý drink, popíjí se déle, a hosté tak v daném časovém úseku zkonzumují méně alkoholu, což je v souladu s trendem pít méně a kvalitněji a zároveň další důvod, proč je dobré v nabídce nějaký spritz mít. Chcete-li tuto hru s hosty správně rozehrát, neměli byste je ochudit o kulturní rozměr. Dbejte proto na to, aby znal personál příběh, který se za tímto drinkem skrývá. Současně se pokuste posunou hranice typického spritzu a vytvořte nějakou zajímavější a chuťově méně obvyklou variantu, ideálně s využitím sezonních surovin a čistě přírodních chutí.

Aby vám neujel udržitelný vlak / Lidé dnes stále více přemýšlejí o tom, kde jedí a pijí a co si objednávají. Statistiky naznačují, že dávají přednost značkám a firmám, které se chovají ekologicky a snaží se snižovat svoji uhlíkovou stopu. A tak pokud jste do své obchodní strategie pro rok 2023 nezařadili udržitelnost, měli byste to rychle napravit, abyste za tímto trendem nezůstali pozadu. Začít můžete třeba tím, že eliminujete používání papírových ubrousků. Je to obdobně snadné jako v případě plastových brček, která musela ustoupit variantám šetrnějším k životnímu prostředí, přičemž ubrousky můžete nahradit například koženými podtácky. Když je opatříte logem podniku, poslouží vám zároveň jako marketingový nástroj.

A co dál? Recyklujte a upcyklujte! Všechny ty citrony, limety a pomeranče, které používáte, se snažte spotřebovat bezezbytku, třeba na sirupy či cordialy. Nad každou surovinou, která vám zbyde na baru nebo v kuchyni, popřemýšlejte, jak by se dala nápaditě využít do drinku. Obdobně nakládejte i s věcmi, které byste jinak vyhodili. Zkuste jim vdechnout nový život v podobě dekorací interiéru – například prázdné láhve od vína lze proměnit ve svícny. Zaměřte se rovněž na led a změňte přístup k chlazení koktejlů. Příprava ledu vyžaduje vodu a energii a oběma je potřeba šetřit. Zamyslete se proto nad tím, jestli by nebylo lepší drinky předmíchat, uložit do chladničky a pak je rovnou podávat, než na každý jeden drink použít kostky ledu, které se následně vyhodí…

foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat