K lázeňským městům, jež se mohou pochlubit vlastním bylinným likérem, nově patří také západočeské Mariánské Lázně. Novinka, v níž se podle jejích tvůrců propojuje tradice lázeňství s vybranými léčivými bylinami regionu, dostal jméno Maria Liquer.
Za vznikem nového bylinného likéru stojí tři mariánskolázeňští patrioti – Štěpán Katina a Petr Vopálenský, kteří provozují Simply Bar Catering, Edward Café v Mariánských Lázních a pražské Bistro Bobovka, a podnikatel a hoteliér David Folprecht. Společně letos založili firmu Maria Liquer a na sklonku dubna oficiálně představili stejnojmenný likér. Jeho receptura sestává ze dvou desítek botanicals typických pro mariánskolázeňský region, jimž dominují oddenek kosatce, kořen pampelišky, šťáva z brusinek a kořen hořce. Spolu se svou dcerou Barborou ji vytvořil zkušený lihovarník Václav Šitner, spolumajitel Zámeckého lihovaru a pivovaru Blatná, kde se Maria Liquer také vyrábí.
Maria Liquer má 35 % alkoholu a plní se do láhví Apotheker o objemu 0,2 l, 0,5 l, 0,7 l a 1 l. Charakterizuje ho tmavě jantarová barva a nasládlá chuť, jež vzápětí přechází do dlouhého nahořklého závěru. Popíjet se doporučuje lehce nachlazený, ideální je prý teplota kolem 12 °C. Dobře se prosadí v kombinaci s tonikem nebo zázvorovým pivem, jeho tvůrci ho ale vyslali do světa rovněž s recepturou pojmenovanou Negronia, jež je twistem na Negroni na jeho bázi.
Cena novinky se v případě „sedmičkové“ láhve pohybuje kolem 595 Kč, za litrovku zájemci zaplatí o stovku více. V současnosti je Maria Liquer dostupný na pětatřiceti místech, a to primárně v Mariánských Lázních, kde je k mání v hotelech sítě Ensana a Orea, v turistickém informačním centru a v obchodech se suvenýry. V Praze ho má ve své nabídce Bistro Bobovka, ale také například restaurace Čestr. Cílem nově vzniklé společnosti je rozšířit do konce roku distribuční síť zejména v Mariánských Lázních a okolí, s omezenou exkluzivitou pro lázeňské město.