Páté menu AnonymouS je na zavirované disketě

15.12.2017Bára Urbanová

Pražský bar AnonymouS si před pěti lety za den svého otevření zvolil 5. listopad, tedy výročí spiknutí střelného prachu z roku 1605, které bylo nevydařeným atentátem na krále Jakuba I. Každý rok v tento den hostům zároveň představuje nové koktejlové menu. To letošní je už páté v pořadí. A protože pětka má pro bar svůj význam (kromě noci Guye Fawkese se jeho koncept točí také kolem filmu V jako Vendeta, přičemž písmeno V lze číst i jako římskou pětku), rozhodl se do něj barový tým zařadit pět drinků. A co víc – jsou to samé punche!

Nové koktejlové menu není jedinou novinkou, kterou mohou hosté při pohledu na barovou nabídku zaznamenat. „Letos 5. listopadu jsme oslavili páté narozeniny baru, a protože číslo 5 neboli V pro nás má velký význam, ať už v souvislosti s V jako Vendeta nebo Guyem Fawkesem, rozhodli jsme se při této příležitosti pro pár výrazných změn,“ prozrazuje šéfbarman AnonymouS Jaroslav Modlík a dodává: „Prvním krokem bylo, že jsme obměnili náš barový displej, zhruba třetina láhví na něm je teď úplně nová. Proměnou prošla také stávající koktejlová nabídka, a to jak co do počtu drinků, tak jejich receptur, a v neposlední řadě jsme hostům představili naše nové, v pořadí už páté koktejlové menu.“ I to se nese ve znamení čísla 5 – obsahuje totiž pět drinků. Všechno jsou to punche, protože – jak známo – výraz punch má původ v hindském pánch, tedy pět, a přesně tolik ingrediencí obsahovala původní receptura (tvořila ji vždy nějaká alkoholická složka a dále cukr, citrusová šťáva, voda a čaj nebo koření). Po loňské odbočce do světa parfémů (z předchozího menu AnonymouS si hosté vybírali podle vůně) se barový tým při tvorbě nových drinků nechal opět inspirovat počítačovým prostředím – každý z nich je pojmenován po nějakém slavném počítačovém viru.

Dosavadní nabídka ve znamení velkých změn

Na barovém displeji se nově vyjímá třeba whisky ze skotského ostrova Arran (konkrétně Arran Machrie Moor a Port Cask Finish) nebo tasmánská Hellyers Road. Z ginů přibyly například Brockmans, Copperhead Black Batch a stařený Jodhpur, z vodek texaská Tito’s a polská Ultimat, ale i slovenská Goral. Z tequil obohatila barovou nabídku Ocho a třtinové destiláty v ní nově reprezentuje mimo jiné japonský rum Ryoma či guadeloupský Damoiseau Rhum Vieux VSOP. „Výrazněji jsme obměnili také naší nabídku absintů. S pomocí kluků z Absintherie jsme ji doplnili o několik méně známých značek. Hodně velké změny jsme udělali v tichých vínech. Italská a francouzská jsme vyměnili za čistě lokální produkci, kromě Moravy teď máme v nabídce ještě jedno víno ze Slovenska,“ říká Jaroslav Modlík.

Z dosavadní koktejlové nabídky je hostům v původní podobě stále k dispozici menu inspirované parfémy. „Při tvorbě tohoto menu jsme se hodně zaměřili na balanc drinků a sílu ingrediencí a chutí, proto jsme necítili potřebu v něm cokoliv měnit a hostům ho budeme nadále předkládat,“ vysvětluje šéfbarman. O koktejlech z dřívější nabídky už to ale tak docela neplatí. Jejich počet prošel redukcí a u těch, které zůstaly, v mnoha případech došlo k obměně receptury. „Dá se říct, že jsme změnili až 80 % všech drinků. Některé jsme vyřadili úplně, abychom si drželi určitou linii a neměli jich v nabídce zbytečně moc. U dalších jsme lehce pozměnili složení receptury nebo doladili poměry ingrediencí, jiné jsme ale změnili úplně. V obecné rovině teď více používáme lokální produkty a suroviny a taky jdeme cestou jednoduchosti, s důrazem na detaily a perfektní balanc koktejlu,“ objasňuje Jaroslav Modlík a pro lepší představu uvádí dva příklady: „Send A.M což byl náš twist na Airmail jsme nově pojmenovali Message a dřívější recepturu, která obsahovala AnonymouS spiced rum, šťávu z limet a pomeranče, bezinkový cordial a šumivé víno, jsme nahradili spojením calvadosu, likéru z jablek a čaje earl grey, čerstvé limety, medu a šumivého vína. Scarlet Rose, která byla variací na Ramos Gin Fizz, tedy hodně napěněný a krémový sladkokyselý drink, jsme zase odlehčili, a to použitím ginu, lokálního tichého vína, kapky Chartreuse Elixíru, limety a růžové limonády.“

Od UV světla přes parfémy k zavirované disketě

V praxi to znamená, že hosté dostanou buď klasické tištěné menu, v němž najdou výběr více či méně upravených šestnácti drinků z prvních tří let existence baru, z toho šest viditelných pod UV světlem coby odkaz na druhé menu v pořadí. Jsou mezi nimi i drinky ze třetího menu, které si hosté vybírali pomocí meoskopu – ten sám už je ale ze hry. Dalších pět drinků obsahuje parfémové menu, které zůstalo zachováno ve formě kazety s malými lahvičkami. Úplnou novinkou je pak menu o pěti drincích inspirovaných nejznámějšími počítačovými viry. AnonymouS Virus Collection má podobu klasické diskety, tedy v minulosti hojně užívaného nástroje, jehož prostřednictvím se mnohé viry také šířily. Na disketě je QR kód a e-mailová adresa. Hosté buď načtou kód svým chytrým telefonem a menu se jim zobrazí, nebo pošlou e-mail na uvedenou adresu a menu jim vzápětí přijde jako odpověď.

Výběr jim může usnadnit i skutečnost, že vyjma prvního punche nazvaného Locked a inspirovaného virem CryptoLocker, jde o drinky určené ke sdílení pro různý počet osob. Count Dooku, který odkazuje na vir Duqu, je dvouporcový. Pro tři hosty je zamýšlen trojským koněm GrayBird inspirovaný punch Nest. Pro čtyři osoby barový tým AnonymouS vytvořil drink Michelangelo, který je inspirovaný stejnojmenným virem napadajícím boot sektor. V rámci menu je výjimečný tím, že si hosté mohou zvolit bázi. „Michelangelo je styl punche, u něhož si hosté mohou vybrat, na jaké bázi ho chtějí namíchat. My ho doporučujeme s tequilou, jelikož tak nám přijde nejlepší, ale je vymyšlen tak, aby stejně dobře fungoval i s jinými destiláty,“ říká Jaroslav Modlík. Posledním v řadě je pro pět hostů určený Poseidon, rumový punch zasvěcený trojskému koni jménem ZeuS.

Infuzované báze a důraz na domácí ingredience

Nové koktejly jsou společným dílem celého barového týmu. Každý z jeho členů měl svůj úkol a poté následovalo kolektivní ladění chutí i servisu. „Někdo dával dohromady zajímavé suroviny, další ozdoby nebo servisy, které by ladily k vybranému viru. Na začátku jsme si zkrátka řekli, že tento drink by měl být takový nebo makový a podle toho se postupovalo, než jsme se dostali do finále,“ přibližuje tvůrčí proces šéfbarman a uvádí i příklad: „Tak třeba drink Locked je inspirovaný CryptoLockerem, který patří mezi viry typu worms, tedy červ. Ve spojení s tím nás jako první napadlo Mexiko, tequila, červi a taky tamní trhy s kořením. Na World Class jsem letos připravoval variaci na Batangu a kolega Filip Stránský v Mexiku byl a několikrát tam tenhle drink pil, a tak jsme se rozhodli ho připravit po našem. Zatímco klasická receptura počítá s tequilou, colou, limetou a solí, my jsme náš punch postavili na tequile infuzované ginkgo biloba, tedy jinanem dvoulaločným, jenž má na lidský organismus spoustu pozitivních účinků. Přidáváme k ní cordial z coly a limet, sůl jsme nahradili sirupem z pepře a dalšího koření, který drinku dodává sílu, a na zjemnění jsme použili čaj z opuncie, který má velmi příjemnou vůni a chuť.“

Z výčtu je patrné, že se barmani počtem ingrediencí nutně nedrželi tradiční punchové pětky. „Některé drinky mají ingrediencí méně, jiné více. Obecně jsme se ale u každého z nich snažili dodržet pravidla punche. Například jsme některé ingredience spojili do cordialu či sirupu nebo jsme gin infuzovali andělikou, díky čemuž drink obsahuje jak silnou část, tak koření,“ vysvětluje Jaroslav Modlík. Platí také, že každá báze je něčím infuzovaná. „V AnonymouS máme rádi vše po svém. Báze jsou skvělé samotné a rozhodně není třeba je infuzovat pro klasické drinky nebo pití v čisté podobě, našim signature drinkům ale infuze přidává na zajímavosti, propůjčuje jim trochu odlišnou chuť a vůni a mnohdy dává i větší smysl ve spojení s ostatními surovinami, v celkovém vyznění koktejlu nebo v kontextu jeho příběhu. Ginkgo biloba například dodává svěží a lehké tequile lehce bylinkovou, kořenitou až zemitou chuť a vůni, kterou následně v drinku s chuťově těžšími surovinami potřebujeme, aby k sobě lépe ladily. Chmel přidaný do bourbonu Bulleit se podílí na krásné vůni koktejlu Nest, skvěle se hodí k ostatním surovinám a umocňuje zážitek z jeho popíjení,“ vypočítává šéfbarman. V novém menu zkrátka hrají velkou roli původní a domácí ingredience. „Díky nim můžeme ovlivňovat výsledné vyznění koktejlu přesně tak, jak chceme a jak potřebujeme. Stojí nás to samozřejmě víc času a práce, ale to už k tomu prostě patří,“ uzavírá Jaroslav Modlík.

foto: Anna Postníková

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat