Bourbon dělaný jen po malých várkách

17.12.2018AtBars

Na počátku 90. let minulého století se na světlo světa dostal bourbon, který měl být původně určen jen pro soukromé potřeby tehdejšího mastera distillera palírny Jim Beam. Booker Noe ale tohle svoje tajemství neustřežil – a je to jen dobře. Položil tak základy Small Batch Collection, jež zahrnuje čtyři bourbony, Booker’s, Knob Creek, Baker’s a Basil Hayden’s, které se vyrábějí jen v omezeném množství a po malých várkách a odrážejí destilaterské umění stejně jako vlivy, jež má na výrobu a zrání destilátu příroda.

Všechno to začalo v polovině 80. let minulého století v palírně poblíž Bostonu, v níž panoval o něco menší pracovní ruch než v té v Clermontu, a tak tu měl master distiller Booker Noe, vnuk legendárního Jima Beama, větší klid a prostor na experimenty. Bostonská palírna se záhy stala jeho laboratoří, o výsledek svých pokusů se ale většinou dělil jen s přáteli a rodinou. Pak se ovšem o jednom takovém experimentu dozvěděl obchodní ředitel společnosti Mike Donohoe a bylo po tajemství. „Booker chtěl původně všechen ten bourbon pro sebe: neředěný, nefiltrovaný, pocházející ze středu skladiště a pátého patra, kde se vlhkost a teplota snoubí v dokonalém poměru, aby daly vzniknout perfektnímu destilátu. Lahvovaný o stáří šest až osm let a v sudové síle, tedy kolem 62,5 % alkoholu. Bourbon takový, jaký kdysi býval, jaký by měl být. Bourbon vyráběný pouze v omezeném množství,“ vzpomíná Fred Noe, Bookerův syn a současný master distiller palírny Jim Beam, a dodává: „Krátce nato jsme Booker’s – otci se tenhle speciální bourbon líbil tak moc, že ho nazval po sobě – začali s úspěchem prodávat a pár let po něm následovaly Knob Creek, Baker’s a Basil Hayden’s. Small batch bourbony s vyšším obsahem alkoholu a delší dobou zrání, vyráběné v omezeném množství po malých várkách. Booker jejich prostřednictvím pomohl vytvořit kategorii ultraprémiových bourbonů a odstartoval novou éru. Bourbon najednou už nebyl jen oblíbeným drinkem našich dědů a nebylo ani potřeba ho zapíjet pivem. Dostal se na úroveň skotské single malt, stal se pitím pro znalce. Nebyl zrovna levný, ale stál za každé penny, které jste do něj investovali.“

Booker’s / Bourbon pojmenovaný po svém stvořiteli a opatřený na etiketě jeho podpisem se v palírně Jim Beam vyrábí jen v malém množství a pouze několikrát do roka. Várka od várky se samozřejmě mírně liší, vždy jde ale o nefiltrovaný destilát lahvovaný v sudové síle. „Nic se do něj nepřidává. Žádná voda, žádná filtrace. Co je v sudu, to taky skončí ve vašich ústech,“ říká Fred Noe a doplňuje: „Booker’s se vyznačuje výraznými dubovými tóny a intenzivní chutí, která zahrnuje tóny tabáku a ovoce. Staří se šest až osm let a lahvuje se o síle mezi 60,5 a 66 % alkoholu. Vysoký objem alkoholu vám umožňuje přidat přesně takové množství vody, jaké chcete, abyste si bourbon naředili podle vlastní chuti. V tomhle byl Booker skvělý!“ Objem alkoholu je dán procesem zrání a stáří destilátu určuje master distiller – prostě čeká tak dlouho, dokud není s výsledkem spokojen. Každá várka tak vypráví svůj vlastní příběh. Podle údajů na etiketě je možné dohledat detailnější informace, kromě chuťové charakteristiky v podání mastera distillera třeba i to, v jaké části zracího skladu jednotlivé komponenty destilátu zrály a čím bylo jméno konkrétní várky inspirováno.

Knob Creek / Poblíž palírny Jim Beam teče říčka, která dala jméno dalšímu členu Small Batch Collection – bourbonu Knob Creek. Když ho Booker Noe vytvářel, inspiroval se předprohibičními bourbony s plnou a výraznou chutí. Základním produktem značky je bourbon stařený devět let v silně vypálených sudech z amerického dubu, jenž se lahvuje při 50 % alkoholu. „Tato whiskey voní po javorovém sirupu a je lehce nasládlá, dřevitá a bohatá v chuti. Mám rád všechny bourbony, ale tenhle moc. Jste-li příznivci koktejlu Manhattan, Knob Creek je pro něj tou nejlepší ingrediencí,“ domnívá se Fred Noe. Zajímavá je i žitná varianta Knob Creek Rye, bourbon se zlatě jantarovou barvou, vůní bylinek, žita a dubového dřeva a lehce kořeněnou chutí s podtóny vanilky a dubu. Má stejně jako klasická verze 50 % alkoholu. O deset procent méně má přírodně dochucený Knob Creek Smoked Maple a naopak nejsilnějším bourbonem z celé řady je s 60 % alkoholu Knob Creek Single Barrel Reserve, jenž se Bookerovu předprohibičnímu vzoru blíží patrně nejvíc. Má tmavě jantarovou barvu, ve vůni nabízí tóny vanilky, karamelu a lehký náznak kouře a v komplexní výrazné chuti dává zaznít vanilce, ořechům a dubu. Opravdoví milovníci bourbonu si mohou pořídit rovnou celý sud a dokonce si ho i přímo v palírně nalahvovat.

Baker’s / Bourbon Jim Beam je už po sedm generací spojený s rodinou Beamových, není ale jen o jediné osobnosti, která by byla v daném období se značkou výrazněji spjata. Na výrobě bourbonu se vždy podíleli i další členové rodiny, patřil k nim třeba prasynovec Jima Beama Baker Beam, po němž se jmenuje další zástupce Small Batch Collection. „Pro Baker’s mám slabost, protože je pojmenován po mém bratranci Bakeru Beamovi, který strávil velkou část života prací v palírně, a když odešel do důchodu, koupil si domek kousek od ní,“ vypráví Fred Noe a na adresu bourbonu dodává: „Zraje sedm let a lahvuje se při 53,5 % alkoholu. Má plné tělo a je velmi dobře vybalancovaný. Když se ho napijete, pravděpodobně ucítíte hlavně ovoce a karamel. Pokud máte rádi koňak, oblíbíte si i tuto whiskey.“ Baker’s se stejně jako ostatní bourbony ze Small Batch Collection vyrábí pouze v omezeném množství a po malých várkách. Zrát se ukládá do menších sudů, jež mají ve vybraných zracích skladech vytipována ta správná místa, na nichž je dosahováno požadovaných výsledků.

Basil Hayden’s / Příběh posledního ze čtveřice small batch bourbonů patřících pod křídla značky Jim Beam se začal psát už na sklonku 18. století, když se mistr palírník Basil Hayden rozhodl opustit rodný Maryland a spolu se svou rodinou si to namířil do Kentucky. Při výrobě bourbonu, do níž se zde pustil, se příliš neohlížel na pravidla a zavedenou tradici a prostě použil takové obilí, které měl k dispozici. Výsledkem byl bourbon s vysokým podílem žita, jenž v sobě kombinuje jeho kořeněnost se sladkostí kukuřice. Bourbonoví puristé byli tehdy možná zděšeni, ne však sousedé, jimž dal Basil Hayden svůj bourbon ochutnat. O nějakých dvě stě let později Booker Noe Haydenovu recepturu oprášil a bourbon na jeho počest pojmenoval Basil Hayden’s. „Staří se osm let a lahvuje při 40 % alkoholu. Jeho receptura obsahuje dvakrát tolik žita, než je běžné. Výsledkem jsou lehké pepřové tóny v chuti a náznak medu ve vůni. Je velmi jemný, a tak si ho můžete užít čistý, ale i v koktejlech. Je to jen na vás,“ uzavírá Fred Noe.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat