Barová akademie: Jak uspět v on-line světě?

15.01.2019Marián Beke, DBA

V posledních deseti letech došlo v oblasti pohostinství k velkým změnám v komunikaci s hosty, ve způsobech, jak je zaujmout. Zejména ve velkých městech, kde se podniky doslova přetahují o jejich pozornost a přízeň, je on-line prezentace nezbytností. Prim samozřejmě hrají sociální sítě, existuje ale spousta dalších komunikačních nástrojů, o nichž stojí za to přemýšlet. Hodně lidí například spoléhá na informace z vnějších zdrojů, které poskytují třeba TripAdvisor nebo Yelp, a recenze, komentáře, fotky nebo videa, které na nich najdou, ovlivňují jejich volbu baru či restaurace. Může se tak stát, že jste on-line i bez vlastního přičinění.

Proč se prezentovat on-line? Protože to s sebou nese celou řadu výhod. V první řadě vám to umožní sdílet informace o vašem podniku a fotografie, třeba vašich koktejlů, efektivně, s minimálními náklady a navíc se zainteresovaným publikem. Pomůže vám to posílit vaši reputaci a máte šanci zasáhnout široké spektrum potenciálních hostů včetně těch úplně nových. Získáte také cennou zpětnou vazbu na vše, co se rozhodnete sdílet, od koktejlů až po koncept podniku. S hosty navážete dialog, jehož prostřednictvím můžete lépe pochopit jejich potřeby a následně jim třeba i uzpůsobit svoji nabídku. Budete mít rovněž přístup k dalším informacím z oboru i vzdělávacím možnostem a můžete začít budovat vztahy s globální barovou komunitou a vyměňovat si zkušenosti či nápady s barmany z celého světa, třeba i z Číny, Peru nebo Islandu. V současném digitálním světě zkrátka může podnik jen těžko přežít, pokud ho lidé nemohou najít na Google Maps nebo si ve svém mobilním telefonu prohléhnout jeho nabídku. U nás v londýnském baru The Gibson se primárně soustředíme na sociální sítě, tedy na Instagram, Twitter a Facebook, pravidelně ale hlídáme i aktivity a reakce na dalších platformách. Samozřejmě to neznamená, že bychom odpovídali na každý like či recenzi nebo že bychom se snažili rozporovat každý negativní komentář. Sociální média jsou tu pro všechny a všem se nikdy nikdo zavděčit nemůže – a neměl by se o to vlastně ani snažit! Čas od času se nějaká negativní reakce objeví a je dobré k ní přistupovat s rozvahou. Než budete reagovat, pořádně si vše promyslete – jakmile to jednou zveřejníte, už to nepůjde vzít zpátky.

Pár rad do začátku / Chystáte-li se hlouběji ponořit do digitálního světa, budete možná chvíli tápat, kde začít. Prvním krokem by podle mého názoru mělo být vybrat ze svého středu někoho, kdo se bude o komunikaci na sociálních sítích starat, ideálně toho, kdo se v on-line prostředí přiměřeně orientuje. V Gibsonu jsme tím pověřili jednu jedinou členku našeho barového týmu, abychom zajistili, že veškerá naše komunikace na sítích bude konzistentní. Vytvořila pro sociální komunikaci kalendář, na vše dohlíží a ve spolupráci s námi ostatními vytváří relevantní obsah a následně ho publikuje. Za důležitou považuji také snahu navázat interakci s dalšími podniky, třeba ve vašem okolí, a vzájemně se podporovat. Obdobné je to i s lidmi, kteří jsou s vámi na stejné vlně, třeba s koktejlovými nadšenci nebo blogery. Začněte si budovat vlastní síť kontaktů a uzpůsobte jí svoji komunikaci. Mějte na paměti, že různé kanály mají různý účel, disponují odlišnými funkcemi a nabízejí jiné možnosti, a ujistěte se, že je využíváte všechny a v maximální možné míře. Určitě se vyplatí mít svůj podnik také na TripAdvisoru nebo Yelpu. Dbejte na to, abyste tam měli uvedené správné kontaktní údaje, aby vás hosté mohli rychle a snadno nalézt nebo se s vámi spojit. Nezapomeňte přidat kvalitní fotografie a povzbuzujte hosty, aby vám zde nechávali recenze.

Různé sítě, různé možnosti / Facebook je s více než dvěma miliardami uživatelů měsíčně pro každý podnik naprostou nutností. Na svou facebookovou stránku si vyberte vizuálně působivou úvodní a reprezentativní profilovou fotku a nezapomeňte na základní informace a aktuální kontaktní údaje. S fanoušky aktivně komunikujte, vybídněte je, aby na váš podnik napsali recenzi. Zajistěte také, aby se u vás mohli „checknout“. Facebook rovněž nabízí možnost placených příspěvků, jejichž prostřednictvím můžete oslovit přesně vymezenou skupinu hostů, třeba i jen z vašeho města. Máte-li na to rozpočet, jde o rychlou a efektivní cestu, jak se zviditelnit, pro úspěch na sítích to ale není až tak zásadní. Twitter možná není tolik populární, ale i tak pro podniky představuje důležitý nástroj pro komunikaci s hosty a zároveň vám umožní stát se součástí širší oborové komunikace. Je ale třeba si dát pozor na relevantní hashtagy a navázat kontakt s nadšenci do barové a nápojové branže, a dostat tak svůj podnik na barovou mapu. Instagram je velmi vizuální propagační nástroj, takže zvažte, jaký obsah na něj budete vytvářet. V Gibsonu jsme se rozhodli přizvat ke spolupráci profesionálního fotografa, což se následně výrazně odrazilo na zájmu o naše příspěvky. Ne každý podnik to samozřejmě může nebo chce řešit touto cestou, každopádně je ale důležité seznámit se alespoň se základy fotografování. Většina z nás má dnes v telefonu skvělý foťák, takže stačí osvojit si pojmy jako světelnost, clona, hloubka ostrosti a o to snáz se vám bude převádět své nápady do on-line podoby. Platí také pravidlo, že by fotografované koktejly měly být náležitě fotogenické, používejte na ně proto jen čerstvě vyhlížející ingredience a zaměřte se i na vynalézavé ozdoby.

Chuť až na prvním místě / Pokud jde o texty postů, v Gibsonu se snažíme o co největší jednoduchost, zbytečně si to tedy ani vy nekomplikujte. Nezapomínejte pokaždé označit související značky, subjekty nebo události, abyste měli jistotu, že zasáhnete správné publikum. Na Facebooku i Instagramu se rozhodně vyvarujte nadbytečného množství postů. My obvykle dáváme jeden denně, abychom naše fanoušky nezahltili. Jakmile překročíte optimální míru, mohou vás fanoušci přestat sledovat nebo dokonce zablokovat. A ještě jedna důležitá věc! V Gibsonu nevytváříme drinky s tím, aby zaujaly na sociálních sítích, ale aby hostům chutnaly, a soustředíme se na to, abychom v baru vytvořili správnou atmosféru. Těší nás, když hosté chtějí sdílet svou návštěvu u nás na sítích se svými přáteli, sami se ale primárně zaměřujeme na to, aby u nás byli spokojení. Stává se, že se bary zaměří víc na fanoušky než na hosty a je to past, do které snadno spadnete, zvlášť když jste v branži krátce nebo jste zrovna otevřeli nový bar. Digitální svět vytváří velký tlak na úspěch, k čemu vám ale je 10 000 like u fotky drinku, když ho během rušné páteční noci nejste schopni namíchat nebo je tak špatný, že ho hosté ani nedopijí?

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat