Koktejlová štafeta: No Island in Kentucky!

29.03.2020AtBars

Nějakou tu nápaditou home made ingredienci má ve svém repertoáru snad každý z barmanů. My jsme ji ale udělali předmětem koktejlové štafety s bourbonem Jim Beam. Z čeho bude ona domácí surovina sestávat, je čistě na jejím tvůrci. Může si vybrat i to, komu ji místo štafetového kolíku předá. Pavel Mandrla z pražského baru Black Angel’s, jenž byl naším prvním barmanem na trati a na bourbonu Jim Beam Black namíchal Black Milk Punch, si za svého následovníka zvolil Marka Adama z brněnského baru Jekyll & Hyde. Do moravské metropole v lahvičce poslal cordial ze zeleného čaje, máty a hrušek.

Pavla Mandrlu s Markem Adamem nepojí žádné dlouholeté přátelství, vlastně se znají poměrně krátce. „S Márou jsme se poprvé potkali vloni na finále barmanské soutěže, kde mě zaujal mimo jiné svým klidem, který dokázal oproti ostatním soutěžícím zachovat. Během našich rozhovorů jsme si vyměnili několik poznatků, připomínek a v neposlední řadě i drinků a celkově mi přišel jako velký sympaťák. A tak když jsem teď stál před rozhodnutím, koho vybrat jako dalšího běžce do koktejlové štafety, výlet do Brna mi přišel jako skvělý nápad,“ objasňuje svoji volbu Pavel. Domácí ingredience, kterou speciálně pro Marka vytvořil, odrážela v daný moment jeho aktuální rozpoložení. „Má snaha o vnitřní očistu a omezení kofeinu ve formě kávy mě přivedla k pití zeleného čaje. Rozhodl jsem se proto zkombinovat dva druhy zeleného čaje s tóny máty a hrušek, to vše v podobě cordialu,“ říká a pokračuje: „Nejdřív jsem si jako základ připravil oba čajové výluhy. Pro první jsem zvolil japonský zelený čaj sencha, který jsem nechal ve vodě o teplotě přibližně 70 °C louhovat asi tři minuty. Druhá půlka čajového základu pochází z kombinace čínského zeleného čaje gunpowder a čaje z marocké máty, které jsem ve vodě o teplotě kolem 80 °C louhoval zhruba čtyři minuty. Oba výluhy jsem poté smíchal v poměru 60 : 40, přidal k nim hrušku Williams nakrájenou na kostičky a lístky máty a to vše dohromady přibližně hodinku upravoval v sous-vide při teplotě 69 °C. Na závěr už stačilo jen přidat manukový med a kyselinu citronovou a nechat cordial zchladnout.“

Improvizace v domácích podmínkách / A jak Marek s domácí ingrediencí ze zeleného čaje, máty a hrušek naložil? „Pavlův cordial byl příjemně vybalancovaný, sladkokyselý, s tóny čaje, který se v něm projevoval určitě nejvýrazněji. Hned po něm následovala ovocitá chuť hrušek a na závěr máta, která chuťový profil krásně podtrhla,“ líčí své první dojmy z dodané home made suroviny a pokračuje: „Ze všeho nejdřív mi vyvstalo na mysli vzít Jim Beam Rye a v poměru 2 : 1 whiskey s cordialem smíchat. Taky jsem to vyzkoušel – a bylo to super! Ten koktejl by už ani nic navíc nepotřeboval. Čajový cordial byl skvělý, v drinku ve stylu Godfatheru výborně fungoval – prostě American Dream!“ Další postup tvorby receptury byl ovšem daleko spletitější, než si Marek představoval, jelikož do něj vstoupila epidemie koronaviru a spolu s ní uzavření barů a restaurací. „Zvažoval jsem různé varianty přímo v baru, pak jsem v něm ale být nemohl, a tak jsem vytvářel koktejl z toho, co je v domácích podmínkách možné. A že je to až nepředstavitelná spousta surovin, s nimiž si můžete hrát! Koneckonců jedním z trendů současnosti jsou drinky s nižším obsahem alkoholu, vyrobené z lokálních nebo snadno dostupných surovin. Takže jsem se nakonec vydal právě touto cestou,“ objasňuje a dodává: „Cordial od Pavla jsem zkombinoval s Jim Beam Black, jelikož proti Jim Beam Rye má silnější tělo a intenzivnější chuť. Silný výraz lze skvěle využít v delších koktejlech, kde by chuť whiskey mohla zaniknout. To naštěstí u Jim Beam Black nehrozí, naopak se projeví jako zásadní složka, která díky výrazné vanilce a síle dřeva vypalovaných sudů koktejl nakopne a zintenzivní. Drink jsem ještě doplnil o nálev z ananasové šalvěje, bitters z pomerančových kůr, medu a echinacey. Inspirovalo mě přicházející jaro. To je doba, do které mi nejvíc pasují lehčí drinky s nádechem bylinek, květinových tónů a ovocitosti.“ Výsledek Marek pojmenoval No Island in Kentucky! „Je to takový bourbonový protiklad k Long Island Ice Tea,“ poznamenává s úsměvem.

No Island in Kentucky!

35 ml Jim Beam Black, 17,5 ml čajového cordialu, nálev ze šalvěje a echinacey na dolití a snítka šalvěje na ozdobu

Do sklenky typu old fashioned vložte větší kus ledu, aby se vychladila. Do vyfrapované míchací sklenice odměřte bourbon Jim Beam Black a čajový cordial. Přidejte led, dobře promíchejte a drink nalijte na led do připravené sklenky. Poté ho ještě dolijte nálevem z ananasové šalvěje, bitters z pomerančových kůr, medu a echinacey obohaceným o jedlou sodu (8 g na 100 ml nálevu), jež v kombinaci s kyselými složkami cordialu při dolévání v drinku vytvoří jemné perlení a dodá mu krémovitý nádech. Jako ozdoba se hodí snítka čerstvé šalvěje. „Chuť koktejlu je sladko-kyselá. Nejdřív na jazyk dorazí hrušky spolu s čajovými tóny. Následuje výrazný bourbon, který drží tělo drinku, a na konci na něj krásně navazují bylinky a pomerančové tóny bitters. Jemné perlení sody koktejl odlehčí a zakulatí. Při přivonění se nezapře šalvěj a whiskey,“ popisuje svůj výtvor barman brněnského podniku Jekyll & Hyde.

Z Prahy přes Brno směrem na Hradec / Další etapa koktejlové štafety má na trase Hradec Králové. Právě tam totiž Marek Adam posílá svoji home made ingredienci. „Rozhodl jsem se na trať vyslat Tomáše Melzera, jenž je mistrem nejen domácích surovin. Líbí se mi, jak s ingrediencemi pracuje. V loňském roce mě hodně inspiroval v soutěžích a fandím i jeho baru Blind Lion, který vloni v Hradci Králové otevřel,“ objasňuje svoji volbu a neváhá rovněž prozradit, s čím kromě bourbonu Jim Beam bude muset jeho následovník další koktejl štafety namíchat. „Vytvořil jsem pro Tomáše ingredienci, jejíž předobraz provázel koktejlový svět v podstatě od samého počátku a neodmyslitelně patří do výbavy každého baru. Jde o obdobu Angostura bitters obohacenou o vanilkový lusk. Moje bitters v sobě mají schovaný krémový efekt, což by mohlo vnést nevšední výsledek i do klasického koktejlu. Krásně se budou párovat s whiskey a věřím, že Tomáše bude bavit s nimi pracovat. Rád bych mu popřál hodně inspirace a nám všem hodně sil v těžkých chvílích, které teď prožívá celý svět,“ uzavírá.

foto: Kristýna Vysloužilová

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat