Barová akademie: Naučte se zvládat stres

04.06.2021Laura Green, DBA

Se stresem se čas od času potýká každý z nás, takže pokud ve vás toto téma vzbuzuje lehkou úzkost, nejste v tom sami. V první řadě je důležité pochopit, co to stres je, proč ho prožíváme a proč se z něj může stát problém. Plno je ho i v barové branži. Jeho spouštěčem se může stát třeba návrat do práce po delší přestávce, nástup do nového zaměstnání nebo například změny v soukromém životě. Možná je tak i pro vás právě teď ta nejpříhodnější doba naučit se s ním nakládat.

Stres je definován jako odpověď těla a mysli na nepříznivé krátkodobé i dlouhodobé vnější podněty či situace, které od nás vyžadují nějakou změnu nebo reakci. Podle psychologa Dr. Richarda Lazaruse stres vzniká, když jedinec vnímá, že se nemůže dostatečně vyrovnat s požadavky, které jsou na něj kladeny, nebo dochází k ohrožení jeho psychické pohody. Zároveň je ale důležité si uvědomit, že stres je velmi individuální záležitost závislá na vnímání jednotlivce. Jinými slovy, co je stresující pro jednoho, nemusí být nutně zátěží pro druhého. Pohled na svět a jeho vnímání jsou zkrátka odvislé od našich zkušeností a toho, jak jsme se popasovali se svou minulostí.

Zdrojů stresu existuje celá řada. Vznikat může na vztahové úrovni (problémy v rodině, partnerské neshody, konflikt s kolegou atp.), výjimkou není ani situační stres (pocit ohrožení osobní bezpečnosti, vystavení výzvám či úkolům, k jejichž naplnění nemáme náležité nástroje) nebo stres sociální (čelení rasismu, sexismu, ageismu nebo ableismu, potažmo ostrakismu a různým formám sociálního vyloučení).

Stres k životu patří, ale… / V každém případě platí, že stres je přirozená věc a v mnoha ohledech i důležitá zkušenost. Jde o známku toho, že něco není v pořádku, že se tomu musíme postavit čelem a doufat, že získáme dovednosti, které nám v budoucnu pomohou stres překonat. Popřípadě to může být i signál, že nastal čas ustoupit. Následuje stresová reakce, což znamená, že se aktivují kognitivní a fyzické procesy, které nám pomáhají situaci zvládnout.

Ke kognitivním projevům patří hypervigilance, tj. zvýšená bdělost a ostražitost, sílící pocit úzkosti, ztráta emoční kontroly, zpomalení myšlenkových procesů, potíže s koncentrací a někdy i disociace, tedy ztráta kontaktu s realitou. Fyzicky pociťujeme zvýšenou srdeční frekvenci a mělké, rychlé dýchání. Běžné bývá také pocení, ale i zostření smyslů a mobilizace síly. Nakonec se dostaví pocit únavy. V člověku se nahromadí spousta energie, což je fajn, když zrovna utíkáte před lvem, ale ne už tak skvělé, když potřebujete dokončit nějaký složitější úkol nebo vyřídit něco nezbytného.

V barovém prostředí bývá stres poměrně častým společníkem. Nejde jen o to připravit drinky a postarat se o hosty, v záloze číhá celá řada potenciálních stresorů, jimž je potřeba čelit. A i když je stres běžná věc, jeden z důvodů, proč se může stát pro barmany nezvladatelným, představuje skutečnost, že pracují pod tlakem času a v náročných směnách, a nemají tak příležitost ani čas uzavřít stresový cyklus.

Dýchejte a relaxujte / Stresový cyklus začíná podnětem, který stres vyvolá, a trvá až do okamžiku, kdy stres pomine a tělo si uvědomí, že je v bezpečí a nic dalšího mu nehrozí. Jelikož stres způsobuje nahromadění obrovského množství energie, je potřeba ji nějak uvolnit. Existuje celá řada cest, jak stresový cyklus efektivně uzavřít, a to i v průběhu barové směny.

První jednoduchá rada zní: Dýchejte! Ačkoliv dýchání většinu času provádíme na nevědomé úrovni, má obrovskou sílu. Může nám pomoci uzavřít stresový cyklus a zvládnout emoce. Zatímco mělké a rychlé dýchání dokáže vyvolat úzkost a stres, pomocí kontrolovaného pomalého a hlubokého dýchání je lze zahnat. Vyzkoušejte tisíce let starou techniku jogínského krabicového nebo též čtvercového dýchání (box/square breathing). Nejprve pomalu vydechněte, pak se nosem zhluboka nadechujte, dokud nenapočítáte do čtyř. Měli byste cítit, jak vzduch plní vaše plíce. Poté dech zadržte a opět u toho pomalu počítejte do čtyř. Vydechujte ústy a znovu počítejte do čtyř, pak na stejnou dobu zadržte dech. Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba.

Stejně účinná může být progresivní svalová relaxace. Jde o relaxační techniku, jež k dosažení celkového tělesného a duševního uvolnění využívá střídavého napínání a povolování hybného svalstva. Dochází tak k uvolnění přebytečné energie (a dokončení stresového cyklu) a zároveň vám to dává příležitost zjistit, kde v těle se vám napětí hromadí. V práci jsou sice vaše možnosti zrelaxovat touto cestou omezené, tím se ale odradit nenechte. Jakmile ucítíte napětí, například v ramenou, zhluboka se nadechněte a zaměřte svou pozornost na danou partii. S nádechem svaly napněte a s výdechem povolte. Dýchání je velmi důležité, zadržováním dechu by se ve vás jen hromadila další energie a s ní i stres.

Stres můžete i setřást / Energie dovnitř, energie ven… Už jen její uvolnění pomáhá stresový cyklus dokončit. Zbavit se jí můžete cvičením a není přitom nutné ani uběhnout pět kilometrů – stres můžete zkusit setřást. Zhluboka se nadechněte a vydechněte a zatřepte pořádně rukama, jako byste chtěli nahromaděnou energii vypustit ven přes konečky prstů. Stačí chvilka a hned se budete cítit klidnější. Pomoci si můžete také vodou. Ruce si namydlete, namočte je a pak z nich vodu oklepejte.

Během směny tu a tam nastane okamžik, kdy cítíte, že potřebujete trochu prostoru. Hodně z těch, kdo pracují v restauracích, v takové chvíli zamíří do chladicího boxu. Má to svůj důvod. Ne snad, že by se nutně potřebovali vykřičet za zavřenými dveřmi, spíš jde o změnu prostředí a taky o to, že pokožka rozpálená pohybem za barem nebo na place se příjemně ochladí a osvěží. Pokud máte tu možnost, vyjděte na na chodbu, do jiné místnosti nebo ven a dopřejte si chvíli pro sebe, třeba i se zapojením některé se zmíněných relaxačních technik.

Důraz na spánek a jídlo / Práce za barem a pravidelný spánek nejdou tak docela dohromady. Potíž je v tom, že spánek je důležitý jak k životu, tak k tomu, abychom dokázali zvládat své emoce – tedy i odbourávat stres. Zkuste se schválně zamyslet nad tím, jak se vaše nálada změní, když se v noci pořádně a dobře vyspíte, a jak těžké může být soustředit se, když jste unavení. Co s tím? Zaměřte se na svoji spánkovou hygienu a udělejte vše pro to, abyste měli na spaní vyhrazený dostatek času. Ujistěte se, že máte pro spánek vytvořené vhodné podmínky, a to nejen co se postele týče. Odstraňte z dosahu veškerou elektroniku včetně počítače, televize a mobilu, a před spaním si dopřejte alespoň 45 minut na zklidnění.

Na to, jak se cítíme, kolik máme energie a jak dokážeme zvládat situace, do nichž se dostáváme, má velký vliv i strava, kterou konzumujeme. Znáte ten pocit podrážděnosti, který se dostaví, když máte hlad? Už se vám určitě někdy stalo, že jste běželi na směnu s vědomím, že jste stihli jen jedno jídlo a že až do zavíračky nejspíš nebudete mít šanci dát si něco dalšího. Pocit hladu a s ním související podrážděnost přitom způsobují, že se hůře orientujeme ve stresových situacích, a stres se tak může násobit. Nijak zvlášť tomu nepomáhá ani přísun alkoholu, kofeinu nebo třeba nikotinu, které mohou vyvolat nevolnost, únavu nebo nervozitu. Ideální je, když se naučíte naslouchat svému tělu a necháte ho rozhodovat, co a kdy budete jíst. Zaměřte se na to, jak se při jídle cítíte, a dopřávejte svému tělu taková jídla, která vám pomáhají cítit se vyrovnaně, zdravě a posíleně.

Cvičte a zorganizujte si čas / Skvělý způsob, jak se uvolnit a být lépe připraven na zvládání stresu, představuje cvičení. Zajděte si do posilovny, běžte si zaběhat anebo se třeba přihlaste na spinning… Pokud nejste připraveni se zapotit, zkuste jakýkoliv jiný druh pohybu – zacvičte si jógu, zatančete si doma v kuchyni nebo se prostě běžte projít. Jde primárně o to tělo rozhýbat, zvýšit si tep a zásobit se duševní i fyzickou energií, která vám pomůže čelit novým stresovým situacím. Možná už máte nějakou svou každodenní cvičební rutinu, a pokud ne, zkuste si ji postupně vybudovat. Mistrem se nestanete přes noc, začněte zvolna – zkoušejte různé druhy pohybu v různou denní dobu a najděte takový, který vám bude vyhovovat nejvíc.

Stres vzniká i pod tlakem času, když spěcháte a snažíte se dohnat, co jste zameškali. V takové situaci je konfrontace s dalšími stresory obzvlášť náročná. Zkuste si proto svůj den lépe zorganizovat. Vyhraďte si v něm dostatek času na jídlo, pohyb i odpočinek. Není to snadné, ale o to víc se to vyplatí. Postupujte krok za krokem. Pro začátek se zamyslete nad drobnostmi, které můžete změnit, a ušetřit tak čas. Neexistuje univerzální způsob, jak při plánování času postupovat, ale sepsat si, jak chcete, aby váš den vypadal, může být první krok správným směrem. Hned pak začněte pracovat na tom, jak toho dosáhnout, co změnit, čeho se vzdát a z čeho se naopak těšit.

Zkuste pochopit, co je za tím / Nejlepší způsob, jak se naučit zvládat stres, je poučit se ze stresových situací, jimiž jste si prošli. Pokuste se porozumět faktorům, které stres vyvolaly, i tomu, jak na ně vaše tělo a mysl reagovaly. Může vám to pomoci se příště stresorům vyhnout, stejně jako najít způsob, jak se se stresem vyrovnat. Zároveň tak můžete lépe porozumět sami sobě a svým potřebám.

Postupů, jak stres emocionálně zpracovat, se nabízí hned několik. Pomoci mohou třeba zápisky. Můžete si vést deník a zaznamenávat, jaký jste měli den, popřípadě si jen dělat krátké poznámky, třeba na okraj účtenky, nebo si vést stručné seznamy. Pokud je vám psaný projev blízký, najděte si prostě svůj způsob, jak stres přenést na papír a pak jej zpracovat.

Vícero možných podob může mít i meditace. Jednou z nich je vytáhnout jógovou podložku, posadit se na ni se zkříženýma nohama a vyčistit si mysl. Zrovna tak si ale můžete svou meditační chvilku užít během nějaké fyzické aktivity, při vaření, na procházce se čtyřnohými přáteli nebo například ve sprše.

Bojovat proti stresu se dá i uměním – věnujte se hudbě, psaní, malování, řemeslné tvorbě nebo jakékoliv jiné kreativní činnosti. Vytvoříte si tím prostor pro zpracování emocí i samotného stresu. Mějte přitom na paměti, že to děláte kvůli sobě a pro sebe, takže když nebudete mít chuť se o své výtvory dělit se světem, nemusíte…

O prožívaném stresu si můžete také promluvit se svými blízkými. Hodně záleží na tom, zda potřebujete své pocity pouze ventilovat, nebo zda je chcete i zpracovat. Někdy stačí, když to vyslovíte nahlas, a zbavíte se tak emocionálního tlaku na hrudi, který má tendenci růst a stávat se nezvladatelným. Jindy je potřeba daný problém s někým prodiskutovat a získat na něj zpětnou vazbu. Snáze si tak vyjasníte své potřeby. A i kdyby ne, pocit, že máte podporu přátel a rodiny, vám určitě prospěje. Dalším krokem může být terapie, díky níž se o svém emočním životě a o tom, jak prožíváte svět kolem sebe, dozvíte zdaleka nejvíc.

Nutno zdůraznit, že naučit se zvládat stres, ať už ten, s nímž se potýkáte za barem, nebo ten, s nímž bojujete v jiných oblastech svého života, je dlouhodobý proces. Stojí však za to ho absolvovat. Zkuste se na to dívat tak, že prožívání stresu vám dává příležitost dozvědět se víc o sobě a svých potřebách.

úvodní foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat