60 vteřin s Peterem Plieštikem

10.03.2023Ondra Hnilička a Bára Urbanová

Petera Plieštika do Prahy před deseti lety přivedla studia na vysoké a už tu zůstal. Do povědomí barové komunity se dostal během svého působení v Black Angel’s, které je už ovšem minulostí. Aktuálně připravuje k otevření nový bar. Jeho minuta před naší kamerou ale byla o něčem trochu jiném…

Peter Plieštik se narodil před třiceti lety na východě Slovenska v malém městečku Medzev, jež se nachází nedaleko Košic. I když měl v dětství období, kdy chtěl být paleontologem nebo taky veterinářem, nakonec si ke studiu vybral střední hotelovou školu v Prešově. A přestože ke konci studií přemýšlel o tom, že by pokračoval na vysoké v oboru, který by mu zajistil teplé místo někde v bance, nakonec zůstal gastronomii věrný a nastoupil na Vysokou školu hotelovou do pražských Bohnic, kterou následně úspěšně zakončil inženýrským titulem.

Přímo k barmanské profesi se Peter přiklonil už na střední, kdy měl možnost absolvovat praxi v prešovském Cuba Libre a Dublin Café. „Dívat se pod ruce barmanům, jako jsou Maroš Dzurus nebo Martin Hudák, mě v mé volbě jenom utvrdilo,“ říká. První dlouhodobou brigádu za barem absolvoval v roce 2011 na Kypru v hotelu The Dome. Pracoval ještě v několika dalších podnicích, velká část barové komunity ho má ale spojeného zejména s pražským barem Black Angel’s, kde strávil bezmála sedm let. Aktuálně Peter spolu se svým dlouholetým kamarádem Frederikem Španerem připravuje k otevření nový bar spřízněný s legendární pražskou kavárnou Slavia, jehož bude manažerem. „Vypadá to, že bychom koncem léta mohli mít hotovo a přivítat první hosty,“ prozrazuje. „Věřím, že se nám podaří poskládat kvalitní barový tým a dostat náš bar do širšího povědomí. A pěvně doufám, že časem získáme třeba i nějaké to zajímavé ocenění,“ dodává.

Nový projekt je jeho aktuálním největším profesním cílem. Na otázku, zda má také nějaké profesní vzory, nabízí zajímavou odpověď. „Vysloveně vzory nemám. Jedno jméno bych ale přece jen zmínil – Václav Rout. Sdílím s ním vášeň pro whisky a jeho záběr informací, zážitků a chuťové palety jsou neskutečné,“ říká. Velmi výstižně Peter reaguje na otázku ohledně osobních cílů. „Happy wife, happy life,“ podotýká s úsměvem a pokračuje: „V létě to bude jedenáct let, co jsme s Lujzou spolu, z toho dva roky jako manželé. Je mi velkou oporou a často i inspirací. Přípravami na soutěže a svým workoholismem pokouším její trpělivost, ale zatím mi to toleruje. Kdysi totiž pracovala jako manažerka v restauraci, takže ví, co to obnáší.“

video: Ondra Číhal

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat