Odstartoval World Class – už počtvrté

18.01.2017AtBars

V pražském hotelu Four Seasons včera úvodním seminářem odstartoval čtvrtý ročník soutěže World Class v České republice. V sále usedli jak ostřílení soutěžící, kteří si prošli i všemi předchozími ročníky, tak úplně nové tváře. Také letos proběhnou dvě semifinále, ale za trochu jiných podmínek. Vítěze budeme znát už 7. června a globální finále proběhne na sklonku léta v Mexiku.

Úvodní seminář se odehrál za aktivní účasti hned čtyř World Class vítězů – loňského českého, dvou slovenských a aktuální globální vítězky Jennifer Le Nechet. Jako první si ale vzal slovo český World Class ambasador Petr Kymla, aby nováčkům soutěž představil a všem přítomným vysvětlil, jak bude barmanské klání letos probíhat. Vloni se konala dvě semifinále a z každého z nich postoupilo do závěrečného klání šest soutěžících, letos budou barmani bodováni a do finále se dostane tucet soutěžících s nejvyšším počtem bodů (v každém kole je jich ve hře až 100). Podmínkou je opět účast na seminářích, kde se dozvědí zadání pro soutěžní drink. To první už znají a nyní mají do 9. února čas na vymyšlení drinku a postování receptury na facebookový profil soutěže. Změna je i v počtu semifinalistů – zatímco vloni do semifinále postoupilo vždy jen pětadvacet vybraných soutěžících, letos postoupí automaticky všichni, kdo splní zadání, a budou si tak moci vyzkoušet i prezentaci drinku porotě. S ohledem na pravděpodobný vyšší počet soutěžících bude semifinále vždy dvoudenní, to první proběhne 19.–20. března. O den později na něj naváže druhý seminář, jehož hlavním hostem bude globální ambasadorka ginu Tanqueray Stephanie Jordan. Čas na postování drinků budou mít barmani do 13. dubna a druhé semifinále je naplánováno na 9.–10. května. České národní kolo se uzavře kláním 12 nejlepších barmanů 6.–7. června. Na vítěze čeká na sklonku prázdnin, přesněji 20.–25. srpna, globální finále v Mexico City. Letos se na něm očekává účast barmanů z šesti desítek zemí.

Tři vítězové a vzácná návštěva

Po Petrovi Kymlovi se pozornost všech přítomných soustředila na prvního slovenského World Class vítěze Tonyho Velicha a jeho kolegyni z bratislavského Sky Baru Mariku Debnárovou, která Slovensko na globálním finále reprezentovala vloni. Oba označili svou účast v soutěži za tu nejlepší barmanskou zkušenost, velký zdroj kontaktů a především pak inspirace a energie pro další práci. Tony krátce pohovořil i o slovenské barmanské scéně, nových podnicích a koktejlovém menu svého domovského podniku. Čistě soutěžní témata krátce přerušila vzácná návštěva – mezi barmany zavítal mexický velvyslanec Pablo Macedo Riba. Svou řeč zasvětil Mexiku, jeho kultuře a gastronomii, tradičním destilátům, ale i pivu. Barmanům popřál, aby je nikdy neopustila inspirace a hodně štěstí v soutěži, která jednoho z nich do jeho rodné země zavede. Na závěr si s barmany připil tequilou Don Julio Añejo, a soutěž tak oficiálně zahájil. Sálem se poté opět rozezněla slovenština, slova se totiž ujal loňský český vítěz Adrián Michalčík z pražského baru L’Fleur. Jeho prezentace měla dvě části. V té první shrnul svou zkušenost z globálního finále, a to prostřednictvím praktických rad, jak v soutěži obstát, na co se zaměřit v rámci přípravy i přímo před porotou. Vyjmenoval také všechno to, co mu soutěž dala (například nové znalosti, kontakty a přátelství, možnost sdílet zkušenosti a šanci cestovat) a zmínil jednu jedinou věc, kterou mu vzala, a to čas. Adriánovým hlavním úkolem ale bylo představit barmanům téma pro jejich první letošní soutěžní drink. Zní First Taste Is with Eyes, půjde tedy o to vymyslet takový drink, jenž zaujme na první pohled. Barmani na něj zároveň smějí použít výhradně tmavé báze z portfolia Diageo Reserve, tedy rum Zacapa, whisky Johnnie Walker nebo některou z řady Classic Malts, bourbon Bulleit, popřípadě stařenou tequilu Don Julio. Minimální obsah báze musí činit 3 cl.

Budoucnost v podání Jennifer Le Nechet

Posledním přednášejícím a zároveň hlavní hvězdou úvodního semináře byla loňská globální vítězka Jennifer Le Nechet. Její profesní příběh je poměrně krátký, ale o to zajímavější. Původně se věnovala studiu španělské a latinskoamerické literatury a kultury, pak se ale před pěti lety začala živit jako servírka v pařížské brasserii a po čase se tam postavila i za bar. Jejím prvním čistě koktejlovým působištěm se stalo pařížské Café Moderne, kde je teprve rok a půl. World Class byl její první soutěží a hned jí vynesl globální vítězství. Skutečnost, že neměla velké zkušenosti a neznala ani mnohé barmanské osobnosti, s nimiž se v Miami setkala, považuje za svou výhodu, neboť prý nebyla ničím a nikým ovlivněna, a mohla tak do soutěže vnést maximum ze sebe. „Je to zvláštní pocit dívat se dnes na fotografie z Miami. Dva dny po globálním finále jsem kvůli vší té únavě vůbec nevěděla, jestli to byl nejlepší nebo nejhorší týden v mém životě. Teď s odstupem času bych ale dala všechno za to, abych to mohla znovu prožít,“ říká. O zkušenostech a tipech, jak v soutěži uspět, byla i první část její prezentace. V té druhé šlo o drinky, jejichž společné motto znělo Future Trends. Jennifer se vrátila k loňské disciplíně The Shape of Cocktails to Come, součástí jejíhož zadání bylo téma ekologie a udržitelný rozvoj. Jennifer si vybrala tři palčivé ekologické problémy a jejich možná řešení a přetvořila je do podoby drinku. Například odpovědí na nedostatek vody je šetřit s ní, Jennifer se proto rozhodla vytvořit Dry Julep bez vody a ledu. Obsah alkoholu v bourbonu snížila pomocí redestilace v rotavaporu na 30 % a drink ochladila pomocí suchého ledu a roztlučených tzv. steatite rocks (tj. kostek z mastku, jež drží teplotu). Další trend Jennifer pojmenovala jako From the Plate to the Glass a vysvětlila, že nejde o foodpairing, ale o vystihnutí DNA pokrmu a jejího přenesení do drinku. Příkladem byl její koktejl El Taco Rojo servírovaný v šálku připomínajícím tacos. Poslední trend, na nějž se globální vítězka na úvodním semináři zaměřila, je poměrně jednoduchý: Back to Classic. Jde v něm o to nebát se vrátit ke klasice a interpretovat ji po svém. Jako příklad Jennifer posloužila La Bayamesa, twist na Cuba Libre se Zacapou, Suze, limetovou šťávou, domácí colou a Old Fashioned bitters. Její drinky z loňského ročníku soutěže byla zároveň pozvánkou a inspirací pro ten právě zahájený. Jak si v něm barmani povedou, uvidíme už za pár týdnů.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat