Budapešťskou misí Jamese Watta je bar Múzsa

28.09.2021Bára Urbanová

Čtyřiatřicetiletý James Watt pochází z Los Angeles, pracovně ale procestoval kus světa a před necelými dvěma lety zakotvil v Budapešti. Jeho maďarskou misí, která odstartovala v říjnu 2019, od počátku bylo připravit v roli food & beverage directora na otevření bar Múzsa, jenž je součástí hotelu Four Seasons situovaného v nádherném prostředí secesního paláce Gresham. Situaci notně zkomplikoval koronavirus, přesto byla Múzsa otevřena a teď se chystá na oslavu svých prvních narozenin.

Kde všude jsi sbíral profesní zkušenosti? Které z tvých dřívějších působišť považuješ za klíčové a proč?

Hodně času jsem strávil ve Spojených státech, odkud pocházím. Nejdříve na pevnině, pak jsem se přesunul na Havaj. Další mou profesní destinací byla Jižní Korea, přesněji Soul. Na každém z těchto míst jsem se naučil něco z trochu jiné oblasti barového světa. Z koktejlového úhlu pohledu na mě hodně zapůsobil čas strávený v baru Charles H, jenž je součástí hotelu Four Seasons v Soulu. Práce s Lorenzem Antinorim a Keithem Motsim, kteří stojí za konceptem baru, jenž je momentálně na 13. místě žebříčku Asia 50 Best Bars, byla naprosto úžasná. Během svého pobytu v Soulu jsem měl zároveň možnost procestovat kus Asie a poznat spoustu skvělých barových profesionálů. V Budapešti, kde žiju už bezmála dva roky, si zase užívám spolupráci s Ádámem Rédlim, jenž v minulosti působil například i v londýnském Artesianu. Sdílíme spolu nápady, zkušenosti, znalosti a vize.

Co tě do Budapešti přivedlo?

Otevření baru Múzsa! Pracovat v prostředí nádherného secesního paláce Gresham je pro mě splněný sen a jsem rád, že mi to společnost Four Seasons umožnila. Moje žena je navíc Američanka s maďarskými kořeny, což mi rozhodování ještě o něco usnadnilo.

Můžeš stručně představit koncept baru Múzsa?

Múzsa je maďarský výraz pro múzu, už samotný název tak o konceptu baru leccos naznačuje. Inspirovali jsme se obdobím secese, během nějž Budapešť doslova vzkvétala. Naše signature koktejly vzdávají hold minulosti, současnosti a budoucnosti Maďarska. Do nabídky jsme hravým a zábavným způsobem zakomponovali příběhy, výtvarné umění a hudbu, jež se k němu vážou.

Jak jste přežili nelehké období posledního roku a půl? Čím a jak jste tento čas vyplnili?

Poslední rok a půl byl pro nás stejně jako pro všechny ostatní v téhle branži hodně náročný. Původně jsme plánovali otevřít v dubnu 2020, nebylo to ale možné, a tak jsme zahájili provoz až v říjnu, a to pouze na dva měsíce, které ale byly naprosto úžasné. Pak přišel znovu lockdown, který se táhl dalšího půl roku. Všechen ten čas jsme trávili tréninkem personálu a úpravám menu, dá se tedy říct, že nám odložení otevření poskytlo ještě více času na to, abychom vše vyladili do nejmenšího detailu. Teď už se nemůžeme dočkat, až se provoz naplno rozběhne a my se budeme moci s hosty podělit o naši vizi baru Múzsa.

Blíží se první narozeniny vašeho baru. Co všechno jste při této příležitosti nachystali?

Máme obrovskou radost, že o našem narozeninovém víkendu budeme moci v baru přivítat dva hosty – Nikose Bakoulise, spolumajitele athénského baru Clumsies, který je v žebříčku World’s 50 Best Bars na třetím místě, a Giacoma Giannottiho, jenž je spolumajitelem barcelonského baru Paradiso, kterému ve stejném žebříčku patří devatenáctá příčka. Po dva večery se za barem vystřídají po boku našeho šéfbarmana Ádáma Rédliho a my už se na ně oba moc těšíme. Plánujeme také úžasná živá vystoupení. Na programu se bude podílet několik našich místních talentů, k nimž patří Rewood a Artemis, moderní houslista s balerínou, nebo třeba Piros Cippelok, Foxy Cleopatra a Big Lovers, ale také On Time Band.

Jak si vede maďarská barová scéna? Jak na tom byla před covidem a jak je na tom teď?

V období před pandemií byla budapešťská barová scéna na strmém vzestupu. Ze světa se domů vraceli uznávaní barmani a budovali tu super projekty. Pozornost místních se stále více zaměřovala na řemeslné koktejly a neotřelé koncepty. Zavedeným koktejlovým barům se hodně dařilo a byly neustále plné. Nyní se nacházíme v restartovacím režimu. Stejně jako na bary všude ve světě i na budapešťskou barovou scénu měla pandemie drtivý dopad a některé podniky to bohužel nezvládly. Ty, které přežily, teď pomalu ožívají. Léto je téměř u konce, a tak se lidé stále více nechávají inspirovat koktejly a barovým prostředím. Rád vždycky říkám, že ať už se děje cokoliv, jíst, pít a slavit se bude pořád. A my jsme na to připraveni.

Které z budapešťských barů podle tebe stojí za návštěvu?

Na Budapešti miluju, že tu každý bar má svůj vlastní styl. Abyste si o zdejší barové scéně udělali představu, navštivte Kollazs Bar, PPC, Boutiq Bar, Black Swan, Hotsy Totsy a Múzsu. Skvělé na tom je, že jsou od sebe všechny vzdálené do deseti minut chůze.

Nedávno jsi navštívil Prahu. Co tě k nám do České republiky přivedlo?

Hlavním důvodem byla práce v hotelu Four Seasons Prague, využil jsem ale příležitosti a prozkoumal i pražskou barovou scénu, na kterou jsem se už dlouho těšil.

Jak na tebe zapůsobila? Který z barů tě zaujal nejvíc a proč?

Bavilo mě chodit po tak nádherném městě, jakým Praha je, od podniku k podniku. Moc jsem si to užil a bylo mi ctí seznámit se s barmany i celými barovými týmy. Úžasným místem je pro mě Hemingway bar. Patří k těm podnikům, kde se člověk cítí jako doma a dokáže tam strávit třeba i několik hodin. Skvěle jsem si popovídal s barmany v L’Fleuru a v AnonymouS jsem se nedokázal ubránit úsměvu – pobavily mě tamní drinky a jejich prezentace. V Cotto Crudo jsem si užil pár krásných koktejlů při posezení na terase s nádherným výhledem na Prahu a její hrad. Líbilo se mi také v Bugsy’s a Black Angel’s a jsem si jistý, že ještě zbývá spousta dalších podniků, do kterých budu muset zajít příště.

Situace v gastronomii všude po světě není ideální. Jak rychle se podle tebe dokáže barová branže oklepat a co by jí v tom mohlo pomoci?

Myslím, že se musíme v první řadě zaměřit na barmany, protože jsou to právě oni, kdo svou kreativitou a zápalem pro barové řemeslo posouvají celou branži vpřed. S ohledem na to, že gastronomie přišla o spoustu zapálených profesionálů, musíme najít způsob, jak je dostat zpět. Bez nich se ze stávající situace vymanit nedokážeme.

Jaké plány máš do budoucna? Čeho bys chtěl profesně dosáhnout?

Miluji tuhle branži, miluji jídlo a nápoje. Proto doufám, že budu moci lidem z oboru nějak prospět, že jim budu moci poskytnout podporu, motivaci a nástroje k uskutečnění jejich snů a vizí.

Měl jsi ty sám nějaké profesní vzory nebo mentory?

Během svých cest po světě jsem se vydal mnoha různými směry a měl jsem možnost se toho spoustu naučit od celé řady talentovaných osobností z různých prostředí a kultur. Kdysi mi někdo řekl, že ať jsem kdekoliv, mám se vždy soustředit na to dobré, nikoliv na to špatné. Přimělo mě to přemýšlet jinak a této filozofie se držím dodnes.

Co na tvé profesi tě naplňuje nejvíc?

Jako food & beverage director se pohybuji hlavně v zákulisí. Mým úkolem a cílem je připravit celý tým tak, aby z provozní stránky vše běželo, jak má, ale také aby měli všichni dostatek prostoru rozvinout svou kreativitu, aby si práci užívali, aby je bavila a aby cítili hrdost, s níž se budou starat o hosty i jeden o druhého. Když se nám tohle všechno podaří neustále naplňovat, budu šťastný.

Jaký je tvůj recept na spokojený život?

Jezte, pijte a oslavujte!

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat