Koktejlová štafeta: Rice & Flower

18.09.2022AtBars

Trasa osmé etapy koktejlové štafety vede po Praze, ze Smíchova do Vršovic. Alice Tieriekhova z baru Back Doors si za adresáta svého rýžového sirupu vybrala majitele Café Baru Pilotů Vojtu Drahokoupila, ten se ale rozhodl do hry vtáhnout ještě svého mladého kolegu, barmana Maxe Krejčího. Společně z dodané ingredience a ginu Roku vytvořili koktejl Rice & Flower.

Už při tvorbě svého štafetového drinku se Alice Tieriekhova inspirovala Japonskem, který je rodištěm ginu Roku, a stejný inspirační zdroj zvolila také pro ingredienci, s níž se rozhodla vyslat na trať dalšího z barmanů. „Tamní významnou surovinou je rýže, kterou Japonci používají snad do všeho a na všechno. Já jsem se z ní rozhodla připravit sirup,“ říká a pro sebe si nenechává ani přesný postup přípravy: „Zhruba 300 g rýže jsem nejprve omyla, abych ji zbavila přebytečného škrobu. Následně jsem ji rozložila na plech a pekla v troubě předehřáté na 180 °C přibližně patnáct minut, dokud mírně nezezlátla. Poté jsem rýži podusila do měkka a smíchala ji v mixéru s cukrovým sirupem, a to úplně dohladka. Výsledná textura byla doslova hedvábná. Pak už jen zbývalo sirup scedit a vychladit.“

Chuť své ingredience Alice popisuje jako příjemně jemnou a sladkou, ve vůni sirupu je cítit opečená rýže. Sama s ním už v minulosti několikrát pracovala. „Použila jsem ho do koktejlu na bázi japonské whisky Hibiki a výsledek byl úžasný,“ prozrazuje. Za adresáta svého rýžového sirupu si Alice zvolila Vojtu Drahokoupila z Café Baru Pilotů v pražských Vršovicích. „Vojta zrovna experimentuje se sake a japonskými destiláty, takže by se mu rýžový sirup mohl do jeho drinků hodit,“ zdůvodňuje svoji volbu.

Na trati ve dvou / Vojta Alicinu štafetovou výzvu přijal, do vymýšlení koktejlu na bázi ginu Roku se ale nepustil sám. „Zrovna teď v baru chystáme podzimně-zimní menu, se kterým mi nejvíc pomáhá náš mladý kolega Max. Je šikovný, má dobře nastavené chutě, a tak jsem mu chtěl dát příležitost vyzkoušet si ještě něco dalšího,“ vysvětluje, proč se na trať koktejlové štafety nevydal sám. Teprve devatenáctiletý Max Krejčí pochází z Teplic nad Metují a stálým členem pilotího týmu je teprve od začátku letošního roku. Jde o jeho první barovou zkušenost, původně se totiž vyučil kuchařem.

S odkazem na Roku, jeho šest japonských botanicals a láhev ve tvaru šestiúhelníku, jsme jej poprosili, aby svou profesní cestu shrnul do šesti slov. Jeho volba padla na slova chutě, lidé, zkušenost, přístup, menu a komunita. „Chutě proto, že jsem už od mala rád vařil, jedl a pil, a tak když došlo na volbu povolání, byla pro mě kuchařská profese naprosto jasnou a přirozenou volbou,“ říká a pokračuje: „Nakonec jsem ale pochopil, že by mi v kuchyni chyběl kontakt s lidmi, a tak jsem se rozhodl, že ze mě bude barman.“ Po vyučení se Max postavil za bar v trutnovské hospodě svého strýce, kde se utvrdil v tom, že ho práce barmana baví, a pak se vydal za zkušenostmi do Prahy. Do Café Baru Pilotů se dostal díky dva roky starému inzerátu na úřadu práce. „Obeslal jsem životopisem víc podniků, když jsem ale přišel na pohovor k Pilotům, bylo mi hned jasné, že je to to, co hledám. Líbí se mi přístup obou majitelů a jak si se vším do detailu hrají. Překvapilo mě, kolik ingrediencí si sami vyrábíme, a baví mě i to, že když někdo z nás někde něco objeví, není problém to koupit a vyzkoušet,“ říká. Pátým slovem, které Max vybral, je menu – právě na jeho přípravě se toho pokaždé nejvíc naučí. Slovo komunita je pak pohledem do budoucna. „Rád bych se dostal do povědomí místní barové komunity, a to třeba tím, že začnu soutěžit,“ dává nahlédnout do svých plánů Max.

Jemný a květnatý / Štafetový koktejl je společným dílem Vojty a Maxe. „Od začátku nám bylo jasné, že musíme volit jemné ingredience, abychom úplně nepotlačili chuť ginu a Alicina rýžového sirupu, který kombinuje sladkost s lehkým náznakem rýže,“ popisuje počátky vzniku drinku Vojta a pokračuje: „Jasno jsme měli taky ohledně chuťového vyznění koktejlu. Chtěli jsme namíchat jemný a květnatý drink, raději kratší, protože kdybychom ho protáhli, mohl by působit prázdně.“

Protože Roku obsahuje šest japonských botanicals, rozhodli se Vojta s Maxem na svůj drink symbolicky použít šest ingrediencí. „K ginu a sirupu jsme přidali ještě prémiové sake Île Four Junmai Daiginjo, protože je taky japonské a z rýže a dobře s nimi ladí chuťově. Kyselou složkou je klarifikovaná limetová šťáva a květinové tóny koktejlu dodává jednak jasmínový likér, jednak mateřídouška, kterou jsme část ginu v sous-vide infuzovali. Původně jsme přemýšleli o tom, že bychom se vydali cestou třešňových květů, nakonec jsme ale sáhli po jasmínu a mateřídoušce, která se za barem až tak často nepoužívá a s ostatními ingrediencemi jde velmi dobře dohromady,“ objasňuje Max. Jelikož dominantní tóny výsledného drinku patří rýži a květům, dostal jméno Rice & Flower.

Rice & Flower

30 ml ginu Roku, 10 ml ginu infuzovaného mateřídouškou, 10 ml likéru Muyu Jasmine Verte, 20 ml sake Île Four Junmai Daiginjo, 10 ml rýžového sirupu, 10 ml klarifikované limetové šťávy, rýžový chips s mateřídouškovým glazé na ozdobu

Všechny ingredience odměřte do míchací sklenice, přidejte led a důkladně promíchejte. Drink servírujte v tumbleru na blok ledu. Jako ozdobu použijte osmažený rýžový papír zalitý kapkou mateřídouškového glazé. „Jelikož samotný rýžový chips nemá žádnou chuť, rozhodli jsme se ho ozvláštnit mateřídouškovým glazé, které připravujeme svařením Hibernalu a Merlotu od Kosíka a sušené mateřídoušky. Je to taková další česká stopa v jinak japonsky laděném drinku,“ prozrazuje Max.

Lanýžová výzva / Další z barmanů na trati koktejlové štafety to vůbec nebude mít jednoduché. Vojta s Maxem si pro něj totiž připravili ve vůni i chuti velmi výraznou ingredienci. „V našem aktuálním menu máme koktejl Lanýž Milano, který se míchá na bázi ginu infuzovaného lanýži. Je to ingredience, na kterou jsme hodně pyšní, a tak jsme se ji rozhodli v obměněné podobě poslat dál,“ rozkrývá Max okolnosti, za nichž vznikla štafetová lanýžová vodka.

Lanýžové výzvě bude vystaven Patrik Škamla z Becher’s Baru situovaného v karlovarském Grandhotelu Pupp. „Becher’s Bar sledujeme a klukům hodně fandíme, a tak jsme zvědaví, jak si právě oni s naší ingrediencí, která je hodně houbová a zemitá, poradí,“ říká Vojta a pokračuje: „Patrika osobně neznám, vybrali jsme ho na doporučení šéfbarmana Honzy Šebka. Jde o jejich nového mladého kolegu, a tak už podruhé za sebou dostane ve štafetě prostor nastupující barmanská generace.“

foto: Luboš Wišniewski

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat